Preskočiť na hlavný obsah

Pôvod - Dan Brown

Odvtedy čo som naposledy čítala knihu tohto autora (Inferno) už ubehol nejaký ten čas, možno aj dva roky. A tento rok nám priniesol dlhoočakávanú knihu s názvom Pôvod, ktorá bola predstavovaná ako rozlúčka s obľúbenou postavou Roberta Langdona a zároveň pútala aj heslom “Ktokoľvek ste. V čokoľvek veríte. Všetko sa zmení.” Nemohla som inak ako siahnuť aj po tejto knihe, aby som odhalila aký bude jej príbeh.
Už úvodné stránky mi pripomenuli klasický štýl Brownových kníh, ktorý sa zakladá na podrobných opisoch okolia. A to tak podrobne, že človek má pocit, akoby sa na danom mieste naozaj nachádzal. V tejto knihe si dal znova záležať na všetkých detailoch.
Príbehom nás sprevádzajú viaceré postavy dôležité pre dej. Hlavnou postavou ostáva Robert Langdon, ale dôležitá je aj riaditeľka Guggenheimovho múzea Vidalová, námorný admirál Luis Ávila, ba dokonca umelá inteligencia pod menom Winston. Sled udalostí spustí atentát na futuristu a miliardára Edmonda Kirscha, ktorý chcel svetu predstaviť odpovede na dve základné otázky: Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme?
Musím uznať, že autorovi sa naozaj podarilo držať ma celý čas v napätí a knihu som zhltla za dve popoludnia, aby som sa dozvedela odpovede na tieto otázky, ktoré futurista v románe zodpovedal. Tých vyše 400 strán, ktoré bolo treba prelúskať som čítala so zatajeným dychom. Po nekonečných opisoch a zvratoch som sa konečne dostala k niekoľkostranovému vysvetleniu a konečne záhada dávala zmysel. Ako to už býva v príbehoch, v ktorých vystupuje profesor Langdon na konci vždy všetko do seba zapadne ako puzzle spojené jednotlivými vysvetleniami čo a ako na seba nadväzovalo.
Prostredie Španielska dodávalo deju to správne pozadie temperamentu a zaujímavosti. A opisy Sagrada Familie vo mne vyvolali spomienky na túto unikátnu stavbu, ktorú som videla na vlastné oči a zároveň vo mne zanechali “túžbu” navštíviť toto miesto znova a pozrieť si ho nielen zvonka ale aj zvnútra.
Po prečítaní iných recenzií na túto knihu musím povedať, že rozpútala celkom slušnú debatu na tému pôvodu ľudstva. K tejto diskusii chcem len podotknúť, že každý čitateľ má právo na svoj názor a nie je nutné sa kvôli tomu hádať do “krvi”. Podľa mňa stačí trocha nadhľadu a každý si urobí svoj názor. Ide predsa o román, ktorý nás chce iba doviesť k premýšľaniu o pôvode a budúcnosti ľudstva, ale nechce do tejto budúcnosti vnášať viac nesvárov.


Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …