Preskočiť na hlavný obsah

Podivuhodná cesta za čarodejníkom Oz do krajiny Oz

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry

Diel tretí: Podivuhodná cesta za čarodejníkom Oz do krajiny Oz

V dnešnej časti nášho seriálu vás červík Pojinko vezme na neuveriteľný výlet do čarovnej krajiny Oz. Spolu s dievčatkom Dorotkou a jej verným a milým psíkom Totom budeme putovať po tejto magickej ríši a hľadať... Oza. Počkajte, hneď vysvetlím. Oz je mocný, ba všemocný čarodej a vládca tejto zeme. No a volá sa rovnako ako krajina, ktorú spravuje.

Čarodejníkz krajiny Oz na Vás už čaká!Verte mi, bude to nádherná púť, kde na každom novom úseku, ba priam za každou zákrutou cesty, čakajú na našich hrdinov úžasné a tajuplné divy; ale bude tam striehnuť i nebezpečenstvo a všemožné nástrahy. Niekedy to budú iba prekážky, ktoré im budú sťažovať hľadanie, no inokedy pôjde aj o život! Navštívime miesta krásne i strašné a stretneme sa s tvormi priateľskými a ochotnými pomôcť, ale aj s takými, ktorých úmyslom je škodiť. Nebojte, malé dievčatko, vyzbrojené dobrým srdcom, a jej ešte menší psík, vyzbrojený nebojácnosťou, nebudú na takéto veľké dobrodružstvo sami. Postupne stretnú tie najnevšednejšie bytosti, ktorým pomôžu, skamarátia sa a vytvoria naozaj zvláštnu a na prvý pohľad nesúrodú družinu. Ale nenechajte sa zmiasť prvotným dojmom. Nielenže im to spolu funguje, ale majú sa úprimne radi a sú jeden druhému oporou. Každý z nich má svoje silné stránky, ale aj trápenia, ktoré vlastne zapríčinia, že sa k Dorotke pridajú. Spolu hľadajú všemocného Oza, ktorý sídli v prekrásnom Smaragdovom meste.

Poďme si o nich niečo povedať, a teda, predstavte sa navzájom:

Prvým je strašiak Strachopud, ktorý túži po jedinom: aby mal namiesto slamy v hlave rozum.

Potom stretnú Plechového muža – drevorubača. A ten, ako vám už napovedá jeho meno je celý z plechu. Najväčšmi túži po tom, aby mal ľudské srdce a cit.

Napokon sa k nim pridá aj mocný lev Bojko. Podľa mena je jasné, že mu chýba odvaha a teda je jasné, že práve tú sa bude usilovať získať.

A tak naša družina putuje do Smaragdového mesta, aby im tajuplný Oz splnil ich priania. Och, ale čo od Oza chce ľudské dievčatko Dorotka? Ešte som vám neprezradil ako sa dostala do podivuhodnej ríše Oz. Nuž, počúvajte!

Dorotka si pokojne žila na farme u svojej tety a strýka v Kansase, až kým sa jedného krásneho dňa nestrhol na prérii hrozný víchor a tornádo neuchytilo dievčatko s jej psíkom a nezanieslo ich až do čarovnej krajiny.

Teraz pre vás bude prirodzené, že Dorotka si želá iba návrat domov.

Či naši priatelia uspejú a nájdu Oza a či im splní ich priania, to vám neprezradím. Nepoviem ani, kto to ten Oz v skutočnosti je... Prezradím však, že ak má mať všetko šťastný koniec, budú musieť poraziť jednu zlú čarodejnicu, na ktorú je aj Oz prikrátky!

Namiesto toho, aby som prezrádzal dej, poďme si povedať niečo o vzniku knihy a o jej autorovi.

Napísal ju v roku 1900 spisovateľ detskej literatúry, novinár, herec a autor divadelných hier, ktorý sa volal Lyman Frank Baum (1856 – 1919). Svoje prvé meno nerád používal, pretože ho už od detstva neznášal. A to detstvo veru nebolo prechádzkou ružovou záhradou, nielen kvôli menu. Bol veľmi chorľavý a tak si príliš neužil chlapčenských hier. Preto niet divu, že rád sníval s otvorenými očami a žil vo svete fantázie. To neskôr využil pri svojich knihách, najmä vo fantazijnej sérii zasadenej do krajiny Oz. Písať začal už v detskom veku, a preto presne vedel, po čom deti túžia a aký druh príbehov majú rady. Nečudo, že úspech bol okamžitý a celosvetový. 

Čitatelia sa stále znova chceli vracať do čarovnej ríše a autor, hoci chcel so sériou skončiť, nedokázal deťom povedať nie. Takto vzniklo až 14 skvelých pokračovaní, hoci jednoznačne najslávnejšia je tá prvá, pôvodná kniha. Ani autorova smrť neovplyvnila popularitu kníh, a keďže čitatelia stále žiadali ďalšie príbehy, v Baumovom odkaze pokračovali ďalší spisovatelia. Ohromná obľúbenosť spôsobila aj to, že do ríše Oz mohli vstúpiť aj diváci divadelných hier a muzikálov (mnohé napísal sám autor) a napokon aj viacerých filmových spracovaní, či už hraných alebo kreslených. Do dnešných čias je najznámejšou a najvplyvnejšou snímka z roku 1939. Nielenže získala dvoch Oscarov, ale je to aj jeden z najslávnejších muzikálov všetkých čias.

Tak čo, moji ctení kamaráti a knihomoľkovia? Zaujal vás Pojinko svojím rozprávaním? Dúfam, že áno, a dúfam, že siahnete aj po tejto preslávenej knižke. Veď nielenže je to prvé významné dielo americkej literatúry pre deti, ale je to aj jedno z prvých rozprávkových fantasy, kde si autor vymyslel vlastný svet so všetkými svojimi zákonitosťami a zvláštnosťami. A pridal aj mapu! Dnes je to už štandard, ale dovtedy to tak nebolo...

Ale najviac zaujalo Pojinka posolstvo tohto príbehu. Skúsim ho pripodobniť prísloviu: Pomôž si, človeče, aj Pán Boh ti pomôže.

Takže pomoc zvonka je vždy vítaná a netreba ju nikdy odmietnuť, ale neslobodno zabúdať, že my sami musíme urobiť všetko, čo je v našich silách. A potom objavíme, že sme možno oveľa šikovnejší a schopnejší, než sme si mysleli.

Nateraz sa s vami lúčim, no už v tejto chvíli sa teším na naše ďalšie stretnutie.

Ahojte!

Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …