Preskočiť na hlavný obsah

Anne Bacus: Vaše dítě ve věku od 1 do 3 let

Keď som sa stala mamou, hneď som sa vrhla na čítanie kníh o deťoch. Zaujímalo ma všetko. Výchova, psychológia, vývin. No a práve k vývinu som našla knihu Vaše dítě ve věku od 1 do 3 let.

Náučné knihy z vydavateľstva Portál sa mi vždy páčili, väčšinou sú totiž veľmi zrozumiteľne napísané, a preto som siahla aj po tomto titule.

Anne Bacus v knihe opisuje nielen telesný, rozumový a zmyslový vývin dieťaťa, ale hovorí aj o rozvoji osobnosti, radí pri výchove a dotýka sa aj jedla a hygienických návykov.

Mnoho príručiek pre mamy totiž končí približne 12 mesiacov po narodení, prípadne obdobie od 1 do 3 rokov opisuje len veľmi vágne. Tu však autorka rozdeľuje toto obdobie do trojmesačných úsekov, v ktorých vždy popíše približný stav dieťaťa, jeho predpokladané správanie či posun.

Chcela by som veľmi zdôrazniť, že tieto "tabuľkové" údaje sú len približné a netreba sa nimi riadiť do bodky. Ja osobne som knihu používala skôr ako sprievodcu, ktorý mi pomohol približne určiť, kde sa asi dieťa nachádza a čítala som si dopredu, čo nás asi čaká.

Deti sa totiž často rozvíjajú nerovnomerne a teda budete čítať o fyzickom vývine z 23. mesiaca, no vaše dieťa sa bude hrať cca na úrovni 17. mesiaca a rozprávať bude na úrovni 25.

Knihu odporúčam každému, kto chce lepšie spoznať raný vývin detí a pochopiť aj niektoré súvislosti. V knihe nájdete aj základné tipy na odplienkovanie, či napríklad vysvetlenie, prečo sa malé deti, ktoré nevedia dobre rozprávať, tak často hnevajú.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Našej knižnici robí reklamu všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia