Ktorý chlapec by nesníval o tom, že sa ocitne spolu so svojimi rovesníkmi na tropickom ostrove bez dohľadu dospelých? Presne to sa prihodilo skupinke anglických školákov po havárii lietadla nad Tichým oceánom v románe Boh múch od držiteľa Nobelovej ceny Williama Goldinga (1911 – 1993).
Na ostrove je ako v raji: slnko svieti, voda láka… rozum však protagonistom velí predovšetkým prežiť plus vrátiť sa domov. Ich počiatočnú bezstarostnosť vystrieda nutnosť zabezpečiť si potravu, postaviť prístrešie a pripomenúť sa okolitému svetu. Ohľadom priorít a spôsobov ich dosahovania však medzi chlapcami nevládne konsenzus. V prostredí súperiacich vôlí sú malí hrdinovia (a spolu s nimi aj čitatelia) konfrontovaní s otázkou, ktorú vôbec nie je ľahké vyriešiť: Na akých princípoch vybudovať aspoň dočasne fungujúcu spoločnosť, ktorá im zaručí prežitie v lone prekrásnej a zároveň krutej prírody? Civilizácia a pudovosť zápasia v každom jednotlivcovi, boj o moc v skupine vrcholí a navyše sa na ich malom kúsku zeme uprostred más slanej vody začnú diať veci čudné, až desivé.
Mnohovrstevný Boh múch sa dá čítať ako vzrušujúci dobrodružný príbeh, skvelá psychologická štúdia rôznorodých charakterov, nekompromisné vyjadrenie autorovho presvedčenia o povahe ľudskej prirodzenosti, sociálno-filozofické zamyslenie sa nad spoločenským usporiadaním i ako číra umelecky nádherná próza. Ale najlepšie ako toto všetko zároveň.
Tento román síce nadhadzuje otázky na príklade detských postáv, ale nie je určený pre deti. Im knižnica rada požičia Dva roky prázdnin alebo Ostrov pokladov. Goldingovo naturalistické a myšlienkovo veľmi podnetné dielo však možno presvedčí dospelých, že meškanie trajektu či výpadok internetu patria medzi tie najmenšie problémy, ktoré môžu človeka postihnúť v rajsky pôsobiacej ostrovnej destinácii.
Tibor bol našim dlhoročným kolegom a knižnicu doteraz navštevuje pravidelne. Zablúdi najmä do oddelenia filozofie a histórie, kde ho lákajú hlavne Kelti a Vikingovia.
Komentáre
Zverejnenie komentára