Preskočiť na hlavný obsah

Stephanie Dray: Ženy zo zámku Lafayette

Knihovníčka Zuzana, prečo by ste nám odporučili túto knihu? Niekedy sa desím tejto otázky, ale pri tejto knihe by som nezaváhala. Mala by som si z čoho vyberať:

  • Chcete si prečítať o odvážnych ženách, ktoré dokázali meniť svet? Prečítajte si túto knihu.
  • Chcete sa dozvedieť niečo o americkej a francúzskej spoločnej histórii? Prečítajte si túto knihu. Chcete vedieť, ako je možné urobiť fikciu a oživiť historické osobnosti, vdýchnuť dušu menám, o ktorých sa súčasníci učia v učebniciach? Prečítajte si túto knihu.
  • A chcete vedieť, ako jedno miesto, jeden zámok vždy v konkrétnom čase ovplyvňoval životy ľudí? Presne, táto kniha je pre Vás, čítajte!

Zámoček v názve knihy nesie meno Lafayette a nájdete ho vo Francúzsku. Je spojený s osobou generála, ktorý pomáhal Američanom vybojovať nezávislosť od Anglicka, Gilberta du Motier, markíza de Lafayette. U nás možno nie známe meno, ale vo Francúzsku a USA osobnosť spojená s bojom za slobodu a práva človeka. Zámoček sa nachádza v Chavaniacu, generál sa v ňom narodil a žil, dnes slúži ako múzeum. Kniha ukazuje Lafayettovu dobu, prvé kroky mladého Gilberta na kráľovskom dvore, jeho velebenie francúzskym ľudom aj jeho pád, spojený s pobytom vo väzení. Zachytáva vládu Ľudovíta XVI. a Marie Antoinetty a následne desy Veľkej francúzskej revolúcie.

To by stačilo? V dobrom románe? Nemá tam byť aj trochu romantiky? Máte ju mať! V zámku generál žil so svojou ženou Adrienne de Noailles a nebolo to len manželstvo z povinnosti, ale pravá láska, dokumentovaná v spoločných listoch. Láska, ktorá trvala až do Adrienninho konca a bola spojená so silným rešpektom, obetavosťou, podporou a vierou v svojho partnera. O Adrienninej sile svedčí aj to, že jednu dobu žila na zámku sama a neopúšťala ho ani v zlých časoch. Keď bolo treba, dala sa zavrieť so svojim mužom vo väzení.

České vydanie knihy má na obálke text: Väčšinu zámkov chránia muži. Tento je chránený ženami. Láska medzi Adrienne a Gilbertom je len jedna z troch dejových línii. Nachádzajú sa v nej ešte dve ďalšie silné ženy so svojimi osudmi. Staršia z nich je opäť známa z dejín, je ňou vplyvná Beatrice Chanlerová. Manželka jedného z najbohatších ľudí stála počas 1. svetovej vojny na strane Francúzska a zasadzovala sa o skorý zásah Američanov do vojny. Pomohla v (našom) zámku zriadiť sanatórium pre choré deti.

Tretia žena je fiktívna a jej osud je prepojený so zámočkom počas 2. svetovej doby, autorka však čerpá zo skutočnej histórie regiónu, partizánskych bojov a ochrannej ruky zámku nad židovskými deťmi. Mladá učiteľka Marthe falšuje v podkroví zámočku doklady pre deti, aby ich mohla skrývať v sanatóriu a zachrániť pred koncentračným táborom.

V knihe vystupujú viaceré známe osobnosti z rôznych historických období. Čítate a premýšľate, prečo je to stále s nami ľuďmi rovnaké - v dejinách aj dnes, jedni sa staviame na stranu násilia a svojho prospechu a druhí sa snažíme zachrániť svet a iných ľudí. Niektoré veci z románu sú aktuálne, aj keď sú určené úplne iným ľuďom z inej doby. Napr. na akú otázku by ste si položili odpoveď zloženú z nasledujúcich slov? V knihe ich vyslovil americký prezident F.D. Roosevelt: Nikdy nebuďte neutrálni, pokiaľ ide o dobro a zlo. Nikdy nikoho neutláčajte ani nikomu nedovoľte, aby utláčal iných. Vždy stojte na strane toho, čo považujete za správne a necúvnite ani o milimeter. Ale odpoveď už nechávam na Vás. Knihovníčka Zuzana.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Kam odložiť knihu, ktorú si nebudem brať domov...

Každému z nás sa to už stalo. Pri hľadaní konkrétnej knihy nás zaujal aj iný titul a tak sme sa ho rozhodli vziať z regálu, alebo sme sa po prečítaní niektorej recenzie (možno aj práve z nášho blogu 😊) rozhodli siahnuť po ďalšej knižke a dať jej šancu. Mnohí z nás to však poznajú najmä z čias, keď sa priblížil čas odovzdania seminárnych, semestrálnych či záverečných prác a už nebol čas otáľať, nabehli sme do knižnice a brali z regálov všetko, čo obsahovalo aspoň jedno kľúčové slovo k našej téme a bolo dostupné v knižnici. Nech už je ale dôvod akýkoľvek, všetci sa radi túlame pomedzi regály a preberáme sa množstvom farebných titulov so zaujímavými názvami na chrbtoch. Lenže čo ak po usadení sa do niektorého kresla a po prelistovaní knižky zistíme, že nám celkom nepasuje do nášho vkusu? Alebo že nám do zadania záverečnej práce vhodne pasovala len jedna podkapitola a rozhodneme sa po jej spracovaní knižku nebrať so sebou a nechať v knižnici? Kam s knižkou, keď sú všetky regály jeden ako