Preskočiť na hlavný obsah

Andrzej Sapkowski: Zaklínač

Najnovšie vydanie Zaklínač
obsahuje aj mapu, ktorú v staršom
vydaní nenájdete.
Letná téma našej celoročnej čitateľskej výzvy je Kufor plný kníh - teda čítame knihy, ktoré spolu tvoria sériu alebo patria do jednej edície. Preto som sa aj ja rozhodla siahnuť po sérii, ktorú som si už dávno chcela prečítať, no akosi som sa k tomu nedostala. Priznám sa, že ma k tomu podnietil aj Netflix seriál, ktorý som si pozrela ako prvý.

Vybrala som si sériu poľského autora Andrzeja Sapkowského - Zaklínač. Príbeh zaklínača Geralta z Rivie nepatrí medzi literárne novinky, no prežíva svoje “znovuobjavenie” širokou verejnosťou. Od svojho prvého vydania knihy inšpirovali už k niekoľkým pokusom o sfilmovanie, na základe série boli vytvorené aj počítačové hry a najnovšie, ako som už spomínala, seriálové spracovanie na Netflixe.

Prvé dve knihy Posledná želanie a Meč osudu sú písané formou poviedok, pôvodne ich autor totižto uverejňoval v poľskom časopise Fantastyka. Obe knihy nás uvádzajú do dávneho sveta plného mýtických i čarovných bytostí.

Knihy nám predstavujú Geralta ako mutanta, ktorého sa všetci stránia. Žije preto na okraji spoločnosti a keďže je zaklínačom, zháňa si prácu kde sa len dá. Podstatou jeho práce je putovať po svete a nechať sa najať od ľudí, ktorí potrebujú pomoc zbaviť sa nejakej príšery v ich okolí. Čitateľ však veľmi rýchlo zistí, že Geralt nie je taký ako všetci ostatní zaklínači. Berie svoju prácu vážne a snaží sa zabíjať len vtedy ak je to nevyhnutné. Ak sa dá, snaží sa nájsť vždy iný spôsob ako problém s príšerou vyriešiť. Mnohokrát ho jeho presvedčenie privedie až na pokraj smrti. Geralt však nie je jedinou hlavnou postavou, dalo by sa povedať, že séria má niekoľko ďalších rovnako dôležitých postáv medzi, ktoré patria bard Blýskač, čarodejnica Yennefer či princezná z Cintry - Cirilla.

Geraltov osud sa nečakaným spôsobom prepojí s Ciri, ktorá je vnučkou kráľovnej Cintry Calanthe. Je s ňou viazaný takzvaným predurčením, ktorému sa všetci bránia. Cintru však napadne Nilfgaardske cisárstvo, ktoré spôsobí obrovské krviprelievanie. Ciri sa podarí akoby zázrakom zachrániť. Táto udalosť je však len začiatkom mnohých ďalších udalostí a dobrodružstiev.

Nebudem prezrádzať z príbehu viac, možno iba to, že v ďalších piatich knihách - Krv elfov, Čas opovrhnutia, Krst ohňom, Veža lastovičky a Pani jazera - je príbeh už písaný románovou formou. Spakowski vytvára neuveriteľnú sieť celého sveta v širokom spektre mnohých postáv, ktoré sa do príbehu postupe “vkrádajú”. Dotvárajú tak hĺbku celého príbehu a ukazujú nám rôzne udalosti i miesta, o ktorých by sme sa nedozvedeli keby bol príbeh písaný len z Geraltovho pohľadu.

Ja osobne mám veľmi rada, keď viem viac ako samotná postava, čo mi Sapkowski ponúka v najväčšej možnej miere. Geraltov príbeh ma fascinoval rovnako ako časti venované Yennefer či Ciri. Zaujali ma aj postavy, ktoré boli viac v pozadí, no stále boli významné pre samotný dej.

Sapkowski ponúka množstvo opisov, vďaka ktorým som si vedela úplne presne predstaviť celé prostredie, či samotné postavy. Napriek tomu, že ma príbeh naozaj vtiahol musím priznať, že som mala problém s niektorými časťami. Väčšinu kníh zo série som prečítala naozaj rýchlo, no dve z nich mi dávali zabrať a nevedela som sa nimi prelúskať. Avšak podarilo sa mi to prekonať a čoskoro som držala v ruke záverečnú časť a nemohla som uveriť, že je koniec. Svet v ktorom žije zaklínač mi natoľko učaroval, že som si celú sériu zadovážila aj na poličku do mojej vlastnej knižnice, pretože verím, že to nebolo poslednýkrát, čo som sa vydala do tohto magické sveta.

Aktuálne som si našla aspoň malú útechu, že sa môžem začítať do dodatočnej časti Búrková sezóna, ktorá sa opäť vrátila ku Geraltovi a jeho dobrodružstvám. Na záver chcem len povedať, že ak ste fanúšikom fantasy, mágie, intríg a bojov, séria o Zaklínačovi je pre vás tá správna voľba.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou, ktorá má pod palcom sociálne siete knižnice, jej webovú stránku aj marketing. Napriek svojej „dospeláckej“ práci rada siahne po mládežníckej literatúre, hlavne po knihách o Harrym Potterovi a nepohrdne ani dobrou spoločenskou hrou.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov