1945 (Jiří Padevět) - Silné emotívne poviedky odohrávajúce sa pred koncom druhej svetovej vojny na území Slovenska a Čiech vyrozprávané ústami obyčajných ľudí, partizánov, veliteľov SS... Doba, ktorá vytvárala falošných, ale aj skutočných hrdinov. Poviedky sú väčšinou kratučké, ale o to silnejšie. Pod každou z nich je opísaná skutočná udalosť, ktorá s daným príbehom súvisí.
Život ako dým (Chua Jü) - Stretnutie mnohých postáv a postavičiek, ktoré žijú na hranici života a smrti a občas aj za ňou. Poviedky, ktoré idú hlboko pod kožu. V jednej z nich sa hlavný hrdina dozvie, že idú pochovať údajne jeho najlepšieho priateľa. On však daného človeka nikdy nestretol, no napriek tomu ide na pohreb. Krutý príbeh o chlapcovi, ktorý ukradol na trhu jablko a zaplatil za to svojim životom. Svojou bizarnosťou kniha poviedok pripomína dielo juhokórejského spisovateľa Kima Onsu - Skříň 13. Výborné dielo, ktoré vo vás vyvolá mnoho emócií.
Zasľúbené zeme (Jean-Michel Guenassia) - opäť sa stretávame s Michelom Marinim, hlavným hrdinom skvelého románu Klub nenapraviteľných optimistov. Ani tentoraz nebude chýbať Michelov brat Franck, ktorý žije v Alžírsku, jeho bývalá priateľka Cécile, ktorá porodí Franckovo dieťa, Michelova láska Camille, žijúca s rodičmi v jednom s kibucov v Izraeli. A napokon nebudú chýbať ani priatelia z Klubu nenapraviteľných optimistov, prevažne z východnej Európy. Opäť sa pozrieme do viacerých krajín: Alžírsko, Izrael, Československo, Francúzsko, Rusko, Taliansko...
Šesťdesiate roky, Paríž. Michel Marini nedávno zmaturoval, má sedemnásť rokov a premýšľa, na ktorú univerzitu si podá prihlášku. Užíva si medziobdobie svojho života, fláka sa po meste, stretáva slobodne zmýšľajúce dievča a jej priateľa, mladého herca Jimmiho. Michelov brat Franck žije v Alžírsku a stále ostáva verný myšlienkam marxizmu a komunizmu. Ruský lekár Igor si vyčíta smrť svojho brata Sašu. A životy sa točia, roky plynú a osudy hrdinov románu sa postupne napĺňajú. Pre niekoho lepšie, pre niekoho horšie. Autor sa vrátil k svojim hrdinom a pre jeho čitateľov je to návrat príjemný a veľmi potešujúci. Opäť sa na chvíľu ponoríme do obdobia šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, kedy ľudia vdychovali pocit slobody naplno. V niektorých krajinách dlhšie, v niektorých len nakrátko.
Komentáre
Zverejnenie komentára