Preskočiť na hlavný obsah

Kitty Flanagan: 488 pravidiel pre život … o ktorých nevieme, ako ich potrebujeme

Túto knihu by som si asi bežne z poličky nevybrala, ale čo ma presvedčilo dať jej šancu, bolo opäť jej prelistovanie. Keď som ju totiž otvorila, hneď ma upútalo pravidlo 67 o zapáchajúcom jedle na pracovisku. Kto ma pozná, vie, že keď sa objaví v našej kuchynke niekto s rybou na obed, ja odchádzam čo najďalej, ideálne na druhú stranu sveta, aby som nemusela dýchať arómu, ktorá sa bude v miestnosti vznášať ešte pol storočia.

Ale späť ku knihe. Autorka je austrálska komička, ktorá mala v miestnej TV niekoľko programov, a kniha bola pôvodne len vtipom pre zábavnú pasáž v jednom z nich. Po odvysielaní si však začali ľudia pýtať knihu v kníhkupectvách a odchádzali sklamaní, že v skutočnosti neexistovala. A aj preto sa Kitty Flanagan, na popud predajcov kníh, rozhodla napísať 488 pravidiel pre život o ktorých nevieme, ako ich potrebujeme.

Kniha je rozdelená do 16 tematických skupín, napr.: Okolo domu, Na pracovisku, Vzťahy a randenie, Výchova, Večierky a oslavy a iné. Každý z týchto okruhov obsahuje niekoľko rád k danej téme, a zopár rád prepája viaceré okruhy. Autorka niektoré pasáže knihy vyznačila podľa toho, či ich v určitých prípadoch odporúča preskočiť alebo naopak, zvýrazní, kto si má danú pasáž prečítať. Všetko však vždy zdôvodni a je len na vás, či ju počúvnete alebo nie. Ja sa priznám, že zo zvedavosti som si prečítala úplne všetky pravidlá.

Na titulke je uvedené pravidlo: “Kúp si túto knihu, smej sa nahlas, staň sa lepším človekom” - priznám sa, občas som sa naozaj zasmiala, nad niektorými pravidlami som len hodila rukou a pri iných som si povedala, že si ich možno aj osvojím.

Našla som tu množstvo pravidiel, s ktorými sa dokážem v okamihu stotožniť, no našla som aj také, s ktorými zásadne nesúhlasím. Je jasné, že každý máme na veci svoj pohľad, a zároveň aj to, že túto knihu treba brať s nadhľadom. Vopred upozorňujem, že ak sa beriete príliš vážne, táto kniha pre vás asi nebude. Na internete som si všimla aj negatívne reakcia na ňu, čo presne prisudzujem tomu, že daný čitateľ sa pravdepodobne nevie zasmiať sám na sebe.

Na záver dodám, že si tu prečítate aj zopár pravidiel o knihách. Jedno z tých zaujímavejších je pravidlo č. 12. "Toaleta nie je knižnica. Existujú príjemnejšie miesta na čítanie knihy".

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou, ktorá má pod palcom sociálne siete knižnice, jej webovú stránku aj marketing. Napriek svojej „dospeláckej“ práci rada siahne po mládežníckej literatúre, hlavne po knihách o Harrym Potterovi a nepohrdne ani dobrou spoločenskou hrou.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia