Preskočiť na hlavný obsah

Všetky skvelé miesta - Nive, Jennifer

"Je dnešok vhodným dňom na smrť?"


Violet Markeyová je dievča, ktoré odpočítava dni do konca strednej školy, aby mohla opustiť malé mestečko v Indiane. Stále sa nevie vyrovnať so smrťou svojej sestry, ktorá zahynula pri autonehode, pričom samotná Violet prežila. Theodor Finch je problémový žiak, ktorého trápia depresie. No napriek tomu sa snaží zostať “prebudený” a nájsť dôvody prečo sa mu oplatí ďalej žiť.

Títo dvaja úplne odlišní mladí ľudia sa stretnú na jednom z najnezvyčajnejších miest, a to na rímse školskej zvonice. Kam oboch doviedli ich myšlienky. Finch má v takýchto situáciách už nejakú tú skúsenosť, no prítomnosť Violet ho prekvapí. Nakoniec však obaja zlezú z rímsy, ale otázka znie: kto koho zachránil? Violet Fincha, ako si o tom šepká celá Bartlettská škola, alebo Finch Violet?

Už úvod knihy naznačuje, že nepôjde o klasický romantický príbeh o dvoch mladých ľuďoch, ako by ste možno očakávali. V knihe sa stretávame s problémom depresií, samovražedných myšlienok a viny za smrť niekoho iného. Finch sa snaží naučiť Violet znova si užívať život a tešiť sa z prítomnosti a maličkostí, nemyslieť len na to čo sa stalo jej sestre. Zároveň popritom bojuje sám so sebou, aby zostal, ako to on nazýva, prebudený a získaval nové dôvody prečo ďalej žiť a nepodľahnúť nutkaniu vziať si život. Ich potulky Indianou človeka donútia smiať sa a zároveň sa zamyslieť nad maličkosťami, ktoré tvoria život.

"Predtým než zomriem, chcem ________. A tie prázdne miesta sú vyplnené rôznymi farbami kriedy, rozmazanej a stečenej od dažďa a snehu a rôznymi písmami. Prechádzame okolo a čítame: Predtým než zomriem, chcem mať deti. Žiť v Londýne. Mať ako domáceho miláčika žirafu. Skočiť s padákom. Deliť nulou. Hrať na klavíri. Naučiť sa po francúzsky. Napísať knihu. Odcestovať na inú planétu. Byť lepším otcom, akým bol ten môj. Mať zo seba dobrý pocit. Ísť do New Yorku. Poznať rovnosť. Žiť." (Všetky skvelé miesta, s. 126)

Príbeh Violet a Fincha vo mne ostane hlboko zapísaný ešte dlhú dobu, dokázal ma rozosmiať, rozplakať i zamyslieť sa nad maličkosťami. Zároveň som si vďaka tejto knihe uvedomila aký veľký problém predstavujú depresie a predovšetkým myšlienky na samovraždu. Napriek zložitej téme rozhodne odporúčam prečítať si túto knihu. A verím, že každému, kto si ju prečíta až do úplného konca, dá táto kniha niečo, čo ocení.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Čitateľské predsavzatia

Nový rok je tradične časom rozhodnutí, predsavzatí, nových projektov... Týkajú sa vaše ročné ciele aj čítania? Tie naše určite áno!
Ponúkame vám ročný čitateľský plán. Stačí, aby ste prečítali jednu knihu za mesiac.

Január - Vaša obľúbená kniha z detstva
Ako dieťa som mala obľúbených kníh celé stohy. Najmilovanejší bol určite Malý princ, ale k tej sa vraciam celkom pravidelne. No kniha, ktorá ma láka už niekoľko rokov je Opice z našej police. Ten príbeh plyšových opičiek, v ktorom som si nikdy nebola istá, či rozprávajú ony alebo malí chlapci.

Február - Kniha od autora, ktorého nepoznáte
Vybrať takého nebude veľký problém. Stačí sa zatúlať do oddelenia beletrie a určite nájdem niekoho, o kom som nikdy nepočula. Pri poslednom takom túlaní som objavila knihu John na konci umřeod Davida Wonga. A tak musím zistiť, či umrie naozaj, ako to bolo v Kronike vopred ohlásenej smrti, alebo je to len marketing.

Marec - Kniha, od autora, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru
Naposledy som čítala V…