Preskočiť na hlavný obsah

Fredrik Backman, hviezda škandinávskeho humoru?

Severská literatúra je na Slovensku vnímaná najmä ako ponuré detektívky a ľadové thrillery. Tento trend narušil najskôr  Jonas Jonasson so svojim Storočným starčekom, ktorý vyliezol z okna a zmizol a ním otvoril stavidlá humorných príbehov o senioroch, respektíve iných netradičných hrdinoch. Okrem tých, ktorým sa dnes chcem venovať, spomeniem ešte Zločinecký gang penzistov od Cathariny Ingelman-Sundbergovej.

Fredrik Backman na knižný trh vstúpil už v roku 2012 románom Muž menom Ove, ktorý sa ale slovenského prekladu dočkal až v roku 2015. Marketing o knihe tvrdil, že je to nový Storočný starček a ja som mu podľahla. Knihu som si požičala, ale keby som od nej chcela, aby napodobnila zážitok zo Starčeka, bola by som sklamaná.

Kniha Muž menom Ove nie je humorným príbehom. Hovorí o smutnom, možno aj zatrpknutom, mužovi, ktorý stratil svoju prácu, manželku a plánuje stratiť aj život. No na jeho ulicu sa prisťahuje mladá rodina, ktorá mu doslova obráti svet hore nohami. Každý týždeň s nimi zažíva nové trampoty, ktoré, v konečnom dôsledku, z románu až kruto obyčajného, robia ten láskavo-humorný. Kniha ma chytila za srdce. Na konci jednej kapitoly som sa smiala, na konci druhej som plakala. V mojom okolí je minimálne jeden "Ove", ktorý mi bol po prečítaní knihy oveľa bližší.

Preto keď som pár mesiacov po prečítaní uvidela na našom stole ďalšiu knihu od Backmana, neváhala som ani minútu. Knihy veľmi ľahko spoznáte, na obálkach je chrbtom k vám otočená hlavná postava a cez ňu je napísaný názov knihy. Tá druhá sa volala Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa. Hlavnou hrdinkou tohto románu je malé dievčatko. Chvíľku som váhala, či kniha nepatrí skôr medzi detskú literatúru, ale témy, ktoré sa v nej rozoberajú detské nie sú. Hoci sú všetky príhody zabalené v rozprávkovom papieri a na všetky problémy pozeráme detskými očami; iba dospelí vedia rozlúštiť skryté múdra, ktoré babička hovorí a konečné rozuzlenie vám vženie slzy do očí rovnako spoľahlivo ako akýkoľvek dojímavý ľúbostný príbeh.

V tretej knihe Tu žila Britt-Marie Backman použil jednu postavu z Babičky. Tam je to jedna zo "záporných" postáv, ak ju tak môžeme nazvať, hoci aj jej sa dostane "vykúpenia". No na jazyku mi ostala pachuť jej správania z Babičky. Možno preto mi na stole ležala o pár dní viac ako tie predošlé. No len čo som ju otvorila, dýchol na mňa známy svet. Svet v ktorom neviem, či sa smiať alebo plakať. Svet v ktorom zmena je to najlepšie, čo sa vám môže stať. Príbeh Britt-Marie neskončil na konci druhej knihy. A tak to malo byť. A jej "vlastná" kniha neskončila tradičným happyendom. A tak to tiež malo byť.

Fredrik Backman má talent. To je naozaj nepopierateľné. Každý z jeho hrdinov nám ukázal, že život ide ďalej. A že situácie, ktoré sa nám stávajú sú viac smiešne ako vážne. Mne osobne bola najbližšia Babička, ale z každej knihy som sa poučila a viac spoznala ľudí okolo aj samú seba.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou :)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …