Preskočiť na hlavný obsah

Peter Sagan: Tourminátor - Millner, T.J.

(Gratulujeme trojnásobnému majstrovi sveta. Sme na teba hrdí :))
“...chcel by som povedať, že táto knižka nie je literatúrou faktu, že to je moje vyznanie Petrovi Saganovi. Niekedy som si niečo vymyslel. Dialóg, slovo či telefonát. Chcel som napísať príbeh, nie učebnicu. Príbeh chlapca zo Žiliny, ktorého hlboko obdivujem.”
Tieto slová, ktoré autor napísal do záveru vystihujú celú knižku. Napriek tomu, že je zaradená na mládežníckom oddelení, po jej prečítaní môžem skonštatovať, že každý skalný fanúšik Peťa Sagan môže po tejto knihe siahnuť a nebude sklamaný.
Autor v knihe popisuje najdôležitejšie okamihy predovšetkým v Peťovej profesionálnej kariére, ale nevynechal ani tie, ktoré tomu všetkému predchádzali. Môžte tak nazrieť do detstva cyklistickej hviezdy, keď ešte ako dieťa behal po uliciach Bôrika, najskôr za loptou a neskôr sa preháňal na bicykli. Môžte si predstaviť detskú radosť a iskričky v očiach pri prvom pohľade na novučičký bicykel. Dozviete sa aj to, že meno Sagan vzbudzovalo rešpektu už na mládežníckych súťažiach a to nielen v cestnej ale i horskej cyklistke. Prežijete s ním prvé sklamania zo “horších” miest na stupňoch víťazov i okamihy, kedy to takmer s profesionálnou cyklistikou vzdal. Neskôr s Petrom zažijete prvé väčšie úspechy a znovu si pripomeniete okamihy, keď sa prvý krát postavil na štart najznámejších pretekov Tour de France. Ako sa mu podarilo získať si meno a mnoho prezývok, ako ho začali označovať za cyklistickú hviezdu i to ako si Peter nerobí žiadny stres z nátlaku. V neposlednom rade sa dozviete, čo rozumieme pod pojmom "športový talent" a prečo je prototypom takéhoto športovca práve rodák zo Žiliny - Peter Sagan.
Pre každého, kto by si chce prečítať jednoducho písaný “životopis” o Petrovi Saganovi bude táto kniha dobrou voľbou. Ako autor povedal, nie je to učebnica, ale príbeh, a ten je viac než zaujímavý.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Čitateľské predsavzatia

Nový rok je tradične časom rozhodnutí, predsavzatí, nových projektov... Týkajú sa vaše ročné ciele aj čítania? Tie naše určite áno!
Ponúkame vám ročný čitateľský plán. Stačí, aby ste prečítali jednu knihu za mesiac.

Január - Vaša obľúbená kniha z detstva
Ako dieťa som mala obľúbených kníh celé stohy. Najmilovanejší bol určite Malý princ, ale k tej sa vraciam celkom pravidelne. No kniha, ktorá ma láka už niekoľko rokov je Opice z našej police. Ten príbeh plyšových opičiek, v ktorom som si nikdy nebola istá, či rozprávajú ony alebo malí chlapci.

Február - Kniha od autora, ktorého nepoznáte
Vybrať takého nebude veľký problém. Stačí sa zatúlať do oddelenia beletrie a určite nájdem niekoho, o kom som nikdy nepočula. Pri poslednom takom túlaní som objavila knihu John na konci umřeod Davida Wonga. A tak musím zistiť, či umrie naozaj, ako to bolo v Kronike vopred ohlásenej smrti, alebo je to len marketing.

Marec - Kniha, od autora, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru
Naposledy som čítala V…