Preskočiť na hlavný obsah

Isaac Asimov: Ja, robot

Nie je to tak dávno, čo som recenzoval slávnu science fiction sériu NADÁCIA, zrejme najdôležitejšiu knižnú ságu v rámci tohto žánru. Isaac Asimov, autor, ktorého meno sa vlastne stalo synonymom pre vedecko-fantastickú literatúru, neúnavný spisovateľ, propagátor a popularizátor vedy a techniky, má však na svojom konte ešte nejednu výbornú a ikonickú knihu. Ako prelomové dielo je možné označiť aj zbierku poviedok Ja, robot, ktorá sa tento rok konečne dočkala slovenského prekladu.

Slovo "robot" priniesli do kultúry a všeobecného povedomia bratia Čapkovci, keď sa objavilo v zásadnej divadelnej hre Karla Čapka R.U.R, ktorá bola preložená do niekoľkých desiatkov jazykov a hrala sa v množstve krajín celého sveta. Ale robotov skutočne vo veľkom spopularizoval a dal im podobu, ktorá sa hneď vynorí v našich predstavách, až Asimov. A ešte viac; dal im "dušu". Sformuloval tri zákony robo(e)tiky, ktorými sa robot musí v ľudskom spoločenstve riadiť. Bol to významný krok, ktorý akoby predznamenal príchod umelej inteligencie. No a o čom pojednáva naša poviedková zbierka?

V prvom rade zabudnite na síce zábavný, ale jednoduchý a spotrebný hollywoodsky snímok, ktorý s predlohou nemá, okrem názvu, spoločné prakticky nič. Asimov nám predstavuje sled voľne prepojených príbehov, ktorých spoločným menovateľom je téma robotiky a postava Susan Calvinovej. Tá zastáva zvláštnu funkciu robopsychologičky. Vždy, keď sa niečo stane a robot z dajakých príčin poruší jeden z troch zákonov, napríklad si nesplní úlohu, či pri svojej práci ohrozí život človeka, je povolaná na prešetrenie vzniknutej situácie. Jednotlivé poviedky majú až detektívny ráz a zaoberajú sa otázkami morálky, ľudskej povahy, či ľudskosti všeobecne. Áno, napriek autorovmu očareniu robotmi vás humanizmus, ktorý je ukrytý za riadkami, určite dojme. Nemôžem zabudnúť na smutný moment, kedy sa upätá perfekcionistka doktorka Calvinová, ktorá miestami pôsobí naozaj kovovo chladne, zaľúbi a prebudí sa u nej ženskosť. To, že láska bude nešťastná nemusím už ani dodávať.

Ako teda knihu zhodnotiť? Je to dokonalé oddychové čítanie pre intelektuálov. No a tí majú na oddychové čítanie iné nároky, ako je relaxácia. My, ostatní, si občas trošku zavaríme mozgové obvody, keď sa budeme snažiť logicky rozlúštiť tieto mentálne rébusy, ktoré predstavujú jednotlivé poviedky, ale kniha musí zaujať, ba strhnúť každého; bohato sa nám odmení skvelým a vypointovaným rozprávačstom. Nemýľte si ju s akčným filmom, v tejto knihe ide o akciu rozumu.

Nenechajte si ujsť jeden zo základných kameňov sci-fi literatúry!

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Prečo skáčem - Higašida, Naoki

Čudný názov a výtvarne veľmi pekne riešená obálka majú predpoklad pritiahnuť čitateľa. Pomerne malý rozsah a krátke až kratučké kapitoly by nemali byť prekážkou, možno práve naopak. Ak si vás nezíska už samotný príbeh knihy, po prečítaní pár strán, ba pár riadkov jedinej stránky zistíte, že vás dielko pohltilo. Autorom je autista , ktorý mal v čase, kedy písal túto knihu len trinásť rokov. Prekvapilo ma, vzhľadom na jeho vek a jeho hendikep, ako veľmi pekne a pútavo je kniha napísaná. Chlapec si dal za cieľ priblížiť svet autistov svetu normálnych ľudí. Je ich svet pre normálneho človeka naozaj taký vzdialený, zvláštny a nepochopiteľný? A nie je to presne také i pre nich, keď pretočíme uhol pohľadu? Naozaj nie je možné nájsť prienik v týchto svetoch a dôjsť k porozumeniu?  Na toto všetko kniha prináša odpovede a pre bežného, do problematiky nezasväteného človeka prináša naozaj fascinujúce čítanie. Ukazuje nám autistov nie ako mimozemšťanov, ako nejakých Rain manov, ale ako síce sv