Lincolnova diaľnica – najnovší román spisovateľa Amora Towlesa, ktorého preslávila predovšetkým kniha Džentlmen v Moskve, nás tentoraz zavedie do Ameriky 50. tych rokov 20. storočia. Osemnásťročný Emmet odchádza z nápravného ústavu (pracovnej farmy), kde si odpykal osemnásť mesačný trest za neúmyselnú vraždu. Jeho otec medzičasom zomrel, zatiaľ čo matka už pred rokmi navždy opustila rodinu. Doma ho tak čaká len osemročný brat Billy. Sú ľudia, ktorí nie sú príchodom Emmeta práve nadšení a bažia po odplate za nešťastné zabitie. A to Emmet ešte netuší, že v kufri auta sa skrývajú jeho dvaja kamaráti z nápravného zariadenia, ktorí tajne ušli a majú vlastné plány ako naložiť so svojimi životmi. Emmetov otec zanechal po sebe len dlhy a nesplnené sny. Neostalo mu nič iné ako staré auto, na ktoré si pred pobytom na pracovnej farme zarobil na brigádach a práve na ňom sa rozhodne vydať s bratom na dlhú cestu, na konci ktorej sa pokúsi nájsť mamu. Spočiatku to vyzerá na romantickú jazdu najstaršou (Lincolnovou) diaľnicou naprieč Amerikou, ale všetko napokon dopadne úplne inak. Posádka auta sa mení podobne ako rozprávači príbehu, čím čitateľ získa viacero pohľadov na rovnaké udalosti.
Príbeh sa odohráva v krátkom časovom rozpätí (desať dní), ponúka zaujímavé postavy, viacero nečakaných zápletiek, odkazuje na rôzne americké symboly, históriu a kultúru. Je to taká zmes dobrodružnej chlapčenskej partie na spôsob slávneho spisovateľa Stephena Kinga s umeleckým rozprávaním v štýle výborného Johna Irvinga. Možno keby som bol rodený Američan, vnímal by som román ešte intenzívnejšie, no napriek tomu stojí za prečítanie. Záver nebudem prezrádzať, lebo by som vás pripravil o silný čitateľský zážitok. Je však úžasný.
Napospas (Goodwin, Sarah)– Maddy je obyčajná žena, ktorá sa rozhodne prihlásiť do reality show, respektíve do sociálneho experimentu. Spolu s ďalšími ľuďmi má stráviť rok na opustenom ostrove bez vymožeností modernej techniky. Spočiatku to vyzerá na skvelé dobrodružstvo a oddych podporený finančnou odmenou, no veci sa začnú rýchlo meniť. Postupne vyplávajú na povrch charaktery jednotlivých účastníkov experimentu a nevraživosť súťažiacich voči sebe navzájom sa stupňuje. Konečne má priplávať loď, ktorá ukončí celý experiment. Všetci ju už nedočkavo očakávajú stojac na brehu mora, lenže žiadna loď napokon neprichádza.
K čomu prirovnať knihu Napospas? Je to taký mix v štýle reality show Farma odohrávajúci sa na opustenom ostrove, ktorý má viacero podobností s kultovým románom Boh múch. Je to ideálna kniha na dovolenku, do vlaku alebo len tak na letné večery. Dej odsýpa, viaceré veci si dokážete domyslieť, občas sa niečo vyvinie inak, ale v podstate to dopadne podľa predpokladov. Možno.
Posledný dom na Zbytočnej ulici (Ward, Catriona)– Ted Bannerman je osamelý čudák, ktorý sa vyhýba ľuďom a spoločnosť mu robia len občasné návštevy dcéry Lauren, ktorú nikto nikdy nevidel. A potom je tu ešte mačka Olívia. Pred jedenástimi rokmi zmizlo dievčatko s lízankou. Z jej únosu obvinili Teda, ale telo nikdy nenašli. Napriek tomu sestra unesenej - Dee, sa ani na chvíľu nevzdala nádeje, možno aj preto, že za únos sa cíti, istým spôsobom, zodpovedná. Spočiatku sa zdá, že sledujeme klasickú detektívku, no všetko je napokon úplne inak a pravda je oveľa desivejšia.
Napínavý príbeh rozpráva hneď niekoľko postáv, medzi inými aj mačka Olívia. Časť príbehu sa odohráva v psychologickej ambulancii, časť v bare a časť v priestoroch domu. Ako mnoho iných tragédii, aj táto má pôvod v útlom detstve. A potom sa to už ťahá s postavami po celý zvyšok života. Napínavé, desivé, temné, dych berúce. Až do posledných strán.
Komentáre
Zverejnenie komentára