Preskočiť na hlavný obsah

Darca – Lois Lowry

V poslednej dobe sú medzi násťročnými čitateľmi veľmi populárne tzv. dystópie. Je to anti-utopický
žáner science-fiction literatúry, ktorý je síce na svete už nejaký ten rok, ale dnes sa teší veľkej obľube
vďaka sériám ako napr. Hry o život či Divergencia. Vznikajú ako huby po daždi a jedna sa podobá druhej ako vajce vajcu. Tak to už býva, keď sa niečo stane módnou záležitosťou. Väčšina z nich sleduje premisu, kde sa jedna tínedžerka zaľúbi do chlapca, obaja zázračne objavia pravdu, prechádzajú vnútornou premenou a nakoniec zvrhnú nenávidený totalitný režim budúcnosti, ktorý svojich občanov utláča. Netvrdím, že sú to všetko zlé knihy (lebo nie sú) alebo, že by nebodaj neboli "čtivé" - chytľavo napísané (pretože zväčša sú), ale je tu jedna, ktorá ich všetky predstihne nielen tým, že bola napísaná oveľa skôr, než sa tento námet stal trendom, no hlavne svojou kvalitou.
Je to Darca.
Je napísaný naozaj veľmi dobre. Autorkin sloh je na vysokej úrovni, ale dobrodružstvo či akcia sa tu takmer nevyskytuje (aj tej sa trošku v závere dočkáme, no je to skôr čítanie na zamyslenie ako pre zábavu), no aj tak sa od knihy nebudete môcť odtrhnúť. Takéto niečo veru nie je jednoduché dosiahnuť. Text ani chvíľu nenudí a núti vás čítať až do poslednej stránky. Určite tomu napomáha aj starostlivé vykreslenie spoločnosti, ktorá sa nám postupne predstavuje. To zaujme, ako aj svojimi podrobnosťami, tak aj realistickým opisom. Najprv nás ohúri dokonale usporiadaný svet, kde je všetko dopredu nalinkované a zorganizované do najmenších detailov. Nikto nemá priestor na spontánnosť, ľudia pripomínajú skôr mravce než individuálne bytosti. Zlé ľudské vlastnosti sú potlačené a vzájomná tolerancia a bezpečnosť sú na prvom mieste, ale takýto svet je neuveriteľne nudný a... dalo by sa obrazne povedať - šedivý. To je však len začiatok. Neskôr sa začínajú odhaľovať aj temnejšie stránky tohoto systému.
 
Hlavný hrdina, dvanásťročný chlapec, stojí na prahu veku, kedy sa deti začínajú pripravovať na svoje budúce povolanie. Jonas je vnímavejší voči okolitému svetu ako ostatní a neustále si kladie otázky. Vybočuje z radu a možno ako jediný má moc zmeniť nezmeniteľné. Bude na ňom, aby vrátil farby tomuto šedému svetu.

Kniha získala prestížnu Newberyho medailu (čo je najvyššie ocenenie v rámci literatúry pre deti a mládež v USA) a autorka k nej neskôr dopísala voľné pokračovania (neboli preložené do slovenčiny). Darca bol aj sfilmovaný.
Pokiaľ viem, je to jedna z prvých kníh svojho žánru, ktorá nebola napísaná pre dospeláka. A dodnes je zrejme aj najlepšou. Vďaka svojmu veľkému posolstvu a citovosti by si ju však rozhodne mali prečítať aj dospelí.

Budúcnosť je v našich rukách, tak si ju nepokazme.

Ideálny čitateľský vek je okolo dvanásť rokov.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Prečo skáčem - Higašida, Naoki

Čudný názov a výtvarne veľmi pekne riešená obálka majú predpoklad pritiahnuť čitateľa. Pomerne malý rozsah a krátke až kratučké kapitoly by nemali byť prekážkou, možno práve naopak. Ak si vás nezíska už samotný príbeh knihy, po prečítaní pár strán, ba pár riadkov jedinej stránky zistíte, že vás dielko pohltilo. Autorom je autista , ktorý mal v čase, kedy písal túto knihu len trinásť rokov. Prekvapilo ma, vzhľadom na jeho vek a jeho hendikep, ako veľmi pekne a pútavo je kniha napísaná. Chlapec si dal za cieľ priblížiť svet autistov svetu normálnych ľudí. Je ich svet pre normálneho človeka naozaj taký vzdialený, zvláštny a nepochopiteľný? A nie je to presne také i pre nich, keď pretočíme uhol pohľadu? Naozaj nie je možné nájsť prienik v týchto svetoch a dôjsť k porozumeniu?  Na toto všetko kniha prináša odpovede a pre bežného, do problematiky nezasväteného človeka prináša naozaj fascinujúce čítanie. Ukazuje nám autistov nie ako mimozemšťanov, ako nejakých Rain manov, ale ako síce sv