Preskočiť na hlavný obsah

Matt Dickinson: Smrteľný chaos

Dlhšie som mala obdobie, kedy som sa nevedela dostať k čítaniu. A to aj napriek tomu, že tu v knižnici som knihami obklopená každý deň. No potom mi udrela do očí kniha s názvom Smrteľný chaos. Po rýchlom prelistovaní som zistila, že je písaná formou krátkych kapitol, čo mne osobne pri čítaní veľmi vyhovuje.

Kniha je postavená na teórií chaosu. Samotný autor, Matt Dickinson, je ňou fascinovaný a aj preto sa rozhodol napísať knihu založenú na tejto teórií. Smrteľný chaos postavil na začiatok všetkého obyčajného malého motýľa a jeho existencia zapríčiní množstvo udalostí naprieč celým svetom.

V knihe sú opísané paralelné príbehy postáv z rôznych častí zemegule. Stretneme sa napríklad s mladou japonskou horolezkyňou Kuni, ktorá dobýva Mount Everest; pilotkou Tinou, ktorá sa ponáhľa do práce na letisko Heathrow; či s chudobným chlapcom Bakilim z Afriky. Každá z postáv žije svoj život, či ide o každodennú rutinu alebo práve prežíva niečo výnimočné.

Autor postupne odhaľuje vzájomné prepojenia jednotlivých postáv a situácií, v ktorých sa ocitli. Už počas čítania som sa snažila nájsť vzťahy medzi týmito postavami a ich príbehmi, s niektorými som mala pravdu, v iných som sa mýlila. V závere knihy však čitateľ dostane ucelený obraz príbehov, ktoré do seba zapadajú ako puzzle.

Samotný autor sa aj v knihe priznal, že mal k deju vypracovaný zložitý plán zápletiek, a preto mal všetky poznámky ku knihy nalepené na stenách vlastnej pracovne, aby sa pri písaní príbehu nestratil.

Musím uznať, že na teórií chaosu je pre mňa niečo fascinujúce a z tejto knihy naplno cítiť aj autorovu fascináciu touto teóriou. Po dočítaní ma sklamali len dve veci:
  • zistila som, že kniha má ďalšie pokračovania (mojím prekliatím je vždy si vybrať knihu, ktorá patrí do série, bez toho, aby som to pred čítaním vedela),
  • bohužiaľ tieto pokračovania neboli preložené do slovenčiny (takže sa buď zmierim s tým, že si ich vôbec neprečítam, alebo mi neostáva nič iné ako si zaobstarať anglickú verziu).
Pokračovania však už patria iným postavám, takže si môžete knihu Smrteľný chaos vychutnať ako ukončený celok.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia , kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy ODLOŽENIE knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha dostupná = momentálne voľná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas)

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia