Preskočiť na hlavný obsah

Leto s Alexandrom – Silvia Demovičová

Také iné zaľúbené leto...

Ach, ako len mám rád knihy pre mládež! Je ich veľa a nie všetky sú kvalitné, ale dobrá kniha pre mládež je... no jednoducho dobrá! Dospeláci nech sa pitvajú v zamotaných vzťahoch a psychologických analýzach, ale klasický dobrodružný príbeh, to je už niečo celkom iné. No počkajte, dnes nebudeme unikať pred vlkmi v aljašskej divočine. Je to fantastika? Ani tá nie, hoci je to jeden z najobľúbenejších žánrov. Tak teda čo je to, pýtate sa. Starý dobrý ľúbostný príbeh! Celkom nečakané, že? Nuž, hoci nie som tá správna cieľová skupina a väčšinou si svoju potrebu po kráse kompenzujem zbierkami básní, občas spravím výnimku. A teraz som skutočne rád, že som ju spravil.

Po rozpade manželstva svojich rodičov sa šestnásťročná Táňa presťahuje spolu s mamou na dedinu. Začína leto a rozmaznané dievča z veľkého mesta sa zrazu ocitne v neznámom prostredí. Musí si začať vážiť skromný život, postarať sa o svoju chorú starú mamu, naučiť sa pracovať vlastnými rukami, odhaliť rodinné tajomstvo a pokúsiť sa bližšie spoznať toho čudáckeho, no príťažlivého chlapca, ktorý spravuje miestnu knižnicu.

Dievčatá už celkom iste zbystrili pozornosť. Chlapci sú asi znudení, no odložte všetky svoje očakávania bokom, či už sú kladné alebo záporné, táto kniha vás prekvapí. A ja si trúfnem povedať, že prekvapí v dobrom slova zmysle.

Napríklad už len tým, že hoci sa jedná o dievčenský román, postava chlapca či skôr mladého muža, je vykreslená tak bravúrne a originálne, že budete uvažovať či knihu nenapísal spisovateľ, ktorý používa ženský pseudonym, keď tak dobre rozumie mužskej duši. Ale nie, to je len autorka taká empatická. Všetky postavy v knihe sú živé a plastické. Aj v deji sa snaží vyhýbať klišé, a tam, kde to nie je možné, ho používa jemne a nenásilne. Z tejto knihy rozhodne nebudete mať dojem lacnej červenej knižnice.

Napokon, tej romantiky tu nie je tak veľa, ako by si jeden myslel. A keď sa vyskytne, je podaná vkusne a uveriteľne. Nehrozí ani americký Hollywood. Nie, napriek dosť nekonvenčnému rozuzleniu tu máme realistické rozprávanie o ľuďoch z mäsa a kostí.  Ale nebojte sa, záver knihy nie je záver príbehu, má to byť trilógia a práve sa nám pred podávaním „zohrieva“ druhý diel. Ja osobne pokladám za príjemnú zmenu aj to, že dej sa odohráva na Slovensku a jeho prevažná časť dokonca na slovenskom vidieku. Niekto by si myslel, že autorka predsa musí zasadiť príbeh do svojej domoviny, no mnohí volia iné krajiny a tak to vôbec nemusí byť pravidlom. A potešilo ma to, po prečítaní mnohých zahraničných diel je to príjemná zmena a akýsi návrat domov. Až mám pocit, že Slovensko dokáže byť rovnako exotické ako napr. Thajsko a môjmu srdcu je rozhodne milšie...


Tak si to zhrňme, je to: a) slovenský príbeh od slovenskej autorky, b) so svojskými a sympatickými postavami, c) so zaujímavým nápadom a d) je naozaj dobre napísaný. Ako voľbou slov, tak skladbou viet. A to ešte nehovorím o koncepcii, teda o tom, akým spôsobom autorka príbeh podáva a ako buduje svoju skladačku z jednotlivých dielikov dômyselnej rozprávania. Aký som bol prekvapený, keď som zistil, že je to jej knižný debut! Tomu sa hovorí talent a šikovnosť.

Ale úplne najviac moju moralistickú dušičku potešilo pekné posolstvo knihy a prerod hlavnej hrdinky. Táňa určite nebola zlá, ale bola povrchná, ako ostatne mnohí iní ľudia. A v priebehu deja sa výrazne zmenila... Veď na čom inom záleží ak nie na tom, aby sme sa pokúšali byť lepšími ľuďmi?

Ako? Prečo? Čo bol ten impulz, ktorý ju k tomu viedol? Nepýtajte sa a prečítajte si sami J

Poznámka na okraj: kniha má jedinú nevýhodu, aspoň pre chalanov; tú pasáž s nakupovaním som pretrpel rovnako ako aj nakupovanie v reálnom živote :D 


Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …