Preskočiť na hlavný obsah

Lietajúca vychovávateľka

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel štvrtý: Lietajúca vychovávateľka

Ahojte, moji milí!
Tento raz sa bližšie pozrieme na knižku, ktorá je v Anglicku doslova kultová. A myslím, že ju poznáte aj Vy. Možno ste ju už čítali, a ak aj nie, azda poznáte aspoň slávny muzikálový film. Ha! Tak už viete o kom je reč? No ktorá vychovávateľka vie lietať? Správne!


A veru, Mary Popinsová je skutočne zvláštne žieňa! Rozhodne to nie obyčajná nudná vychovávateľka. Je napríklad dosť prísna. A tvrdohlavá. Ani sa nedá povedať, že by bola dvakrát vľúdna. Je aj dosť márnivá a až príliš si potrpí na svojom vzhľade. Popri tom všetkom ju však deti milujú a nevymenili by ju za nič na svete. Ako to je možné, pýtate sa? To sa tak vyzná vo svojej práci? Vie to tak skvelo s deťmi? Nuž, povedal by som, že... aj áno aj nie. Deti ju milujú jednoducho preto, lebo je...čarovná! Správne, dobre čítate. Čarovná. Veď ako už vieme, dokáže lietať. Ale tiež napríklad rozumie reči zvierat. Či vás pomocou kúzelného kompasu  vezme okolo sveta za jedinú minútu.

Tak povedzte, nezniesli by ste pre takéto lákadlá aj nejaké tie vrtochy?
Súrodenci Michael a Jane netradičnú pestúnku doslova zbožňujú. Niekedy to s ňou síce nemajú ľahké (veď ani ona s nimi), ale spolu zažijú také dobrodružstvá, že to jednoducho stojí za každú námahu!
A tak ich čakajú čarovné a naozaj bláznivé chvíle. Až kým... Mary Poppinsovú jedného dňa neodveje vietor, rovnako ako ju na začiatku nášho príbehu privial...

Nesmúťte však, Mary Poppinsová sa vrátila v ďalších knižkách. Alebo... trochu smúťte, pretože neboli preložené do slovenčiny. Anglické deti si ju tak obľúbili, že spisovateľka Pamela Lyndon Traversová (1899 – 1996) (jej skutočné meno bolo iné, ale svet si ju zapamätal pod  pseudonymom) ich postupne potešila ďalšími siedmimi  pokračovaniami.

O autorke, jej búrlivom osobnom živote, či zvláštnom vzťahu s „kúzelníkom“ animovaného filmu Waltom Disneyom, sa toho popísalo už veľa. Dôležité pre nás je, že nakoniec uzrel svetlo sveta prekrásny filmový muzikál (1964).
Spracovaní bolo, samozrejme, viac. Napríklad nového filmu sa dočkáme už koncom budúceho roku. Ale teraz späť k autorke a jej knižke.
Spomeňme ešte, že Traversová bola v mladosti populárnou divadelnou herečkou a písať začala už v skorom veku. Na svojom literárnom konte má toho viac, no sotva je niečo známejšie, než jej slávna lietajúca pestúnka.
Ak ste našli istú  podobnosť medzi Mary Poppinsovou a Petrom Panom, tak vedzte, že ste dobrými pozorovateľmi. Štýl J. M. Barrieho autorku ovplyvnil. Jeho najvýznamnejšie dielo mala veľmi rada a nechala sa ním inšpirovať. Nečakajte ale podobný príbeh, Mary Poppinsová má celkom odlišný dej a pozostáva z viacerých samostatných epizód. Tieto dve knihy majú spoločné niečo iné: hravosť, špecifický, niekedy až trochu drsný humor, „uletené“ nápady, pri ktorých budú dospelí len krútiť hlavami a usmievať sa. A deti? ... deti sa budú iba usmievať, pretože tie rady pristúpia na hru dvoch „pobláznených“ spisovateľov. Je očividné, že Traversová mala skvelú fantáziu a rozprávačský talent a až do dospelého veku si dokázala uchovať detskú pochabosť. To sú tie tajomstvá, ktoré stoja za úspechom lietajúcej vychovávateľky. Nechajte sa aj vy očariť.
Ale už fúka západný vietor a o chvíľu Pojinka odveje. Dovidenia, kým sa zas vietor neobráti a nezačne duť opačným smerom. Tak ahojte!

Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …