Hra na třetího (Jiří Hájek) - Ak sa chcete dozvedieť viac o tom ako fungoval socialistický režim v praxi, tento román je veľmi dobrou voľbou. Stranícke schôdzky na vysokých miestach, donášanie, udavačstvo, vyhrotené emócie, falošné priateľstvá, alkohol, falošné ilúzie, neistá budúcnosť, neustále otázky o zmysle režimu a života, strach, neistota. Je ťažké posúdiť či sa mali lepšie papaláši, ktorí sa denne báli o svoje miesta a neraz aj o život, no nažívali si, po materiálnej stránke nadštandardne, alebo bolo lepšie byť bezvýznamným kolieskom v nefungujúcom stroji...
Dítě gulagu (Yuri Feynberg) - svedectvo dieťaťa, ktoré vyrastalo v neslávne známom sovietskom gulagu, no paradoxne vo vyberanej intelektuálnej spoločnosti, keďže jeho súkromnými učiteľmi boli väznené vedecké kapacity vo svojom odbore. Práve vďaka tomu sa malému chlapcovi dostáva mimoriadne vzdelanie. Rýchlo dospieva, svet vníma očami predčasne dospelého. Vidí okolo seba nespravodlivosť, napriek tomu, že vníma svoj výnimočný intelekt, na prvom mieste sú u neho hodnoty. Zažíva mnoho dobrodružstiev, istý čas slúži v armáde, fascinuje ho medicína, no v prvom rade ostáva človekom. Výnimočná kniha, ktorá určite poteší každého rozhľadeného čitateľa a milovníka ruských dejín.
Válečný deník (Jean Malaquais) - Šokujúce a surové svedectvo, ktoré opisuje vojnové udalosti druhej svetovej vojny v rokoch 1939 a 1940 z pohľadu francúzskeho vojaka. Smrť choroby, strach, zranenia, boj o holý život, šialenstvo. Denník je písaný v štýle románu Na západe nič nové, zmenilo sa iba poradové číslo vojny, všetko ostatné ostáva, len v ešte desivejšom vydaní. To, aké je to surové svedectvo, dosvedčuje aj fakt, že v samotnom Francúzsku mohla vyjsť táto kniha v plnom znení až v roku 1997. Je dôležité pripomínať si udalosti, ktoré výrazne zasiahli dvadsiate storočie a zanechali varovné svedectvo, ktoré akoby s vývojom moderných technológii postupne zanikalo.
Komentáre
Zverejnenie komentára