Preskočiť na hlavný obsah

Podivuhodná cesta za čarodejníkom Oz do krajiny Oz

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry

Diel tretí: Podivuhodná cesta za čarodejníkom Oz do krajiny Oz

V dnešnej časti nášho seriálu vás červík Pojinko vezme na neuveriteľný výlet do čarovnej krajiny Oz. Spolu s dievčatkom Dorotkou a jej verným a milým psíkom Totom budeme putovať po tejto magickej ríši a hľadať... Oza. Počkajte, hneď vysvetlím. Oz je mocný, ba všemocný čarodej a vládca tejto zeme. No a volá sa rovnako ako krajina, ktorú spravuje.

Čarodejníkz krajiny Oz na Vás už čaká!Verte mi, bude to nádherná púť, kde na každom novom úseku, ba priam za každou zákrutou cesty, čakajú na našich hrdinov úžasné a tajuplné divy; ale bude tam striehnuť i nebezpečenstvo a všemožné nástrahy. Niekedy to budú iba prekážky, ktoré im budú sťažovať hľadanie, no inokedy pôjde aj o život! Navštívime miesta krásne i strašné a stretneme sa s tvormi priateľskými a ochotnými pomôcť, ale aj s takými, ktorých úmyslom je škodiť. Nebojte, malé dievčatko, vyzbrojené dobrým srdcom, a jej ešte menší psík, vyzbrojený nebojácnosťou, nebudú na takéto veľké dobrodružstvo sami. Postupne stretnú tie najnevšednejšie bytosti, ktorým pomôžu, skamarátia sa a vytvoria naozaj zvláštnu a na prvý pohľad nesúrodú družinu. Ale nenechajte sa zmiasť prvotným dojmom. Nielenže im to spolu funguje, ale majú sa úprimne radi a sú jeden druhému oporou. Každý z nich má svoje silné stránky, ale aj trápenia, ktoré vlastne zapríčinia, že sa k Dorotke pridajú. Spolu hľadajú všemocného Oza, ktorý sídli v prekrásnom Smaragdovom meste.

Poďme si o nich niečo povedať, a teda, predstavte sa navzájom:

Prvým je strašiak Strachopud, ktorý túži po jedinom: aby mal namiesto slamy v hlave rozum.

Potom stretnú Plechového muža – drevorubača. A ten, ako vám už napovedá jeho meno je celý z plechu. Najväčšmi túži po tom, aby mal ľudské srdce a cit.

Napokon sa k nim pridá aj mocný lev Bojko. Podľa mena je jasné, že mu chýba odvaha a teda je jasné, že práve tú sa bude usilovať získať.

A tak naša družina putuje do Smaragdového mesta, aby im tajuplný Oz splnil ich priania. Och, ale čo od Oza chce ľudské dievčatko Dorotka? Ešte som vám neprezradil ako sa dostala do podivuhodnej ríše Oz. Nuž, počúvajte!

Dorotka si pokojne žila na farme u svojej tety a strýka v Kansase, až kým sa jedného krásneho dňa nestrhol na prérii hrozný víchor a tornádo neuchytilo dievčatko s jej psíkom a nezanieslo ich až do čarovnej krajiny.

Teraz pre vás bude prirodzené, že Dorotka si želá iba návrat domov.

Či naši priatelia uspejú a nájdu Oza a či im splní ich priania, to vám neprezradím. Nepoviem ani, kto to ten Oz v skutočnosti je... Prezradím však, že ak má mať všetko šťastný koniec, budú musieť poraziť jednu zlú čarodejnicu, na ktorú je aj Oz prikrátky!

Namiesto toho, aby som prezrádzal dej, poďme si povedať niečo o vzniku knihy a o jej autorovi.

Napísal ju v roku 1900 spisovateľ detskej literatúry, novinár, herec a autor divadelných hier, ktorý sa volal Lyman Frank Baum (1856 – 1919). Svoje prvé meno nerád používal, pretože ho už od detstva neznášal. A to detstvo veru nebolo prechádzkou ružovou záhradou, nielen kvôli menu. Bol veľmi chorľavý a tak si príliš neužil chlapčenských hier. Preto niet divu, že rád sníval s otvorenými očami a žil vo svete fantázie. To neskôr využil pri svojich knihách, najmä vo fantazijnej sérii zasadenej do krajiny Oz. Písať začal už v detskom veku, a preto presne vedel, po čom deti túžia a aký druh príbehov majú rady. Nečudo, že úspech bol okamžitý a celosvetový. 

Čitatelia sa stále znova chceli vracať do čarovnej ríše a autor, hoci chcel so sériou skončiť, nedokázal deťom povedať nie. Takto vzniklo až 14 skvelých pokračovaní, hoci jednoznačne najslávnejšia je tá prvá, pôvodná kniha. Ani autorova smrť neovplyvnila popularitu kníh, a keďže čitatelia stále žiadali ďalšie príbehy, v Baumovom odkaze pokračovali ďalší spisovatelia. Ohromná obľúbenosť spôsobila aj to, že do ríše Oz mohli vstúpiť aj diváci divadelných hier a muzikálov (mnohé napísal sám autor) a napokon aj viacerých filmových spracovaní, či už hraných alebo kreslených. Do dnešných čias je najznámejšou a najvplyvnejšou snímka z roku 1939. Nielenže získala dvoch Oscarov, ale je to aj jeden z najslávnejších muzikálov všetkých čias.

Tak čo, moji ctení kamaráti a knihomoľkovia? Zaujal vás Pojinko svojím rozprávaním? Dúfam, že áno, a dúfam, že siahnete aj po tejto preslávenej knižke. Veď nielenže je to prvé významné dielo americkej literatúry pre deti, ale je to aj jedno z prvých rozprávkových fantasy, kde si autor vymyslel vlastný svet so všetkými svojimi zákonitosťami a zvláštnosťami. A pridal aj mapu! Dnes je to už štandard, ale dovtedy to tak nebolo...

Ale najviac zaujalo Pojinka posolstvo tohto príbehu. Skúsim ho pripodobniť prísloviu: Pomôž si, človeče, aj Pán Boh ti pomôže.

Takže pomoc zvonka je vždy vítaná a netreba ju nikdy odmietnuť, ale neslobodno zabúdať, že my sami musíme urobiť všetko, čo je v našich silách. A potom objavíme, že sme možno oveľa šikovnejší a schopnejší, než sme si mysleli.

Nateraz sa s vami lúčim, no už v tejto chvíli sa teším na naše ďalšie stretnutie.

Ahojte!

Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov