Preskočiť na hlavný obsah

Hiro Arikawa: Zápisky cestujúcej mačky

Okolo tejto knihy Hiro Arikawa som chodila viackrát, keď som ešte počas leta pracovala na úseku beletrie. Musím povedať, že ma hneď zaujala minimalistická, ale zato pôvabná obálka knihy. Drobná mačka a čerešňové kvety na mňa pôsobili pútavo. Po prvom prelistovaní moje srdce mačkárky zajasalo „jéééj, príbeh je písaný z pohľadu kocúra :)“ Koľkí z vás, ktorí majú doma nejaké zvieratko, sa neraz zamysleli, aké by to bolo, keby nám tak rozumelo a keby sme si mohli s ním prehodiť pár slov? No ja som sa teda nad týmto pri našej mačke zamyslela niekoľkokrát. O to viac ma táto kniha začala lákať.

Kniha nám rozpráva očarujúci príbeh priateľstva medzi človekom a mačkou. Je o mužovi v strednom veku menom Satoru, ktorý nájde na ulici túlavého kocúra a ujme sa ho. Pomenuje ho Nana, čo znamená v japončine „sedem“ podľa jeho zahnutého chvosta v tvare sedmičky. Vzniká medzi nimi krásne priateľstvo a kocúr z ulice nájde u Satorua vysnívaný domov. Naraz sa však dozvedáme, že sa ich cesty musia rozdeliť. Ale prečo, keď je im spolu tak dobre? Autorka sa neponáhľa s odpoveďou na túto otázku. Príbeh ma tak držal v napätí a chcela som vedieť, či sa mi potvrdí to, čo som si myslela.

Satoru po piatich rokoch spoločného života zbalí kocúra do prepravky, sadnú do striebornej dodávky a vydávajú sa na cestu naprieč Japonskom, aby pre neho našli nového majiteľa. Nie je to len cesta naprieč krajinou, ale aj naprieč celým životom hlavného ľudského hrdinu. Vezme nás k svojim kamarátom a známym z detstva a mladosti a dozvedáme sa viac o jeho živote, pocitoch, láske k zvieratám. S jeho priateľmi spomíname na detstvo a školské roky. Páči sa mi poetické vykreslenie krajiny a miest. Zároveň je to také čisté a možno aj japonsky strohé písanie.

Hoci ma príbeh skôr dojímal, v knihe sú miesta, kde som sa dobre zasmiala. Autorka dokonale vystihla povahu mačky a bavilo ma to mačacie premýšľanie a komentovanie okolitého sveta. Nana zažíva vďaka tejto ceste mnoho zážitkov s jeho človekom. V celej knihe cítiť ich hlboký vzťah, priateľstvo a spoločne strávený čas.

Pri knihe si prídu na svoje všetci milovníci mačiek, ale nie je vyslovene iba pre nich. Na konci knihy som si pomyslela, že do príbehu k Satoruovi by sme si mohli dosadiť ktorúkoľvek bytosť, ktorú najviac milujeme a výsledný emočný zážitok by mohol byť rovnaký. Prečo sa však raz aj to najsilnejšie puto musí pretrhnúť? Snáď tým, že to je kniha práve o pute medzi človekom a nemou tvárou, nás tento príbeh dojíma ešte viac, keďže zviera nám nedokáže povedať, čo cíti.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov