Preskočiť na hlavný obsah

Melanie Dobson: Ukryté vo hviezdach

Radi čítate romány, ktoré prepájajú súčasnosť s minulosťou? Ja áno, a preto som si prečítala knihu Melanie Dobsonovej Ukryté vo hviezdach.

V Mount Vermont, Ohio žijú sestry Callie a Brie, ktoré tu vlastnia malé kníhkupectvo. Brie je knižnou zberateľkou a Callie robí účtovníctvo, spravuje internetovú stránku kníhkupectva a píše blogy. Miestne deti ju poznajú ako čarovnú rozprávkarku, ktorá im čítava príbehy. Nešťastná láska urobila z Callie uzavretú ženu, ktorá sa vo svojom voľnom čase rada zatvorí v obchode a prezerá staré knihy. Často v nich nachádza rôzne drobnosti po predošlých majiteľoch, ktorých sa snaží kontaktovať cez internet.

Kniha ma zo začiatku veľmi neoslovila, no rozhodla som sa jej dať druhú šancu a dočítala som sa ku kapitole, v ktorej Callie objaví vo svojom kníhkupectve staré vydanie knihy Bambi od židovského autora Felixa Saltena. Spomenula som si na moje vlastné vydanie Bambiho s podpisom a venovaním od môjho ocka, ktorý mi túto knižku daroval ako desaťročnej na Vianoce. A to ma podnietilo, aby som knihu čítala ďalej a neobanovala som. Bolo to čoraz zaujímavejšie.

Callie v knihe objaví i tajomné zápisky predošlého majiteľa a tak začne pátrať po minulosti. S pomocou doktora Nemetha sa dozvedá o udalostiach súvisiacich s druhou svetovou vojnou, a tu sa príbeh zo súčasnosti začne prelínať s minulosťou. Dozvedáme sa o Annike, dcére správcu vidieckeho sídla Dornabochovcov a o Maxovi, synovi vlástnikov tohto sídla. Max pomáha svojim židovským priateľom a ukrýva ich cenný majetok pred nacistami, pri čom mu pomáha Annika, ktorá je do neho zaľúbená už od detstva.

Vyvrcholenie tejto knihy, či už dejovej línie zo súčasnosti alebo minulosti, si budete musieť prečítať sami. Tento píbeh, ktorý je dojímavý, plný lásky a ľudskej pomoci, ma chytil za srdce a bola som rada, že som nakoniec túto knihu dočítala.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov