Preskočiť na hlavný obsah

Nezbedný zajačik a jeho pestvá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry

Diel ôsmy: Nezbedný zajačik a jeho pestvá

Je toto možné? No povedzte mi, je toto vôbec možné?! Už druhá kultová knižka tento mesiac? A hneď aj taká, ktorá je aj sfilmovaná! Tak veru, v kinách práve premietajú Dobrodružstvá zajačika Petríka.  A to je podľa knižky, pýtate sa? No samozrejme. Ako takmer každý film. Poďme si dnes povedať niečo o tejto milovanej klasike, ktorá prvý raz vyšla už v roku 1902! Uf, tak to je teda naozaj klasika! Staručká, ale výbornučká!
Napokon, Pojinko dáva klasike prednosť pred modernými knižkami. Klasika má totižto jednu veľkú výhodu – nadčasovosť. Vďaka svojim kvalitám, ktoré sú rokmi overené, sa na ňu len tak nezabudne. Dôkazom sú celé generácie, čo na tejto literatúre vyrástli, a v prípade knižiek z nášho seriálu, môžeme hovoriť o doslova miliónoch spokojných čitateľov.
Deti po celom svete milujú huncútske príbehy nezbedného zajka, no sú krajiny v ktorých sa neudomácnili tak, ako v iných. A nie je to tým, že by slovenským deťom nemala autorka čo povedať. Nakoniec, hoci od publikovania jej prvej knižky uplynulo už mnoho rokov, Beatrix Potterová svojich
zvieracích hrdinov spravila naozaj nadčasovými. Lenže akýmsi nespravodlivým riadením osudu sa až v dnešnej dobe vynárajú skvosty, ktoré nás doposiaľ obchádzali. Ale vďaka aspoň za to! A tak Pojinko dúfa, že aj týmto článkom pomôže rozšíriť o takýchto dielach povedomie. Beatrix Potterová, milá spisovateľka, ktorá mala deti nadovšetko rada a venovala im celé svoje dielo, si to zaslúži. Ale sú to najmä deti, ktoré si zaslúžia, aby spoznali pestvá a šibalstvá malého zajinka Petríka. Ale aj jeho bratranca Benjamína a iných obyvateľov lesa.
Knižka obsahuje štyri na seba nezávislé príbehy, niektoré však majú spoločné postavy. Tri príbehy sú krátke, s jednoduchým, no pútavým textom a bohato ilustrované. Dalo by sa povedať, že ilustráciám je venovaný rovnaký priestor ako textu a sú aj rovnako dôležité, možno dokonca dôležitejšie. Veď Potterová veľmi dobre vedela, že malému čitateľovi sa treba prihovárať obrázkami. A keď sú vhodne použité, nielenže sprevádzajú písané slovo, ale príbeh pomáhajú vyrozprávať.
Posledný, štvrtý príbeh, je dlhší a kresby v ňom sú dvojakého druhu, farebné a čiernobiele.
A nesmiem zabudnúť na to, že pani spisovateľka si svoje knižky ilustrovala sama! Dokonca pre deti zhotovila nádherne farebnú mapku s množstvom zaujímavých
detailov. To aby si lepšie vedeli predstaviť svet zajačika Petríka. Práve pre tie úžasné ilustrácie, realistické i rozkošné zároveň, ktoré pomáhajú dotvárať jedinečnú atmosféru autorkiných knižiek, vyčleňujú Dobrodružstvá zajačika Petríka so záplavy ostatných knižiek o zvieratkách. A kvôli tomu výrazne vyčnieva aj nad väčšinou súčasných kníh, ktoré sú podobne ladené.
No povedzte, kto zo spisovateľov je multitalent? Veru, veľa ich nie je.
A to, prosím pekne, najskôr vydala autorka knižku na vlastné náklady pre svoje deti a deti svojich kamarátov a známych. Knižka sa okamžite tak uchytila, že hneď nato vyšla aj oficiálne. A potom zas a ešte raz. Na svete bola senzácia. A knižka vychádza stále dokola až do dnešných čias. Hoci autorka napísala veľa knižiek v podobnom duchu, s ďalšími zvieracími hrdinami, a všetky boli úspešné, jej prvotina je stále najznámejšia.
Nech sa páči, pridajte sa k jej fanúšikom!


Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …