„Byť knihovníčkou musí byť tak pokojná práca!“ V mojej práci, podobne ako v tej Vašej, sa sem-tam nájde niečo frustrujúce! Napríklad ten moment, keď ma požiadate o konkrétnu knihu, ale musím Vás upozorniť na záznam v katalógu o jej nedostupnosti. Ako na potvoru, väčšinou sa ku knihe nedostanete ešte celé týždne.
Neviem ako vy, ale ja som skutočnou fanynkou e-kníh. Pokiaľ patríte do rovnakej skupiny knihomoľov, tento blog je presne pre Vás a pokiaľ ste im zatiaľ neprišli na chuť, možno Vám aspoň nasadím chrobáka do hlavy 😊
Vedeli ste, že e-knihy si nemusíte len kupovať, ale je možné si ich aj požičiavať? Nedávno sme do knižnice mohli priniesť ďalšiu novinku (nie, nemám na mysli samoobslužnú stanicu – selfcheck, o tom ste už isto počuli, však?). Americké centrum Žilina prináša prístup do ďalšej e-knižnice. Ak je pre Vás koncept požičiavania e-kníh novinkou a čudujete sa, prečo spomínam „ďalšiu e-knižnicu“, dovoľte mi Vás v krátkosti zoznámiť!
Novinkou v sieti eLibrary USA je knižnica Libby. Samotná eLibrary je pre Vás teraz po novom ešte prístupnejšia z pohodlia domova, doteraz ste jej služby mohli využiť len fyzicky v priestoroch Amerického centra Žilina po sprístupnení koordinátorkou. Po sérii testov Vám prinášame možnosť vytvoriť si individuálne kontá do eLibrary USA, teda možnosť registrovať sa ako čitateľ. A novinka v tomto balíku – e-knižnica Libby - Vám prináša neobmedzený prístup ku tisíckam e-kníh, audiokníh a časopisov. Stačí Vám jedna registrácia a môžete si prečítať e-knihu či vypočuť audio-knihu (veru tak!), ktorú ste u nás nenašli. Pozor, táto knižnica je plná cudzojazyčnej – anglickej – literatúry, ale časopisy a noviny nájdete aj slovenské. Ktoré, to už nechám na Váš prieskum, no neváhajte sa na mňa obrátiť s konkrétnou otázkou). Pre prístup do eLibrary USA a teda aj do Libby nás kontaktujte na mail zilina@americanspaces.sk, všetky inštrukcie Vám pošleme mailom. Prístup je úplne zadarmo a o to viac sa tešíme!
Bezplatne môžete využiť aj e-knižnicu Bookport, ktorú prináša Centrum vedecko-technických informácií SR, ďalší partner našej knižnice. Vďaka nemu sa tadiaľto: https://nvk.cvtisr.sk/sluzby/elektronicke-informacne-zdroje/ dostanete k celej plejáde kvalitných databáz, v ktorých môžete vypracovať svoju záverečnú prácu (vhodný tip pre študentov), ale Bookport Vám prinesie aj trošku oddychu a vďaka CVTI sa zadarmo dostanete ku vybraným sekciám v jeho katalógu. Sú nimi: Zdravotnícka a lekárska literatúra; Osobný rozvoj a poznanie; Podnikanie, ekonómia a financie; Právo, dane a účtovníctvo. Pokiaľ ste sa našli v tom množstve študentov, ktorým poviem, že žiaľ, všetky dobré súčasné knihy o medicíne sú momentálne požičané, Bookport prináša napríklad knihy od vydavateľstva GRADA. Že toto nie je nič pre Vás? Ja som v kategórii o sebarozvoji našla okrem iného napríklad biografiu Princa Phillipa. Vrelo odporúčam prezrieť tieto kategórie, garantujem Vám, že nájdete knihy, na ktoré sa u nás čaká v rezervačnom poradovníku.
Naša knižnica v súčasnosti spolupracuje s českými Palmknihami. Výhodou tohto partnerstva je, že na rozdiel od vyššie spomenutých e-knižníc, knihy nemusíte vyhľadávať v iných katalógoch či na iných stránkach. Priamo v našom katalógu Carmen, ktorý vám je tak dôverne známy, si môžete pri niektorých tituloch všimnúť ikonu „Požičať e-knihu“.
Pre požičanie e-knihy je potrebné sa prihlásiť do nášho katalógu a vziať na vedomie – aj kliknutím do príslušného políčka – že táto služba je spoplatnená sumou 1,50€. Následne je potrebné sa zaregistrovať na stránke https://www.palmknihy.cz/ rovnakým mailom, akým ste registrovaný/á u nás v knižnici (toto je veľmi dôležitý krok). Potom si už len stačí stiahnuť aplikáciu Palmknihy do svojho mobilného zariadenia, prihlásiť sa do nej a začítať sa do knižky. Podrobnejší návod nájdete tu https://www.krajskakniznicazilina.sk/index.php/sluzby/e-knihy/. Dávam do pozornosti, že knižky požičané od Palmkníh nie je možné predĺžiť (po uplynutí lehoty 30 dní sa vám samé zmažú zo zariadenia) a väčšina kníh je v českom jazyku.
Aby sme nezabudli na našich najmenších čitateľov! Pokiaľ hľadáte e-knižnicu zameranú na detské tituly, KUBO CLUB je slovenská digitálna knižnica, ktorú by ste mali rozhodne navštíviť – a navyše je zadarmo. Viac informácií nájdete tu: https://www.krajskakniznicazilina.sk/index.php/sluzby/e-knihy/kubo-club/. Ak ale hľadáte hravé materiály na výučbu angličtiny pre najmenších či začiatočníkov, eLibrary USA zahŕňa vo svojom balíčku nástroj plný interaktívneho čítania BookFlix.
Teraz sa už poznáte s e-knižnicami a netreba sa pred nimi hanbiť =). A aby som neznela iba nadšene (hoci, dajte mi prístup zadarmo ku knihám a budem spokojná), osobne vnímam len jedinú nevýhodu digitálnych knižníc, a tou je potreba samostatnej aplikácie pre každú z nich. Aplikácie Palmknihy, KUBO, Bookport aj Libby fungujú na Vašom smartfóne/tablete, ich obsah otvoríte aj na počítači, ale pokiaľ nemáte veľmi výkonnú čítačku e-kníh s operačným systémom, ktorá si do seba dokáže inštalovať aplikácie, výpožičky si tam nebudete môcť prečítať či vypočuť a ste odkázaní na svietiace displeje svojich mobilných zariadení či počítača. Pre mňa osobne malá mrzutosť, ale priznávam, vie to rozladiť. Celkom na záver už len dodám, že Vám po zaregistrovaní do e-knižníc vážne hrozí, že Vám na zoznam kníh, ktoré si chcete prečítať, pribudne mnoho lákavých titulov a Vaša (virtuálna) polička s neprečítanými knihami sa poriadne rozrastie, čo môže v neknihomoľskej spoločnosti vzbudzovať otázku, na čo potrebujete toľko priestoru (skutočného či virtuálneho) – ale nebojte sa, nie ste v tom sami, ja Vám rozumiem!
Tak a už to všetko viete. Ak však máte akýkoľvek problém s využívaním e-knižníc, väčšinu otázok Vám ochotne pomôžu zodpovedať priamo pri centrálnom pulte alebo nám neváhajte zaslať svoju otázku mailom.
Komentáre
Zverejnenie komentára