Preskočiť na hlavný obsah

Všetky skvelé miesta - Nive, Jennifer

"Je dnešok vhodným dňom na smrť?"


Violet Markeyová je dievča, ktoré odpočítava dni do konca strednej školy, aby mohla opustiť malé mestečko v Indiane. Stále sa nevie vyrovnať so smrťou svojej sestry, ktorá zahynula pri autonehode, pričom samotná Violet prežila. Theodor Finch je problémový žiak, ktorého trápia depresie. No napriek tomu sa snaží zostať “prebudený” a nájsť dôvody prečo sa mu oplatí ďalej žiť.

Títo dvaja úplne odlišní mladí ľudia sa stretnú na jednom z najnezvyčajnejších miest, a to na rímse školskej zvonice. Kam oboch doviedli ich myšlienky. Finch má v takýchto situáciách už nejakú tú skúsenosť, no prítomnosť Violet ho prekvapí. Nakoniec však obaja zlezú z rímsy, ale otázka znie: kto koho zachránil? Violet Fincha, ako si o tom šepká celá Bartlettská škola, alebo Finch Violet?

Už úvod knihy naznačuje, že nepôjde o klasický romantický príbeh o dvoch mladých ľuďoch, ako by ste možno očakávali. V knihe sa stretávame s problémom depresií, samovražedných myšlienok a viny za smrť niekoho iného. Finch sa snaží naučiť Violet znova si užívať život a tešiť sa z prítomnosti a maličkostí, nemyslieť len na to čo sa stalo jej sestre. Zároveň popritom bojuje sám so sebou, aby zostal, ako to on nazýva, prebudený a získaval nové dôvody prečo ďalej žiť a nepodľahnúť nutkaniu vziať si život. Ich potulky Indianou človeka donútia smiať sa a zároveň sa zamyslieť nad maličkosťami, ktoré tvoria život.

"Predtým než zomriem, chcem ________. A tie prázdne miesta sú vyplnené rôznymi farbami kriedy, rozmazanej a stečenej od dažďa a snehu a rôznymi písmami. Prechádzame okolo a čítame: Predtým než zomriem, chcem mať deti. Žiť v Londýne. Mať ako domáceho miláčika žirafu. Skočiť s padákom. Deliť nulou. Hrať na klavíri. Naučiť sa po francúzsky. Napísať knihu. Odcestovať na inú planétu. Byť lepším otcom, akým bol ten môj. Mať zo seba dobrý pocit. Ísť do New Yorku. Poznať rovnosť. Žiť." (Všetky skvelé miesta, s. 126)

Príbeh Violet a Fincha vo mne ostane hlboko zapísaný ešte dlhú dobu, dokázal ma rozosmiať, rozplakať i zamyslieť sa nad maličkosťami. Zároveň som si vďaka tejto knihe uvedomila aký veľký problém predstavujú depresie a predovšetkým myšlienky na samovraždu. Napriek zložitej téme rozhodne odporúčam prečítať si túto knihu. A verím, že každému, kto si ju prečíta až do úplného konca, dá táto kniha niečo, čo ocení.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov