Preskočiť na hlavný obsah

Február 2018 - Vrah z mesta marhúľ

V januári som vám navrhla čitateľské predsavzatie. A slušnosť káže, aby som sa ho sama zúčastnila! Pre tých, ktorých by to zaujímalo: sľubované Opice z našej police som si prečítala a musím povedať, že Krista Bendová by mala byť vyhlásená za národný poklad. Kniha vám nezaberie viac ako pár hodín a ten návrat do detstva stojí za to. 

Na február som odporúčala, aby ste našli autora, ktorého nepoznáte. Tešila som sa na Davida Wonga, ale na moje prekvapenie som doma už jednu knihu od neho mala. Tak či John na konci umře sa dozviem niekedy nabudúce. No a kde narýchlo nájsť zaručene neznámeho autora? 

Počuli ste už o vydavateľstve Absynt? Do povedomia sa dostali edíciou reportážnej literatúry pod názvom Prekliati reportéri. A keďže novinári nie sú práve najznámejší ako spisovatelia (hoci Absynt vydal aj laureátku Nobelovej ceny Svetlanu Alexijevič) povedala som si, že zalovím v týchto vodách. Spomínanú Svetlanu som už čítala, a od Absyntu aj Asne Seierstad, JennieDielemans aj Wojciecha Tochmana. Priznám sa, o každej z tém o ktorých títo autori písali som pred prečítaním mala iba hmlistú predstavu. Ale autori vám všetko vysvetlia. Asne porozpráva o Andersovi Behringovi Breivikovi; Jennie o turistickom priemysle a Wojciech o vojne v Bosne. Svetlana Alexijevič dostala Nobelovu cenu za popísanie fenoménu homo sovieticus.

Na knihe Vrah z mesta marhúľ ma v prvom rade zaujal názov. Meno autora - Witold Szablowski - mi nič nehovorilo, takže podmienka bola splnená. Kniha je zbierkou reportáží z Turecka počas viacerých rokov, kedy tam autor žil a študoval. Rozpráva o krajine medzi Európou a Áziou, kde niektoré ženy nosia šatku z presvedčenia a iné sa im za to smejú. O vraždách zo cti. O bývalom premiérovi, teraz prezidentovi Erdoganovi. O Otcovi Turkov, Ataturkovi a jeho odkaze, ktorý prežíva aj dnes. A nakoniec aj o Mehmetovi Alim Agcovi, ktorý spáchal atentát na Jána Pavla II, ktorý sa narodil v meste, kde sa pestujú marhule pre celú Európu.

Witold sa vyzná. Chodí za ľudmi, správne sa pýta, vie ako na nich. Na osobných príbehoch spoznávame Turecko tak, ako by ho žiadna historická kniha neopísala. Krajina, ktorá stojí pred bránami Európskej únie so založenými rukami a pred prúdom utečencov zatvára oči. Populárna turistická destinácia, kde vám dnes nikto dovolenku neodporučí.

Ako ostatné knihy z vydavateľstva Absynt, aj táto ma mnoho naučila. Witold neponúka názory, iba fakty. Názor si musí urobiť každý sám.

Pozn.: S ohľadom na udalosti minulého týždňa familiárne oslovujem reportérov krstnými menami. Každý z nich mi je akýsi bližší.


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia