Preskočiť na hlavný obsah

Miloš Zvrškovec: Tieň na úteku

Knihovník a zároveň literát, to je síce veľmi zvláštny živočích, ale nie je to zas nijako vzácny druh. Určite nie tak, ako by ste si mysleli. Výskyt tohto čudného tvora je však obmedzený na isté kultúrne inštitúcie, takže je len pochopiteľné, že príslušníci svojho cechu sa navzájom poznajú, či už z literárnych klubov, súťaží, časopisov alebo priamo z pracoviska. Už ani nepočítam, koľko mojich známych, kamarátov a priateľov publikovalo… vždy je však pre mňa milou, ba priam sviatočnou príležitosťou, prečítať si knihu s ich podpisom a venovaním. 
Bude to možno znieť cynicky, no pri literatúre ide u mňa aj priateľstvo bokom - nikdy by som nepropagoval knihu, ktorá „na to nemá“. Keď niektoré dielo nedosahuje potrebnú úroveň, treba to povedať. A naopak, ak je dobré, netreba o tom mlčať. Knihy sú tu preto, aby sa čítali. Tak len nech sa o nich rozšíri povedomie! 

Útla zbieročka jedenástich krátkych poviedok (Tieň na útekuMiloš Zvrškovec) a próz ponúka viac než by ste podľa jej sympatického formátu a neveľkej hrúbky očakávali. Podľa mňa je to literatúra, a nie len nejaké „písačky“. Kniha obsahuje texty, ktoré vás pobavia nápadom, prekvapia pointou, a (v dobrom) zarazia spracovaním. Svedčia o obrovskom množstve svetovej beletrie, ktorú má autor načítanú a dokazujú aj to, že nielen remeselne, ale aj umelecky vie presvedčivo zvládnuť ten pútavo-nevďačný útvar menom poviedka. 

Kedysi tak preferovaná poviedka dnes ťahá za kratší koniec s románom, ale práve na poviedke najlepšie vidno, do akej miery si autor osvojil svoju literárnu profesiu. Na malom priestore sa dá toho vypovedať mnoho, a iba na pár stranách dokáže šikovný spisovateľ podať takú smršť emócii a vyjadriť takú škálu myšlienok, že mnohí urozprávaní, nekonečne opisní autori by len v tichosti závideli. A presne takáto je i Milošova zbierka. 

Nebudem ale spievať iba ódy; ako to vo väčšine prípadov býva, nie každý príspevok je na rovnakej úrovni. Niektoré sú dobré viac, iné menej, sú tu i dve, ktoré ja osobne považujem za slabé, ale sú tu aj také, ktoré by som neváhal označiť za doslova vynikajúce. Zo všetkých spomeniem tie, ktoré na mňa spravili najväčší dojem. A to je iste existenciálna a drsná, vyložene brilantná poviedka Manifest samovrahov tretieho tisícročia, ktorá srší až čiernou iróniou a poteší vás briskným záverom ako vystrihnutým z poviedok Roalda Dahla. Nihilisticky vyznievajúci Smutný večer je elégiou za dávno zničeným vzťahom, poviedka, ktorá nielen rozosmutní, ale aj vydesí. Naopak eponymný Tieň na úteku ma neoslovil a zbierka obsahuje určite silnejšie kusy.

Ako celok táto kniha rozhodne stojí za to, a ja môžem len s upokojením konštatovať, že môj kolega a kamarát je zdatný prozaik. A povzdychnúť si nad tým, že teraz už takmer netvorí… (dúfam, že bude toto čítať a vstúpi si do svedomia)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Hana Lasicová - beseda Od knihy k scenáru

Minulú stredu sme mali v knižnici opäť zaujímavú besedu. Tentokrát naše pozvanie prijala Hana Lasicová . Ako som smerovala na besedu vôbec som si neuvedomila, že som už okolo pani Lasicovej prešla aspoň dvakrát. Útle žieňa so širokým úsmevom som zaregistrovala až po jej príchode do miestnosti. Od prvého momentu som vedela, že táto beseda bude naozaj príjemná, zaujímavá a nepochybne veselá. Rozhovor sa niesol v priateľskom duchu, dozvedeli sme sa zaujímavosti nielen z profesijného života, ale aj zo súkromia. Hana si s láskou zaspomínala na svojho otca a jeho užitočné rady, pripomenula si aj Jula Satinského a radosť z detstva, kde bola na ulici obklopená množstvom detí z ďalších hereckých rodín. Debata samozrejme nemohla obísť literárne počiny od prvej knihy  Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...? až po knihu Slúžka . Hana písala mame maily o jej Erasmus pobyte a tá jej neskôr navrhla či by to nechcela vydať knižne. Tento večer sme mali šťastie a Hana nám dokonca prečítala úryvok