Preskočiť na hlavný obsah

Február 2018 - Vrah z mesta marhúľ

V januári som vám navrhla čitateľské predsavzatie. A slušnosť káže, aby som sa ho sama zúčastnila! Pre tých, ktorých by to zaujímalo: sľubované Opice z našej police som si prečítala a musím povedať, že Krista Bendová by mala byť vyhlásená za národný poklad. Kniha vám nezaberie viac ako pár hodín a ten návrat do detstva stojí za to. 

Na február som odporúčala, aby ste našli autora, ktorého nepoznáte. Tešila som sa na Davida Wonga, ale na moje prekvapenie som doma už jednu knihu od neho mala. Tak či John na konci umře sa dozviem niekedy nabudúce. No a kde narýchlo nájsť zaručene neznámeho autora? 

Počuli ste už o vydavateľstve Absynt? Do povedomia sa dostali edíciou reportážnej literatúry pod názvom Prekliati reportéri. A keďže novinári nie sú práve najznámejší ako spisovatelia (hoci Absynt vydal aj laureátku Nobelovej ceny Svetlanu Alexijevič) povedala som si, že zalovím v týchto vodách. Spomínanú Svetlanu som už čítala, a od Absyntu aj Asne Seierstad, JennieDielemans aj Wojciecha Tochmana. Priznám sa, o každej z tém o ktorých títo autori písali som pred prečítaním mala iba hmlistú predstavu. Ale autori vám všetko vysvetlia. Asne porozpráva o Andersovi Behringovi Breivikovi; Jennie o turistickom priemysle a Wojciech o vojne v Bosne. Svetlana Alexijevič dostala Nobelovu cenu za popísanie fenoménu homo sovieticus.

Na knihe Vrah z mesta marhúľ ma v prvom rade zaujal názov. Meno autora - Witold Szablowski - mi nič nehovorilo, takže podmienka bola splnená. Kniha je zbierkou reportáží z Turecka počas viacerých rokov, kedy tam autor žil a študoval. Rozpráva o krajine medzi Európou a Áziou, kde niektoré ženy nosia šatku z presvedčenia a iné sa im za to smejú. O vraždách zo cti. O bývalom premiérovi, teraz prezidentovi Erdoganovi. O Otcovi Turkov, Ataturkovi a jeho odkaze, ktorý prežíva aj dnes. A nakoniec aj o Mehmetovi Alim Agcovi, ktorý spáchal atentát na Jána Pavla II, ktorý sa narodil v meste, kde sa pestujú marhule pre celú Európu.

Witold sa vyzná. Chodí za ľudmi, správne sa pýta, vie ako na nich. Na osobných príbehoch spoznávame Turecko tak, ako by ho žiadna historická kniha neopísala. Krajina, ktorá stojí pred bránami Európskej únie so založenými rukami a pred prúdom utečencov zatvára oči. Populárna turistická destinácia, kde vám dnes nikto dovolenku neodporučí.

Ako ostatné knihy z vydavateľstva Absynt, aj táto ma mnoho naučila. Witold neponúka názory, iba fakty. Názor si musí urobiť každý sám.

Pozn.: S ohľadom na udalosti minulého týždňa familiárne oslovujem reportérov krstnými menami. Každý z nich mi je akýsi bližší.


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …