Preskočiť na hlavný obsah

Dva knižné výlety do Londýna

Donald Henderson - Pán Bowling si kupuje noviny

„Tak toto je absurdné. Keď človek spácha vraždu, potí sa od strachu, že ho zatknú. A ja sa potím, no bojím sa, že ma nezatknú!“ (s.72)

William Bowling je nudný chlapík v stredných rokoch, práca radového úradníka ho nenapĺňa, okolie ho vníma ako dokonalého džentlmena a tak si kráti dlhé chvíle vraždami. Londýn má počas druhej svetovej vojny iné starosti ako vyšetrovať zopár obyčajných vrážd a aj preto ma pán Bowling uľahčenú úlohu. Napriek tomu, že zanecháva po sebe viditeľné stopy a otvorene sa k svojim činom priznáva, polícia ani okolie jeho slová neberú vážne. Kam až dokáže tento cynický chlapík pod maskou džentlmena zájsť v dobe, ktorá je jeho skutkom priaznivo naklonená?

Tento originálny príbeh očaril aj veľkého spisovateľa Raymonda Chandlera. Priznám sa, že postava cynického Williama Bowlinga, ktorá pripomína tak trochu Kafkových čudákov, mi bola od prvých strán nesympatická, čo však nie je kritika smerom k autorovi. Atmosféra vojnového Londýna, povrchní malomeštiaci, čierny humor, slušná dávka cynizmu a sarkazmu, čerstvé noviny a k tomu niekoľko vrážd, to je asi najstručnejšia charakteristika tohto pomerne útleho románu, ktorý sa výborne hodí napríklad na dlhšiu cestu vlakom.

Michael Ondaatje - Zatemnenie

„V mladosti bývame pochabí. Hovoríme nesprávne veci, nevieme byť skromní ani prekonať vlastnú plachosť. Ľahko posudzujeme. Ale jediná nádej, ktorú máme, hoci na to prídeme až neskôr, je tá, že sa zmeníme.“ (s.232)

Aj keď autor asi už nikdy neprekoná slávu románu Anglický pacient, stále si drží vysoký štandard.
Máme tu príbeh povojnového Londýna. Súrodeneckú dvojicu štrnásťročného Nathaniela (je hlavnou postavou a zároveň rozprávačom príbehu) a šestnásťročnú Ráchel, ktorých jedného dňa opustia rodičia. Odcestujú nevedno kam a tak sa opatrovníkom Nathaniela a Ráchel stane chlapík, ktorého prezývajú Lišaj. Jeho najlepším kamošom je bývalý boxer s prezývkou Búchač, ktorý aktuálne chodí s intelektuálkou a voľne zmýšľajúcou ženou Olive Lawrenceovou. Kým prvé roky sú si Nathaniel a Ráchel blízki, postupne sa vzájomne odcudzujú.
O niekoľko rokov neskôr sa Nathaniel zamestná v tajných službách a postupne spoznáva minulosť svojich rodičov, ktorá ho veľmi prekvapí a zároveň mu zodpovie mnoho dôležitých otázok...

Román s výnimočnými postavami a množstvom silných odkazov a myšlienok. Ak potrebujete výborný knižný tip, Zatemneniu zaručene povedzte áno!

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov