Preskočiť na hlavný obsah

Pôvod - Dan Brown

Odvtedy čo som naposledy čítala knihu tohto autora (Inferno) už ubehol nejaký ten čas, možno aj dva roky. A tento rok nám priniesol dlhoočakávanú knihu s názvom Pôvod, ktorá bola predstavovaná ako rozlúčka s obľúbenou postavou Roberta Langdona a zároveň pútala aj heslom “Ktokoľvek ste. V čokoľvek veríte. Všetko sa zmení.” Nemohla som inak ako siahnuť aj po tejto knihe, aby som odhalila aký bude jej príbeh.
Už úvodné stránky mi pripomenuli klasický štýl Brownových kníh, ktorý sa zakladá na podrobných opisoch okolia. A to tak podrobne, že človek má pocit, akoby sa na danom mieste naozaj nachádzal. V tejto knihe si dal znova záležať na všetkých detailoch.
Príbehom nás sprevádzajú viaceré postavy dôležité pre dej. Hlavnou postavou ostáva Robert Langdon, ale dôležitá je aj riaditeľka Guggenheimovho múzea Vidalová, námorný admirál Luis Ávila, ba dokonca umelá inteligencia pod menom Winston. Sled udalostí spustí atentát na futuristu a miliardára Edmonda Kirscha, ktorý chcel svetu predstaviť odpovede na dve základné otázky: Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme?
Musím uznať, že autorovi sa naozaj podarilo držať ma celý čas v napätí a knihu som zhltla za dve popoludnia, aby som sa dozvedela odpovede na tieto otázky, ktoré futurista v románe zodpovedal. Tých vyše 400 strán, ktoré bolo treba prelúskať som čítala so zatajeným dychom. Po nekonečných opisoch a zvratoch som sa konečne dostala k niekoľkostranovému vysvetleniu a konečne záhada dávala zmysel. Ako to už býva v príbehoch, v ktorých vystupuje profesor Langdon na konci vždy všetko do seba zapadne ako puzzle spojené jednotlivými vysvetleniami čo a ako na seba nadväzovalo.
Prostredie Španielska dodávalo deju to správne pozadie temperamentu a zaujímavosti. A opisy Sagrada Familie vo mne vyvolali spomienky na túto unikátnu stavbu, ktorú som videla na vlastné oči a zároveň vo mne zanechali “túžbu” navštíviť toto miesto znova a pozrieť si ho nielen zvonka ale aj zvnútra.
Po prečítaní iných recenzií na túto knihu musím povedať, že rozpútala celkom slušnú debatu na tému pôvodu ľudstva. K tejto diskusii chcem len podotknúť, že každý čitateľ má právo na svoj názor a nie je nutné sa kvôli tomu hádať do “krvi”. Podľa mňa stačí trocha nadhľadu a každý si urobí svoj názor. Ide predsa o román, ktorý nás chce iba doviesť k premýšľaniu o pôvode a budúcnosti ľudstva, ale nechce do tejto budúcnosti vnášať viac nesvárov.


Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov