Preskočiť na hlavný obsah

Oliver Sacks: Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom

Pri našom poslednom stretnutí (a lúčení) som vám sľúbil, že sa (opäť raz) pristavíme pri niečom nevšednom. Kniha s týmto prazvláštnym názvom (hoďte očkom na názov, ak ste sa pri ňom, a nad ním, ešte nepozastavili) je... naozaj prazvláštna, inak sa to vyjadriť nedá. Ale aj veľmi zaujímavá, podnetná a dobrá. Sprostredkuje vám kopec, ba kopčisko myšlienok na premýšľanie počas predlžujúcich sa jesenných večerov.

Čo také výnimočné nám knižka ponúka? Vyše dvadsať skutočných príbehov z lekárskej praxe známeho neurológa, vo voľnom čase spisovateľa, Olivera Sacksa. Autor je naozaj schopný rozprávač a vie pútavo písať, jednotlivým prípadom, s ktorými sa osobne stretol, dal príťažlivú beletristickú formu a majú skoro podobu poviedky. Garantujem vám, že nudiť sa nebudete. Nebudem preháňať, keď použijem otrepanú frázu, že kniha sa číta jedným dychom. Pri čítaní sa tiež veľa dozviete a uvedomíte si, aký je ľudský mozog komplexným biologickým počítačom a aká je ľudská myseľ tajuplná a úchvatná, dosiaľ neprebádaná krajina. Pritom sú všetky informácie podané prístupnou formou, nebudete si potrebovať vypomáhať slovníkom cudzích slov, kniha je určená naozaj každému.

To, čo ju však robí skutočne jedinečnou, to sú samotní pacienti, ktorí sú v knihe opísaní. Ak sa vám pri čítaní vynorí v hlave postava Dr. Housa, nebudete v tom určite sami. Osobne si myslím, že slávny fiktívny lekár sa naším reálne žijúcim autorom minimálne inšpiroval. Ten sa stretáva s ľuďmi, ktorí majú naozaj čudesné až bizarné problémy – poruchy či anomálie, ktorými je postihnutých možno len pár desiatok ľudí na celej planéte. A tak spoznáme muža, ktorý nedokázal rozlišovať tváre druhých ľudí a zamieňal si ich s neživými predmetmi. Budeme mať tú česť i s dámou, ktorá mala pocit, že neobýva vlastné telo. Oboznámime sa s prípadom dievčaťa, ktoré putovalo naprieč svojimi spomienkami, predstavia sa nám tiež autisti s neuveriteľnými schopnosťami ako vystrihnutými z filmu Rain Man. A omnoho, omnoho viac.

Táto kniha ma ohromila a s pokorou som si uvedomil, aký som rád, že ten prístroj v hlave mi (viac menej) predsa len dobre slúži, a tiež som sa v bázni sklonil pred tým, čo ani vedci nepopierajú (ale ani nepotvrdzujú), a pre čo niet lepšieho názvu než je duša.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia , kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy ODLOŽENIE knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha dostupná = momentálne voľná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas)

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia