Ak radi navštevujete romantické hradné zrúcaniny našej vlasti, istotne neušlo vašej pozornosti, že v priebehu uplynulých dvoch desaťročí na mnohých z nich prebieha čulý stavebný ruch.
Publikácia rozsiahleho kolektívu autorov s titulom Zachráňme hrady sa svojím charakterom zásadne odlišuje od drvivej väčšiny kníh o hradoch a zámkoch. Dočítate sa v nej totiž len málo o vzniku a dávnej histórii týchto fortifikačných stavieb, zato je mimoriadne cenným a bohatým zdrojom informácií o pätnásťročnej (2002 – 2017) činnosti takmer troch desiatok občianskych združení zameraných na záchranu historických ruín. Už na pohľad atraktívna kniha vo formáte A4 mapuje ciele a výsledky práce týchto združení a slúži ako nositeľ pre výmenu skúseností a šírenie príkladov dobrej praxe, napr. rôznych metód obnovy, osvedčených materiálov a technológií. Je teda plná poznatkov z prvej ruky.
Prirodzene, toto dielo sa núka najmä odborníkom na obnovu historických pamiatok, všetkým členom spomenutých občianskych združení a dobrovoľníkom, ktorí priložili ruku k dielu pri záchrane niektorej z týchto stavieb. Avšak dobre poslúži aj ostatným čitateľom, ktorí by si radi urobili predstavu o tom, aké množstvo práce a v akej kvalite bolo vykonané na slovenských hradoch. Kniha je nabitá krásnymi fotografiami (o. i. porovnávacími zábermi typu „pred a po zásahu“ či drinu zachytávajúcimi momentkami). Obsahuje tiež vizualizácie historického výzoru alebo žiaduceho budúceho vzhľadu týchto objektov. Má teda potenciál stať sa objektom záujmu každého záujemcu o zachovanie našich zrúcaním, i takého, ktorý tejto misii nemieni obetovať ani trošku zo svojho času a domáceho pohodlia.
Okrem zásahov vykonaných na 28 hradoch (od Vinného na východe po Čeklís na západe a od Blatnice po Zborov v abecede) sa zoznámite tiež s prácami na ruinách dvoch kostolíkov, ktoré v rámci letných táborov zachraňujú dobrovoľníci (Sedliacka Dubová na Orave a Katarínka v Malých Karpatoch).
V neposlednom rade v publikácii narazíte na príspevky z medzinárodnej konferencie Oživovanie hradov konanej v Bratislave v roku 2018. Tie sú, v podobe samostatných kapitol, venované rôznym aspektom procesu záchrany ruín vo všeobecnosti, napr. archívno-historickému výskumu hradných areálov, pasportizácii zrúcanín či problematike ich statického zabezpečenia.
Tibor bol našim dlhoročným kolegom a knižnicu doteraz navštevuje pravidelne. Zablúdi najmä do oddelenia filozofie a histórie, kde ho lákajú hlavne Kelti a Vikingovia.
Komentáre
Zverejnenie komentára