Preskočiť na hlavný obsah

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami – Chimamanda Ngozi Adichie

Ako som tak dnes zakladala knižky v britskom centre, pod ruku sa mi dostala práve táto. Nie viac ako 50 strán....a tak som si povedala, prečo nie? A prečítala som si ju. Je taká tenučká, že som to stihla počas svojej polhodinovej obednej prestávky.
Viem, že mnohých odradí slovo feministka v názve, pretože toto slovo si ľudia často prekladajú ako ženu, ktorá neznáša mužov. To však nie je ani zďaleka pravda a v tejto knihe chce jej autorka ukázať, čo znamená, alebo skôr čo by mal znamenať feminizmus v súčasnosti.
Táto knižka je vlastne upravenou verziou príhovoru, ktorý mala Chimamanda Adichie v roku 2012 na konferencii TedxEuston. Pri svojom vystúpení čerpala zo svojich skúseností a zážitkov ako mladá nigeríjska žena, ale i zo skúseností svojich kamarátok bez ohľadu na farbu pleti či národnosť. Hovorila o tom, aké veľké rozdiely sa robia medzi mužmi a ženami, či ide o prácu, spoločnosť alebo rodinu. Spomenula čo pokladáme za správne správanie u mužov a žien, a ako rôzne druhy správania u jedného pohlavia vyžadujeme a u druhého potláčame... a nehovorila len o tom, čo spoločnosť netoleruje u žien, ale i u mužov.
Táto knižka však nie je výpoveďou ženy, ktorá je nahnevaná na celý svet a nenávidí mužov. Nie je to ani dielo o tom, akí sme všetci rovnakí, Adichie uznáva, že muži a ženy rovnakí nie sú, pretože to tak je. Jej knižka je posolstvom nádeje a túžby, že jedného dňa si všetci budeme skutočne rovní. A na to, aby sa nám to podarilo, musíme inak vychovávať naše dcéry, ale i našich synov. Pretože ako autorka sama píše: „Kultúra netvorí ľudí. Ľudia tvoria kultúru.“

Idka je najnovší „prírastok“ do knižničnej rodiny. Má rada deti a nepohrdne dobrou knihou predovšetkým v anglickom jazyku. Ak máte chuť, môžete s ňou konverzovať v angličtine, ktorú si zlepšila priamo v Londýne. No a ak sa skamarátite, rada vám na narodeniny upečie tortu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Hana Lasicová - beseda Od knihy k scenáru

Minulú stredu sme mali v knižnici opäť zaujímavú besedu. Tentokrát naše pozvanie prijala Hana Lasicová . Ako som smerovala na besedu vôbec som si neuvedomila, že som už okolo pani Lasicovej prešla aspoň dvakrát. Útle žieňa so širokým úsmevom som zaregistrovala až po jej príchode do miestnosti. Od prvého momentu som vedela, že táto beseda bude naozaj príjemná, zaujímavá a nepochybne veselá. Rozhovor sa niesol v priateľskom duchu, dozvedeli sme sa zaujímavosti nielen z profesijného života, ale aj zo súkromia. Hana si s láskou zaspomínala na svojho otca a jeho užitočné rady, pripomenula si aj Jula Satinského a radosť z detstva, kde bola na ulici obklopená množstvom detí z ďalších hereckých rodín. Debata samozrejme nemohla obísť literárne počiny od prvej knihy  Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...? až po knihu Slúžka . Hana písala mame maily o jej Erasmus pobyte a tá jej neskôr navrhla či by to nechcela vydať knižne. Tento večer sme mali šťastie a Hana nám dokonca prečítala úryvok