Preskočiť na hlavný obsah

Všetky skvelé miesta - Nive, Jennifer

"Je dnešok vhodným dňom na smrť?"


Violet Markeyová je dievča, ktoré odpočítava dni do konca strednej školy, aby mohla opustiť malé mestečko v Indiane. Stále sa nevie vyrovnať so smrťou svojej sestry, ktorá zahynula pri autonehode, pričom samotná Violet prežila. Theodor Finch je problémový žiak, ktorého trápia depresie. No napriek tomu sa snaží zostať “prebudený” a nájsť dôvody prečo sa mu oplatí ďalej žiť.

Títo dvaja úplne odlišní mladí ľudia sa stretnú na jednom z najnezvyčajnejších miest, a to na rímse školskej zvonice. Kam oboch doviedli ich myšlienky. Finch má v takýchto situáciách už nejakú tú skúsenosť, no prítomnosť Violet ho prekvapí. Nakoniec však obaja zlezú z rímsy, ale otázka znie: kto koho zachránil? Violet Fincha, ako si o tom šepká celá Bartlettská škola, alebo Finch Violet?

Už úvod knihy naznačuje, že nepôjde o klasický romantický príbeh o dvoch mladých ľuďoch, ako by ste možno očakávali. V knihe sa stretávame s problémom depresií, samovražedných myšlienok a viny za smrť niekoho iného. Finch sa snaží naučiť Violet znova si užívať život a tešiť sa z prítomnosti a maličkostí, nemyslieť len na to čo sa stalo jej sestre. Zároveň popritom bojuje sám so sebou, aby zostal, ako to on nazýva, prebudený a získaval nové dôvody prečo ďalej žiť a nepodľahnúť nutkaniu vziať si život. Ich potulky Indianou človeka donútia smiať sa a zároveň sa zamyslieť nad maličkosťami, ktoré tvoria život.

"Predtým než zomriem, chcem ________. A tie prázdne miesta sú vyplnené rôznymi farbami kriedy, rozmazanej a stečenej od dažďa a snehu a rôznymi písmami. Prechádzame okolo a čítame: Predtým než zomriem, chcem mať deti. Žiť v Londýne. Mať ako domáceho miláčika žirafu. Skočiť s padákom. Deliť nulou. Hrať na klavíri. Naučiť sa po francúzsky. Napísať knihu. Odcestovať na inú planétu. Byť lepším otcom, akým bol ten môj. Mať zo seba dobrý pocit. Ísť do New Yorku. Poznať rovnosť. Žiť." (Všetky skvelé miesta, s. 126)

Príbeh Violet a Fincha vo mne ostane hlboko zapísaný ešte dlhú dobu, dokázal ma rozosmiať, rozplakať i zamyslieť sa nad maličkosťami. Zároveň som si vďaka tejto knihe uvedomila aký veľký problém predstavujú depresie a predovšetkým myšlienky na samovraždu. Napriek zložitej téme rozhodne odporúčam prečítať si túto knihu. A verím, že každému, kto si ju prečíta až do úplného konca, dá táto kniha niečo, čo ocení.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …