Preskočiť na hlavný obsah

Gayle Formanová

Ak by ste sa ma opýtali, či mám obľúbeného autora, nevedela by som vám odpovedať. Čítam rôzne žánre a každý žáner má svojho majstra. Ak by ste však pritlačili (a nechceli by ste rozvíjať dlhšiu debatu) asi by som vám povedala práve meno Gayle Formanová.

Toni Morrisonová povedala, že ak existuje kniha, ktorú by ste si chceli prečítať, ale ešte nebola napísaná, musíte ju napísať vy. Pred pár rokmi som mala malý literárny nápad. No a vtedy som videla upútavku na film Zostaň so mnou (Ak zostanem). A zrazu bol môj literárny nápad rovno na plátne. Samozrejme som si knihu musela hneď prečítať. Zhltla som ju za jedno popoludnie.

Trochu ma sklamalo, keď som videla pokračovanie, ktoré bolo propagované ako "z jeho pohľadu". Chápem, že romantický príbeh "z druhej strany" môže byť zaujímavý, ale zdá sa mi, že ich autori píšu iba kvôli trhu. Kam zmizla ma však prekvapila. Bolo to skutočné pokračovanie príbehu, rok po udalostiach z prvej knihy. A ako bonus, naozaj bolo z jeho pohľadu! Bola som nadšená. Príbeh kníh je pomerne jednoduchý, sú to knihy pre mládež, ale konečné rozuzlenie ma aj tak prekvapilo.

Podobnú sériu dvoch kníh napísala autorka aj neskôr a to Iba jeden deň a Iba jeden rok. Hoci ich máme zaradené v beletrii pre dospelých, hrdinami sú 18-roční mladí. Príbeh, rovnako ako tie predošlé, je skôr cestou k spoznaniu seba samého ako ľúbostným románom. Zaľúbenci, ktorí spolu strávili "iba jeden deň" navyše musia nájsť cestu späť k tomu druhému. Ich príbeh sa prepletá s Shakespearovou komédiou Trojkráľový večer a odohráva sa na miestach po celej Európe.

Autorka sa tak zaradila medzi množstvo iných autorov mládežníckej literatúry. Napísala ešte knihu Bola som tu, ktorá rozpráva príbeh dvoch priateliek. Hlavná hrdinka však zistí, že svoju najlepšiu priateľku možno nepoznala tak dobre, ako si myslela.

Minulý rok Gayle Formanová vydala knihu "pre dospelých" pod názvom Nehľadaj ma. Nedočkavo som obracala stránky a čakala, čím ma prekvapí tentokrát. Nesklamala som sa. Príbeh o kríze manželky a matky bol rovnako zaujímavý ako tie o tínedžerkách. Kniha mi miestami pripomínala Strácam svoje ja od Lisy Genovy (mimochodom ďalšia skvelá kniha). Záver ma opäť prekvapil.

Hoci sa mi páčia aj jednotlivé príbehy, zápletky nie sú dôvodom, pre ktoré mám Formanovú rada. Páči sa mi jej štýl písania: jednoduché slová, pekné obrazy, prirodzený jazyk. Píše knihy z bežného života a tak nie je dôvod, aby vymýšľala komplikované vety. Číta sa veľmi dobre a to, že sú hrdinovia zaujímaví, je príjemný bonus.


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Prečo skáčem - Higašida, Naoki

Čudný názov a výtvarne veľmi pekne riešená obálka majú predpoklad pritiahnuť čitateľa. Pomerne malý rozsah a krátke až kratučké kapitoly by nemali byť prekážkou, možno práve naopak. Ak si vás nezíska už samotný príbeh knihy, po prečítaní pár strán, ba pár riadkov jedinej stránky zistíte, že vás dielko pohltilo. Autorom je autista , ktorý mal v čase, kedy písal túto knihu len trinásť rokov. Prekvapilo ma, vzhľadom na jeho vek a jeho hendikep, ako veľmi pekne a pútavo je kniha napísaná. Chlapec si dal za cieľ priblížiť svet autistov svetu normálnych ľudí. Je ich svet pre normálneho človeka naozaj taký vzdialený, zvláštny a nepochopiteľný? A nie je to presne také i pre nich, keď pretočíme uhol pohľadu? Naozaj nie je možné nájsť prienik v týchto svetoch a dôjsť k porozumeniu?  Na toto všetko kniha prináša odpovede a pre bežného, do problematiky nezasväteného človeka prináša naozaj fascinujúce čítanie. Ukazuje nám autistov nie ako mimozemšťanov, ako nejakých Rain manov, ale ako síce sv