Preskočiť na hlavný obsah

Margaret Atwood: Volali ma Grace

Prečo, ja knihovníčka, chcem písať práve o tejto knihe? Z dvoch dôvodov.

Odporučila mi ju kolegyňa, knihovníčka Janka. Ak vám knihu odporučí knihovník, môže to byť záruka kvality. Knihovník predsa veľa číta a je predpoklad, že dokáže oddeliť zrno od pliev. Ale pozor, knihovník je aj človek so svojou špecifickou povahou a vkusom a jeho vkus vôbec nemusí byť vašim vkusom. Dobrý knihovník sa však dokáže povzniesť nad svoje názory a odporučí vám aj to, čo sa mu nepáči, ak vie, že sa to bude páčiť vám. Dobrý knihovník vás po čase totiž pozná a chce, aby ste mali z čítania pôžitok. Aj z takej knihy, z ktorej on pôžitok či zážitok vôbec nemá. Rešpektuje totiž heslo: "Každej knihe nájsť čitateľa, každému čitateľovi nájsť knihu." V tomto prípade sa knihovníčka Janka trafila a odporučená kniha knihovníčku (a najmä čitateľku) Zuzku zaujala.

Ale čo je dôležitejšie, v závere tejto knihy je veta, ktorá neviem, či je pravdivá, ale určite nás knihovníkov poteší. Znie: Ďakujem archivárom a knihovníkom, bez ich profesionálnej odbornosti by táto kniha nemohla vzniknúť. Vidíte? Možno to veľká pani spisovateľka trošku prehnala, ale možno vôbec nie. Príbeh, ktorý v knihe zachytáva je totiž skutočný, hlavná hrdinka naozaj žila a jej život bol a ostal z časti veľmi záhadný. Volala sa Grace, a keďže autorka knihy Margaret Atwoodová chcela použiť pri zmapovaní jej osudu čo najviac faktov, obrátila sa na archívy a knižnice. Tie jej poskytli veľa materiálov o prípade Grace, vrahyne, ktorá možno vrahyňou nebola, ale za vraždu bola odsúdená. Autorka je k nej milosrdná a opisuje ju skôr pozitívne, ako citlivú a prirodzene múdru osôbku a celému príbehu dáva optimisticky koniec. Ale pravda až taká optimistická nemusela v skutočnosti byť. O čo išlo? Grace Marksová bola dcéra prisťahovalcov z Írska, ktorá ako mladučké dievča začala slúžiť v kanadských rodinách. Po viacerých skúsenostiach skončila ako slúžka na statku v panstve, ktoré bolo situované v kanadskej pustatine. A tu sa dopustila, resp. skôr pomáhala sluhovi James McDermottovi pri vražde domáceho pána a jeho milenky. Za svoj skutok bola odsúdená, avšak jej prípad mal nejasnosti a vzbudzoval stále pozornosť verejnosti. Existovala mnohoročná iniciatíva občanov za oslobodenie Grace. O prípade sa veľa písalo, dokonca vznikol aj iný dobový román o tomto zvláštnom prípade a ten hrdinku vraj opísal oveľa negatívnejšie ako Margaret Atwoodová. Realita je taká, že po mnohých rokoch sa Grace dostala na slobodu a informácie o nej sa stratili. Prečítajte si teda knihu a skúste súhlasiť či nesúhlasiť s verziou, ktorú predostrela autorka. Ja osobne ju za takýto koniec chválim. A nielen za to. Podľa môjho skromného názoru je kniha výborná a poteší aj tých, ktorí majú radi prieniky do ľudskej psychiky a súdobej vedy. Ak sa radi zaujímate o taje ľudskej duše, o to, ako sa vyvíjal pohľad na ňu, čo si ľudia mysleli o hypnóze a iných praktikách v dobe pred takmer dvoma storočiami, myslím, že kniha Vás určite zaujme. Podľa knihy bol nakrútený aj seriál. A nie je prvý, ktorý podľa literárnej predlohy tejto autorky vznikol. Poznáte seriál Príbeh služobníčky?

Knihu ODPORÚČAM, 
knihovníčka Zuzana

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia , kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy ODLOŽENIE knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha dostupná = momentálne voľná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas)

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia