Preskočiť na hlavný obsah

História, história, história!

Posledných pár týždňov som strávila v spoločnosti dystopických fantasy, ktoré som prekladala knižkami o histórii. A myslím, že mám niekoľko tipov na príjemné večery!

Môj najlepší priateľ sa chcel naučiť jazdiť na koni. Hurá! Inšpirovaná a nadšená hodinami v sedle som príznačne siahla po knihe Kôň a človek v stredoveku od Daniely Dvořákovej. Autorka nesmierne pútavým spôsobom poukazuje na súžitie koní a ľudí v stredovekom Uhorsku. Dokonalé dielo je plné dychberúcich faktov, ktoré prepája či porovnáva so súčasným poznaním o starostlivosti o kone. Mnohé z toho, o čom píše, si v našich dňoch úplne nedokážeme predstaviť (napríklad bojové šíky vyzbrojené päťmetrovými kopijami, či turnaj na kolby - tak dôverne známy z filmového plátna - pri ktorom sa však kone mohli aj fatálne zraniť, keď si po silnom náraze „sadli“ na zadok!).

Od knihy som sa nedokázala odtrhnúť a nechcela som, aby sa skončila. Ako to, že Uhorské kone boli tak dobré v boji? Akú úlohu zohral kôň v skone Ľudovíta II. Jagelovského? Naozaj mal dobrý kôň cenu hradu či dediny? A čo mohol robiť človek, ak na svojom pozemku našiel cudzieho koňa? Ak máte v obľube tieto majestátne erdžiace stvorenia, určite nebudete ľutovať dozvedieť sa niečo viac o ich mieste v našej spoločnosti v dobách dávno minulých.

Krátko po tom, čo som knihu dočítala som „zakopla“ o knihu Nahé sochy, bojové slony a tuční gladiátori: Zaujímavosti zo sveta starovekých Grékov a Rimanov a v spoločnosti tejto oddychovo písanej knihy som sa presunula ešte hlbšie do histórie. Kniha prináša niečo, čo bežne nenájdeme takto pohromade – plejádu „fun factov“ z Gréckej a Rímskej histórie. A že je z čoho vyberať! Aký bol koniec Alexandra Veľkého, najväčšieho dobyvateľa? Aké hry sa hrávali (značne podgurážení) ľudia na večierkoch a koľko mohla takáto zábava stáť? Čo bolo ideálom krásy a aké športy boli populárne? Aké prezývky a mená domácich miláčikov sa zachovali a čo okrem psov by ste stretli v domácnosti svojich priateľov? Napoviem Vám, že ste napríklad mohli skončiť ako večera pre medvedicu menom Nevinnosť. Verili svojim vlastným mýtom? A ako polichotili Rimania galským ženám?

Napokon spomeniem knihu 24 hodín v starovekom Ríme od Philipa Matyszaka. Mohla by som trochu fabulovať a povedať, že som po knihe siahla tematicky, ale pravda je menej prozaická. Hoci edíciu „24 hodín v ...“ máme v knižnici kompletnú, knihy sú často požičané – a nie je sa čomu čudovať. Ide totiž o výnimočne pútavý nápad zachytiť v 24 kapitolách-hodinách životy ľudí rôznych zamestnaní a spoločenských vrstiev. Táto kniha sa krásne dopĺňa s vyššie spomenutou a načrtáva pomerne živý obraz života v Ríme v čase svojej najväčšej slávy. Ale aké to vlastne bolo mesto? A s čím sa ľudia museli vysporadúvať a čím žili? Nahliadnite do súdnej siene, do pekárne, do školy. Predstavujem si, ako by to vyzeralo, keby niekto napísal niečo podobné o súčasnom Slovensku. Zrejme by to však nebolo o nič lichotivejšie, než aký bol život v starovekom Ríme.

Pri týchto knihách nazriete lepšie do každodenného života ľudí ako vy a ja, do ich zamestnaní, zvykov, domácností. Zároveň si pospájate poznatky, ktoré si možno niekde hlboko v pamäti nesiete zo školy. Ako vždy, najťažšie je knihu odložiť a vrátiť sa do reality - ale iba dovtedy, kým si z knižnice nedonesiete domov ďalšiu knihu!

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Prečo skáčem - Higašida, Naoki

Čudný názov a výtvarne veľmi pekne riešená obálka majú predpoklad pritiahnuť čitateľa. Pomerne malý rozsah a krátke až kratučké kapitoly by nemali byť prekážkou, možno práve naopak. Ak si vás nezíska už samotný príbeh knihy, po prečítaní pár strán, ba pár riadkov jedinej stránky zistíte, že vás dielko pohltilo. Autorom je autista , ktorý mal v čase, kedy písal túto knihu len trinásť rokov. Prekvapilo ma, vzhľadom na jeho vek a jeho hendikep, ako veľmi pekne a pútavo je kniha napísaná. Chlapec si dal za cieľ priblížiť svet autistov svetu normálnych ľudí. Je ich svet pre normálneho človeka naozaj taký vzdialený, zvláštny a nepochopiteľný? A nie je to presne také i pre nich, keď pretočíme uhol pohľadu? Naozaj nie je možné nájsť prienik v týchto svetoch a dôjsť k porozumeniu?  Na toto všetko kniha prináša odpovede a pre bežného, do problematiky nezasväteného človeka prináša naozaj fascinujúce čítanie. Ukazuje nám autistov nie ako mimozemšťanov, ako nejakých Rain manov, ale ako síce sv