Preskočiť na hlavný obsah

Krátko o 3 románoch VIII.

Lásky ze školního dvora (Ondřej Šír- Pamätáte si ešte na časy, kedy sme chodili von, nemali sme mobily, internet a najdôležitejšie pre nás boli partie, kamarátstva, predvádzanie sa pred dievčatami, popíjanie piva, šlukovanie cigariet a občas aj škola? Ak sa chcete vrátiť do tých čias a zaspomínať si, táto kniha je presne pre vás. Román na spôsob Snežienky a machři v rovnako vtipnom podaní.


U Petrovových řádí chřipka 
(Alexej Salnikov) - Toto je podľa mňa skvelý intelektuálny náhľad na Rusko a jeho obyvateľov prostredníctvom inteligentného humoru a originálnych hlášok. Mne osobne štýl písania a spracovanie pripomínalo Majstra a Margarétu od jedinečného Bulgakova. Postavy, ktoré pôsobia navonok úplne normálne, sa svojou vlastnou vinou, ale aj zhodou nešťastných náhod, dostávajú do rôznych bizarných situácii, v ktorých sa len viac a viac zamotávajú. Otec automechanik, mama knihovníčka a syn, pubertálny pošuk prvej triedy.

Dom zlomených anjelov
 (Luis Alberto Urrea) - pohreb storočnej pani v malom mexickom mestečku sa stane v jednej rozvetvenej viacgeneračnej rodine hlavnou udalosťou. Postupne sa nám odkrývajú charaktery jednotlivých postáv, od najstaršieho muža, ktorý má miesto starej pani v rodine nahradiť, až po najmladších členov klanu. Napriek smutným udalostiam, miestami drsnému vyjadrovaniu a hláškam, je to kniha optimistická, občas dokonca svojim spôsobom veľmi zábavná. Ak máte radi slnečné horúce dni, pestrosť farieb, spev vtákov, divokosť v srdci aj v konaní a romány v štýle Márqueza, nemáte nad čím váhať.

Miloš má nielen rád literatúru všetkých žánrov, ale dokonca vydal v minulosti aj knihu poviedok. Medzi jeho vášne patrí pravdaže čítanie, no veľmi rád tiež cestuje po Slovensku.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia , kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy ODLOŽENIE knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha dostupná = momentálne voľná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas)

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia