Preskočiť na hlavný obsah

Struny času / Nebezpečná skratka – Madeleine L´Engle

Je podobnosť s filmom, ktorý bude onedlho uvedený v kinách a od ktorého si diváci toľko sľubujú, čisto náhodná? Nie, je to podobnosť úplne úmyselná! Toto je tá legendárna knižka!
No... možno ju slovenský čitateľ nepozná a nič mu nehovorí ani meno autorky, a nie je to jeho chyba. Výčitku smerujeme našim vydavateľom, ktorí túto kultovú sériu (tak veru, kniha sa dočkala viacerých voľných pokračovaní. Dúfam, že film bude úspešný, keď už pre nič iné, tak aspoň pre to, že to hádam podnieti aj preklad ďalších dielov do slovenčiny) naozaj hriešne zanedbali. Pritom ju mladí čitatelia v domovských Spojených štátoch amerických priam zbožňujú a vyrástla s ňou nejedna čitateľská generácia. Klasiku, ktorá je zároveň žiarivo moderná a významne ovplyvnila podobu celého žánru. Dodnes výrazne vplýva na diela fantastiky a viacerí úspešní súčasní spisovatelia si od tejto série radi požičajú nejakú tú myšlienku či nápad. Ani podobnosť s ďalším knižným skvostom menom Darca, nie je náhodná.
Kniha získala Newberyho medailu, akýsi svätý grál angloamerickej literatúry pre deti a mládež, a stála na počiatku tradície modernej vedecko-fantastickej literatúry zacielenej na mladého čitateľa. Aj keď je v tomto prípade veľmi zjednodušujúce priradiť ju k sci-fi, lebo nesie aj prvky fantasy a ide o jeden z prvých prípadov miešania týchto dvoch populárnych žánrov. Autorka uvarila do jedného vriaceho kotla pútavé rozprávačské umenie, revolučné nápady a silné etické hodnoty hlásiace sa ku kresťanstvu. To, čím sú Lewisove Kroniky Narnie pre fantasy, tým je pre science fiction (alebo skôr science fantasy, ale dosť už s nálepkami, Struny času / Nebezpečná skratka je absolútne jedinečná) sága rodiny Murryovcov.
A teraz konečne niečo stručne o deji:
Skamarátime sa s Meg, nadpriemerne inteligentným, no problémovým trinásťročným dievčaťom. Prečo problémovým? Len preto, lebo nemá rada prázdne autority a vždy sa postaví proti neprávosti. Škola ale nie je jej jediné trápenie. Mrzí ju jej odlišnosť a aj to, že za náhlym a nevysvetliteľným zmiznutím jej otca, úspešného fyzika, vidia ľudia iba lacný škandál. Myslia si, že opustil rodinu a ušiel za nejakou ženou. Ale Meg vie, že pravda je úplne iná a oveľa záhadnejšia. Na scéne sa odrazu objavia tri čudné bytosti, ktoré spolu s jej malým a geniálnym bratom detsky nazvú "pani Aká, pani Taká a pani Čia". Tie našich hrdinov spolu vyšlú na nebezpečnú cestu časom a piatym rozmerom, aby sa postavili zlému stvoreniu, ktoré chce dosiahnuť úplnú rovnakosť vo vesmíre a v ľuďoch chce potlačiť akúkoľvek výnimočnosť.

A možno na konci tejto nebezpečnej cesty Meg nájde aj svojho otca...
Ale to už musíte zistiť sami :)
Aby som vniesol trochu svetla do  dvojnázvového zmätku na začiatku tejto recenzie, poponáhľam sa vysvetliť prečo tie dva tituly, hoci ide o jednu a tú istú knihu. Ten prvý predstavuje najnovšie vydanie, ktoré sa práve udomácňuje na pultoch kníhkupectiev. Knižnica ho ešte nemá, ale nebojte, trpezlivosť knihy prináša, či ako znie to slávne príslovie. Nedočkavcov odkážem na staršie vydanie, ktoré máme už dlhšie a ktoré sa skrýva pod druhým uvedeným názvom. A prečo ten chaos? Nuž, ako by ste preložili A Wrinkle in Time? Našťastie problémy robí iba názov, osobne vás ubezpečujem, že preklad samotného textu do slovenčiny je v oboch prípadoch, naozaj na úrovni.
To prvé nemalo príťažlivú obálku, nehrdilo sa ani štýlovým dizajnom a malo prakticky nulovú reklamu, a možno preto si nezískalo väčšiu pozornosť u čitateľov. Dúfam, že nová verzia knihy to napraví. Verím, že vás zaujme.
Priznám sa, že zo začiatku som bol z príbehu trochu zmätený. Zdal sa mi byť dosť čudný a mal som z neho skôr zmiešané pocity. Čoskoro sa však preklenul do strhujúceho rozprávania a Struny času / Nebezpečná skratka už nejaký ten čas figuruje v mojom osobnom rebríčku najobľúbenejších kníh.
Slovenský čitateľ teraz dostáva novým vydaním druhú šancu...
Dajte knihe šancu aj vy, určite vás nesklame.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia