Preskočiť na hlavný obsah

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) - Svetlana Alexijevič

Bieloruska Sviatlana Aľaksandravna Aleksijevičová dostala v roku 2015 Nobelovu cenu za literatúru. Dostala ju okrem iného za popis fenoménu homo sovieticus - človek sovietsky. Túto tému rozoberá nielen v knihe Časy zo secondhandu Koniec červeného človeka, ale aj v ostatných dielach. Nakoniec, spomína ju aj v knihe Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti).
Nebudem tajiť, túto knihu som vzala do ruky po pozretí seriálu z produkcie HBO Chernobyl, ktorý vraj čerpal aj z nej. Ten príbeh predsa neskončil len tak. Vedela som, že v knihe z edície prekliaty reportéri od Absyntu musí byť viac ako na obrazovke. Nesklamala som sa.
Svetlana Alexijevič zbiera príbehy. Taká bola aj kniha Vojna nemá ženskú tvár, ktorá bola v slovenskom preklade vydaná v roku 1990 a potom znovu, doplnená o vynechané časti, práve v roku 2015. V nej ženy rozprávali o Veľkej vlasteneckej vojne (východný front 2. svetovej vojny). Ako ju ktorá prežila. Čo bolo dôležité vtedy a čo dnes.
V knihe Černobyľská modlitba sa slovo vojna skloňuje mnohokrát. Akoby bola ozvenou knihy Vojna nemá ženskú tvár. Všetky hlasy v knihe katastrofu prirovnávajú k vojne. Hoci je elektráreň "mierový atóm" predsa udalosti po katastrofe pripomínajú vojnu. Evakuácia, vojaci, technika. Smrť, strach... A živé polia. Zelené lesy. Radiácia, ktorej nikto nerozumie. Fyzika, ktorú zbytočne vysvetľujú roľníkom.
Ak hľadáte mysteriózny príbeh o havárii v jadrovej elektrárni, tu ho nenájdete. A možno trochu áno. Ak hľadáte technický popis toho, čo sa stalo, tu ho nenájdete. A možno trochu áno. Ale všetko je to zabalené a ukryté v zážitkoch ľudí. Ľudí, ktorí to prežili. Ktorí utiekli. Ktorí zostali. Tak trochu vás mrazí, keď uvažujete, že Pripiať nie je až tak ďaleko. A že to nebolo tak dávno. Kladiete si ďalšie otázky.
Černobyľská havária je zahalená tajomstvom. Ľudí ten zastavený čas priťahuje. Hovorí sa o ňom, špekuluje sa. Ktorá časť príbehu je najdôležitejšia? Podľa Svetlany Alexijevič sú to určite ľudia.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)
PSS: Momentálne "oddychuje" na materskej "dovolenke".

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov