Preskočiť na hlavný obsah

Krátko o 3 románoch XXIV.

Pani Veštba - Autorku, Margaret Atwood, preslávil hlavne román Príbeh služobníčky, na motívy ktorého bol natočený aj rovnomenný seriál. Pani Veštba je viacvrstvová kniha, v ktorej nájdete takmer všetko. Joan Fosterová, hlavná hrdinka príbehu, rieši svoj komplikovaný vzťah s mamou, ktorá z nej chce mať dokonale krásnu dámu. Joan sa na protest prejedá, je čoraz tlstejšia. Ani v škole nie je veľmi obľúbená, neraz je terčom šikany. Našťastie má pri sebe matkinu sestru tetu Lou, ktorá ju zahŕňa citmi aj materiálnymi darčekmi. Keď Joan dospeje, utečie z domu, po smrti svojej tety radikálne zmení svoj životný štýl, schudne a udržuje milenecký pomer so starším mužom. Neskôr jej príde do života psychicky nevyrovnaný Arthur, ktorý neovláda svoju osobnosť, aj preto si Joan začne s pseudoumelcom s čudnou prezývkou a ešte čudnejším správaním. Neskôr sa stane veľmi úspešnou autorkou brakových románov, no podarí sa jej vydať poetickú zbierku, ktorá vyvolá v literárnych kruhoch senzáciu. Medzičasom sa jej život skomplikuje natoľko, že je nútená nafingovať vlastnú smrť a odísť do inej krajiny, v ktorej začne odznova. Aspoň také sú jej plány.
Pani Veštba je veľmi svižne napísaný príbeh, v ktorom vystupujú viaceré zaujímavé postavy a postavičky. A možno tie postavičky sú niekedy zaujímavejšie ako veľké postavy. V centre diania je Joan, ktorá si neraz sama svojimi rozhodnutiami komplikuje život, najmä pokiaľ ide o vzťahy s mužmi. Musí sa však vysporiadať aj viacerými okolnosťami, na ktoré nemá dosah. Román balansuje na okraji vážneho príbehu a jemnej paródie, občas pripomínajúcej Belmondovho Muža z Acapulca. Reálny život sa prelína so svetom umenia a medziľudských vzťahov. Ako sme už u Atwoodovej zvyknutí, nechýba ani štipka feministickej vložky, ktorá však nijakým spôsobom v knihe neruší, nie je samoúčelná, práve naopak. Knihu si viem predstaviť aj vo filmovej podobe, určite by to stálo za zváženie. V literárnej podobe za prečítanie rozhodne stojí.

Tido J. Gašpar pomýlený bohém
(Ľubomír Olach) - kniha o jednom z najkontroverznejších politikov nielen Slovenského štátu. Tido J. Gašpar ostal verný Tisovmu režimu až do úplného konca a napriek dlhoročnému komunistickému väzeniu nikdy neoľutoval svoje rozhodnutie. Skôr ako sa stal politikom, slúžil zopár rokov v námorníctve, napísal niekoľko kníh a v umeleckej oblasti bol preslávený ako prvý a najväčší slovenský bohém. Pochádzal pri tom z chudobnej rodiny, bol z niekoľkých súrodencov a o nejakej kariére mohol v detstve iba snívať. Už počas Rakúsko – Uhorska sa neraz dostal do fyzického konfliktu, obhajoval záujmy Slovákov a mal svoju hlavu, ktorá neraz narazila o tvrdý múr. Autor knihy zvolil veľmi zaujímavý štýl rozprávania, väčšinou je to dialóg medzi diablom – pokušiteľom, kladúcim Tidovi Gašparovi nepríjemné otázky z jeho minulosti. V knihe sa dozvieme aj odpoveď na otázku, akým spôsobom prišiel J. Gašpar k netradičnému menu „Tido.“ Kniha je najmä pre tých, ktorých zaujíma súkromný život tejto zaujímavej osobnosti, ktorí sa zamýšľajú nad Slovenským štátom a našimi literátmi, ktorí rozhodne nie sú bez chýb, no tiež to boli iba ľudia s omylnými rozhodnutiami, čím nezľahčujem ich zodpovednosť za vykonané alebo nevykonané skutky. Príloha na konci knihy obsahuje aj dobové fotografie Tida. J. Gašpara z jeho súkromia.

Doppelgänger
(Daša Drndić) - za iných okolností by to bola obyčajná „storka“ o dvoch sedemdesiatnikoch, ktorí sa stretnú počas Silvestrovskej noci a vzájomné si doprajú trochu toho ľudského tepla, ktoré len s prižmúrením všetkých očí možno nazvať erotikou. Na pozadí ich príbehu sú opísané osudy území, na ktorých sa v minulosti vystriedali viaceré režimy, ktoré zanechali po sebe mnoho tragédii. V novele, ktorá je rozdelená na dve časti, nájdeme jemné odkazy na literárnych velikánov ako Bulgakov, Stevenson, Dostojevskij, ale aj ďalší. Artur je epileptik, ktorý zásadne vychádza do ulíc len s klobúkom, kamaráti sa iba s predavačmi novín a s nosorožcami v ZOO. Izabela je židovka, ktorá žije zo spomienok na minulosť a na pôžitkárske časy.
Spôsob rozprávania a hlavne naturálny jazyk, ktorý na vás vyskočí hneď na začiatku prvej novely je ako ľadová voda, ktorú na vás niekto vychrstne a vám chvíľu trvá, kým sa zohrejete. Aj keď knižočka je pomerne útla, pripravte sa na to, že vám dá poriadne zabrať. Za čitateľský zážitok však tá trpezlivosť rozhodne stojí.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Prečo skáčem - Higašida, Naoki

Čudný názov a výtvarne veľmi pekne riešená obálka majú predpoklad pritiahnuť čitateľa. Pomerne malý rozsah a krátke až kratučké kapitoly by nemali byť prekážkou, možno práve naopak. Ak si vás nezíska už samotný príbeh knihy, po prečítaní pár strán, ba pár riadkov jedinej stránky zistíte, že vás dielko pohltilo. Autorom je autista , ktorý mal v čase, kedy písal túto knihu len trinásť rokov. Prekvapilo ma, vzhľadom na jeho vek a jeho hendikep, ako veľmi pekne a pútavo je kniha napísaná. Chlapec si dal za cieľ priblížiť svet autistov svetu normálnych ľudí. Je ich svet pre normálneho človeka naozaj taký vzdialený, zvláštny a nepochopiteľný? A nie je to presne také i pre nich, keď pretočíme uhol pohľadu? Naozaj nie je možné nájsť prienik v týchto svetoch a dôjsť k porozumeniu?  Na toto všetko kniha prináša odpovede a pre bežného, do problematiky nezasväteného človeka prináša naozaj fascinujúce čítanie. Ukazuje nám autistov nie ako mimozemšťanov, ako nejakých Rain manov, ale ako síce sv