Preskočiť na hlavný obsah

Malé ženy - Louisa May Alcott

Ešte prednedávnom sa na filmových plátnach objavilo nové spracovanie literárnej klasiky Malé ženy od Louisy May Alcottovej. Bola som si tento film pozrieť napriek tomu, že som rovnomennú knihu nikdy predtým nevzala do rúk. Pri odchode z kina som bola príjemne prekvapená, a preto som sa rozhodla dať knihe šancu.

Keďže medzitým sa situácia vo svete a aj u nás značne zmenila, zaobstarala som si domov nové vydanie, ktoré obsahuje nielen knihu Malé ženy, ale aj jej pokračovanie - Dobré manželky.

Malé ženy boli knihou na objednávku Luoisa May mala napísať román pre dievčatá a mladé ženy. Inšpirovala sa vlastným životom, postava Jo je jej alter egom, a autorkine tri sestry boli predlohou pre zvyšné sestry Marchové. Prvý diel knihy vyšiel v roku 1868 a čitateľky ho prijali s takým nadšením, že sa dožadovali pokračovania, ktoré vzniklo už nasledujúci rok. Kniha mala veľký vplyv aj na výchovu v rodinách po celom svete, kde literárne postavy slúžili ako predloha pri riešení rôznych problémov.

Príbeh z obdobia 19. storočia ma okamžite vtiahol do deja. Sestry Marchové sú jedinenčnými osobnosťami už od mala. Najstaršia Meg sa snaží čo najviac starať o svoje mladšie sestry a pomáhať doma ako sa len dá, Jo so svojou dobrodružnou povahou sa túži stať spisovateľkou, Beth je nesmelá a tichá, no s veľkým srdcom a najmladšia Amy sa považuje za miláčika rodiny.

Na stranách tejto viac ako 150-ročnej klasiky sa dievčatá postupne vyvíjajú a stávajú sa z nich mladé ženy. Každá z nich musí riešiť vlastné problémy, ale zároveň spolu zdieľajú svoje radosti. Zázemie milujúcich rodičov im pomáha vo všetkých životných rozhodnutiach, ktoré ich vedú k ich vysnívaným vzdušným zámkom. Malé ženy riešia svoje povinnosti, lásky, predstavy, túžby a ciele a snažia sa ich naplniť. Cesta k tomu všetkému je však často zložitejšia ako si na začiatku predstavovali a musia obetovať mnoho, ak sa chcú stať vzorom pre ďalšiu generáciu, akou im bola ich matka.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov