Preskočiť na hlavný obsah

Peter Sagan: Tourminátor - Millner, T.J.

(Gratulujeme trojnásobnému majstrovi sveta. Sme na teba hrdí :))
“...chcel by som povedať, že táto knižka nie je literatúrou faktu, že to je moje vyznanie Petrovi Saganovi. Niekedy som si niečo vymyslel. Dialóg, slovo či telefonát. Chcel som napísať príbeh, nie učebnicu. Príbeh chlapca zo Žiliny, ktorého hlboko obdivujem.”
Tieto slová, ktoré autor napísal do záveru vystihujú celú knižku. Napriek tomu, že je zaradená na mládežníckom oddelení, po jej prečítaní môžem skonštatovať, že každý skalný fanúšik Peťa Sagan môže po tejto knihe siahnuť a nebude sklamaný.
Autor v knihe popisuje najdôležitejšie okamihy predovšetkým v Peťovej profesionálnej kariére, ale nevynechal ani tie, ktoré tomu všetkému predchádzali. Môžte tak nazrieť do detstva cyklistickej hviezdy, keď ešte ako dieťa behal po uliciach Bôrika, najskôr za loptou a neskôr sa preháňal na bicykli. Môžte si predstaviť detskú radosť a iskričky v očiach pri prvom pohľade na novučičký bicykel. Dozviete sa aj to, že meno Sagan vzbudzovalo rešpektu už na mládežníckych súťažiach a to nielen v cestnej ale i horskej cyklistke. Prežijete s ním prvé sklamania zo “horších” miest na stupňoch víťazov i okamihy, kedy to takmer s profesionálnou cyklistikou vzdal. Neskôr s Petrom zažijete prvé väčšie úspechy a znovu si pripomeniete okamihy, keď sa prvý krát postavil na štart najznámejších pretekov Tour de France. Ako sa mu podarilo získať si meno a mnoho prezývok, ako ho začali označovať za cyklistickú hviezdu i to ako si Peter nerobí žiadny stres z nátlaku. V neposlednom rade sa dozviete, čo rozumieme pod pojmom "športový talent" a prečo je prototypom takéhoto športovca práve rodák zo Žiliny - Peter Sagan.
Pre každého, kto by si chce prečítať jednoducho písaný “životopis” o Petrovi Saganovi bude táto kniha dobrou voľbou. Ako autor povedal, nie je to učebnica, ale príbeh, a ten je viac než zaujímavý.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …