Preskočiť na hlavný obsah

Chcete poznať hviezdy? Kúpte si psa. A knihy.

Tak to bolo v mojom živote. Okrem Veľkého voza som na nebi rozoznávala len menšie a väčšie bodky a vedela som, že niekde pri 5-násobku zadnej osi Veľkého voza leží Malý voz a Severka. A že cez deň je vidno Slnko a v noci Mesiac. Navyše, beťár Mesiac sa niekedy ukázal aj cez deň a tým ma plietol, Slnko našťastie vždy v noci spalo.

Napriek týmto biednym vedomostiam ma nebo – nielen to nočné – fascinovalo. Keď mi prišla do života Dafi a s ňou venčenie počas tmavých zimných večerov, napadlo mi, že by som mala chcieť VIAC. Vedieť VIAC. Čo tak spoznávať okrem Veľkého voza aj iné bodky? Sú na oblohe nahádzané len tak alebo majú nejaký systém? Ako rozoznám hviezdu od planéty? Sú hviezdy súhvezdia naozaj pekne na kôpke alebo sú medzi nimi veľké vzdialenosti?
Trochu vnútorného filozofovania s hlavou otočenou k oblohe mi tiež nezaškodilo. Je hviezda len hviezda? Je pravda, že každý človek má na nebi svoju hviezdu? Ak áno, ukáže sa mu? Vidím tu svoju a neviem, že to je ona? Klopkajú si hviezdy na čelo, ak v nich hľadám viac ako kúsky hviezdneho prachu a plynov?
Môj psík vždy trpezlivo čakal, kým som pozerala na tmavú oblohu a takto vyvenčenú ma doviedol spoľahlivo domov.
Ako správny knihovník som sa obrátila na informačné zdroje, teda na knihy v knižnici a internet. Vytlačila som si mapu zimnej oblohy a každý priaznivý večer som sa snažila nájsť na oblohe iné súhvezdie. Požičala som si knihy o vesmíre a zisťovala, čo nočná obloha ponúka v zime a čo v lete. Spoznala som krásavca Oriona a spojila som si ho s príchodom či kraľovaním zimy. Ako správna levica som hľadala výrazné súhvezdie Leva. Zistila som, že súhvezdie Strelca má tvar čajníka. Spoznala Sedem sestier a neskôr som sa tešila z toho, keď sa mi dostala do rúk kniha s týmto názvom.

Prečo je obloha úžasná? Pre milión vecí. Neprekvapuje vás napríklad, že si nosíte hviezdy so sebou? Ste doma na balkóne a vidíte písmeno W, Kasiopeu. Idete do Bratislavy a vidíte Kasiopeu. Idete do Nemecka a nad hlavou Kasiopea. Čo je všade??? Cestujete vlakom, mestá sa mihajú, rieky a hory strácajú z dohľadu, večer si pozriete oblohu a tam – Kasiopea. Podľa jej polohy približne viete, na akú svetovú stranu sa pozeráte. A potom si predstavíte Zem ako malú bodku, ktorá pláva vo vesmíre a z diaľky ju vytrvalo pozorujú hviezdy krásnej Kasiopey.

Pri hľadaní súhvezdí mi pomohol okrem prechádzok so psíkom paradoxne aj svetelný smog. Prepúšťal v meste len žiaru z najväčších hviezd a tým mi pred očami skladal najvýraznejšie súhvezdia. Striedavo som pozerala na papier s nakreslenou hviezdnou mapou a hľadala ich na oblohe. K jednému súhvezdiu pribúdalo druhé, k druhému tretie a mapa sa skladala. Viem, že nespoznaných časti oblohy mám ešte veľa, psíka už nemám, prechádzky s nim prestali, ale aj on má určite niekde na nebi svoju hviezdu. Raz sa možno budem prechádzať hlavou otočenou k nebu a zašteká na mňa nejaké vzdialené vesmírne svetielko. Vidíš, čo som ťa naučila? Spýta sa na diaľku moja Dafi.

Ďakujem, havino. Ďakujem knihy o vesmíre.
Mimochodom, v poznávaní hviezd pokračujem. Ani tú svoju hviezdu som ešte nenašla. Zatiaľ.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Prečo skáčem - Higašida, Naoki

Čudný názov a výtvarne veľmi pekne riešená obálka majú predpoklad pritiahnuť čitateľa. Pomerne malý rozsah a krátke až kratučké kapitoly by nemali byť prekážkou, možno práve naopak. Ak si vás nezíska už samotný príbeh knihy, po prečítaní pár strán, ba pár riadkov jedinej stránky zistíte, že vás dielko pohltilo. Autorom je autista , ktorý mal v čase, kedy písal túto knihu len trinásť rokov. Prekvapilo ma, vzhľadom na jeho vek a jeho hendikep, ako veľmi pekne a pútavo je kniha napísaná. Chlapec si dal za cieľ priblížiť svet autistov svetu normálnych ľudí. Je ich svet pre normálneho človeka naozaj taký vzdialený, zvláštny a nepochopiteľný? A nie je to presne také i pre nich, keď pretočíme uhol pohľadu? Naozaj nie je možné nájsť prienik v týchto svetoch a dôjsť k porozumeniu?  Na toto všetko kniha prináša odpovede a pre bežného, do problematiky nezasväteného človeka prináša naozaj fascinujúce čítanie. Ukazuje nám autistov nie ako mimozemšťanov, ako nejakých Rain manov, ale ako síce sv