Teraz, keď máme viac času, dostávame sa aj ku knihám, ktoré sme si odkladali na špeciálnu príležitosť. Takouto knihou je pre mňa nedávno prečítaná Osvienčimská uspávanka od Maria Escobara.
Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami počas druhej svetovej vojny. V Berlíne žije Helen Hannemannová spolu so svojím manželom Johannom a piatimi deťmi. Johann je hudobník-husľový virtuóz, ale keďže je Róm, od určitého času si nedokáže nájsť prácu a preto Helen pracuje na dve smeny ako zdravotná sestra, aby uživila rodinu. Žijú si svoj skromný, ale láskyplný život, kým nezasiahne gestapo, ktoré Johanna spolu s deťmi odvedie do koncentračného tábora. Helen je čistokrvná Nemka, napriek tomu sa rozhodne nasledovať svoju rodinu. Cestou zažívajú strastiplné situácie v prepchatých vagónoch a v tábore otca rodiny oddelia od ostatných.
Helen sa nevzdáva a aj v ubytovni dokáže pre svoje deti vybaviť aspoň trochu ľudskejšie podmienky. Postaví sa aj pred doktora Mengeleho, aby bránila ostatných Rómov v tábore. Ten požiada nebojácnu Helen, aby zriadila na mieste plnom ľudského utrpenia škôlku pre rómske deti. Mengele v tom vidí samozrejme aj svoje osobné výhody - chce sa pochváliť pred svojimi nadriadenými, no pre Helen to znamená, že môže mať svoje deti stále pri sebe. Napriek Mengeleho sľubom, rómsky tábor v auguste 1944 vyhladili. Helen mala možnosť zachrániť si život, ale len svoj. Ona si však zvolila ostať so svojimi deťmi až dokonca, až po istú smrť v plynových komorách.
Táto kniha ma doslova chytila za srdce, pretože ukázala nesmiernu odvahu matky, ktorá bola až do posledného dychu pri svojich deťoch. Obdivujem jej nesmiernu lásku a materinské puto aj na takom strašnom mieste, akým bol tábor Osvienčim. Odporúčam tým čitateľom, ktorí radi siahnu po dojímavom, pútavo napísanom príbehu, aj keď z ťažkého a nezmyselného obdobia ľudských dejín. Myslím si, že hlavne mladší ľudia by si z tohto obdobia mali zobrať ponaučenie.
Komentáre
Zverejnenie komentára