Preskočiť na hlavný obsah

Jonas Jonasson: Analfabetka, ktorá vedela počítať

Prvotina Jonasa Jonassona - Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol – sa mi páčila natoľko, že som sa rozhodla siahnuť aj po jeho ďalšej knihe. Autor má svojský štýl písania, kde vymyslený dej svojej knihy zasadzuje do našej histórie. Jeho príbeh sa odohráva na pozadí známych i menej známych udalosti z celého sveta a je obohatený i o historické osobnosti. Jonassonov štýl písania nemusí sadnúť každému, ale nikdy nezistíte, či sa vám páči, ak nesiahnete po jednej z jeho kníh. 

Hlavnou postavou tohto diela je Nombeok Mayeki, ktorá sa narodila v Sowete v Juhoafrickej republike. Oblasť, z ktorej pochádza, je tak chudobná, že Nombeok pracuje už od svojich piatich rokoch pre spoločnosť na čistenie latrín. Jej osud sa výrazne zmení keď sa vo svojich štrnástich rokoch stáva šéfkou tejto spoločnosti. Vie síce výborne a rýchlo počítať, no nevie čítať a písať. Je však odhodlaná to zmeniť. 

Nombeok sa po sérií neočakávaných zvratov dostane do Švédska a v jej vlastníctve sa omylom ocitne atómová bomba. Stretáva namrzené dievča menom Celestine a identické dvojčatá, ktoré majú rovnaké aj meno - Holger (1 a 2). Všetci spolu bývajú v dome na zbúranie a snažia sa zarobiť peniaze predávaním vankúšov a prikrývok. Nombeko s Holgerom 2 sú tými rozumnejšími zo spolubývajúcich, takže pred Holgerom 1 a Celestine skrývajú existenciu bomby a snažia sa nájsť spôsob ako ju odovzdať do rúk švédskej vlády bez toho, aby ich považovali za teroristov. 

Ako dopadne ich snaha o nápravu chyby, ktorá sa nikdy nemala stať, sa dozviete na vyše tristo stranách tejto neobvyklej knihy. Príbeh je miestami poriadne pritiahnutý za vlasy a oproti Starčekovi je oveľa cynickejší, no napriek tomu je to zaujímavé a rozhodne odlišné čítanie.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia