Preskočiť na hlavný obsah

Struny času / Nebezpečná skratka – Madeleine L´Engle

Je podobnosť s filmom, ktorý bude onedlho uvedený v kinách a od ktorého si diváci toľko sľubujú, čisto náhodná? Nie, je to podobnosť úplne úmyselná! Toto je tá legendárna knižka!
No... možno ju slovenský čitateľ nepozná a nič mu nehovorí ani meno autorky, a nie je to jeho chyba. Výčitku smerujeme našim vydavateľom, ktorí túto kultovú sériu (tak veru, kniha sa dočkala viacerých voľných pokračovaní. Dúfam, že film bude úspešný, keď už pre nič iné, tak aspoň pre to, že to hádam podnieti aj preklad ďalších dielov do slovenčiny) naozaj hriešne zanedbali. Pritom ju mladí čitatelia v domovských Spojených štátoch amerických priam zbožňujú a vyrástla s ňou nejedna čitateľská generácia. Klasiku, ktorá je zároveň žiarivo moderná a významne ovplyvnila podobu celého žánru. Dodnes výrazne vplýva na diela fantastiky a viacerí úspešní súčasní spisovatelia si od tejto série radi požičajú nejakú tú myšlienku či nápad. Ani podobnosť s ďalším knižným skvostom menom Darca, nie je náhodná.
Kniha získala Newberyho medailu, akýsi svätý grál angloamerickej literatúry pre deti a mládež, a stála na počiatku tradície modernej vedecko-fantastickej literatúry zacielenej na mladého čitateľa. Aj keď je v tomto prípade veľmi zjednodušujúce priradiť ju k sci-fi, lebo nesie aj prvky fantasy a ide o jeden z prvých prípadov miešania týchto dvoch populárnych žánrov. Autorka uvarila do jedného vriaceho kotla pútavé rozprávačské umenie, revolučné nápady a silné etické hodnoty hlásiace sa ku kresťanstvu. To, čím sú Lewisove Kroniky Narnie pre fantasy, tým je pre science fiction (alebo skôr science fantasy, ale dosť už s nálepkami, Struny času / Nebezpečná skratka je absolútne jedinečná) sága rodiny Murryovcov.
A teraz konečne niečo stručne o deji:
Skamarátime sa s Meg, nadpriemerne inteligentným, no problémovým trinásťročným dievčaťom. Prečo problémovým? Len preto, lebo nemá rada prázdne autority a vždy sa postaví proti neprávosti. Škola ale nie je jej jediné trápenie. Mrzí ju jej odlišnosť a aj to, že za náhlym a nevysvetliteľným zmiznutím jej otca, úspešného fyzika, vidia ľudia iba lacný škandál. Myslia si, že opustil rodinu a ušiel za nejakou ženou. Ale Meg vie, že pravda je úplne iná a oveľa záhadnejšia. Na scéne sa odrazu objavia tri čudné bytosti, ktoré spolu s jej malým a geniálnym bratom detsky nazvú "pani Aká, pani Taká a pani Čia". Tie našich hrdinov spolu vyšlú na nebezpečnú cestu časom a piatym rozmerom, aby sa postavili zlému stvoreniu, ktoré chce dosiahnuť úplnú rovnakosť vo vesmíre a v ľuďoch chce potlačiť akúkoľvek výnimočnosť.

A možno na konci tejto nebezpečnej cesty Meg nájde aj svojho otca...
Ale to už musíte zistiť sami :)
Aby som vniesol trochu svetla do  dvojnázvového zmätku na začiatku tejto recenzie, poponáhľam sa vysvetliť prečo tie dva tituly, hoci ide o jednu a tú istú knihu. Ten prvý predstavuje najnovšie vydanie, ktoré sa práve udomácňuje na pultoch kníhkupectiev. Knižnica ho ešte nemá, ale nebojte, trpezlivosť knihy prináša, či ako znie to slávne príslovie. Nedočkavcov odkážem na staršie vydanie, ktoré máme už dlhšie a ktoré sa skrýva pod druhým uvedeným názvom. A prečo ten chaos? Nuž, ako by ste preložili A Wrinkle in Time? Našťastie problémy robí iba názov, osobne vás ubezpečujem, že preklad samotného textu do slovenčiny je v oboch prípadoch, naozaj na úrovni.
To prvé nemalo príťažlivú obálku, nehrdilo sa ani štýlovým dizajnom a malo prakticky nulovú reklamu, a možno preto si nezískalo väčšiu pozornosť u čitateľov. Dúfam, že nová verzia knihy to napraví. Verím, že vás zaujme.
Priznám sa, že zo začiatku som bol z príbehu trochu zmätený. Zdal sa mi byť dosť čudný a mal som z neho skôr zmiešané pocity. Čoskoro sa však preklenul do strhujúceho rozprávania a Struny času / Nebezpečná skratka už nejaký ten čas figuruje v mojom osobnom rebríčku najobľúbenejších kníh.
Slovenský čitateľ teraz dostáva novým vydaním druhú šancu...
Dajte knihe šancu aj vy, určite vás nesklame.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …