Preskočiť na hlavný obsah

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“  Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce. 
Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiu  a najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebo beh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papierik pre sociálku, že od 1-ho ste práceschopná. Preto som začala aspoň viac jesť, nech mi majú čo vypísať do príslušnej kolónky. Ujedla sa k smrti.
Tomu sa hovorí stereotypná predstava. Knihovník počas práce číta a čítanie je jeho jediná práca. Ako sa predstava  ešte prejavuje? Všetci knihovníci to poznajú. Napríklad otázkou: „A ty, Zuzka, kde robíš? V knižnici? Jeeeej, aj ja by som chcela! Vieš, taká som už unavená z tých deciek, potrebovala by som si oddýchnuť“... Zuzka si len naprázdno preglgne a snaží sa upokojiť z práce búchajúce srdce. Alebo: „Viete, moju manželku prepustili, robila celý život v xx a teraz je bez práce. U vás by to už nejako vydržala do dôchodku, vždy tak rada čítala.“ Však áno, vydržala a určite by mohli zrušiť aj dôchodkový strop, veď  je jedno, či oddychuje na záhrade alebo za výpožičným pultom. Ale čo som týmto chcela povedať? Prosím Vás, nechcite ísť všetci (ne)pracovať do knižnice, my tu tiež pracujeme! Naozaj! A samozrejme, že knihovníci čítajú. Pre seba, ale aj  p r e  v á s!!! 
Však si predstavte knihovníka, ktorého sa opýtate „Máte Dom v stráni?“ a on sa na Vás zarazene pozrie, že býva celý život v paneláku! „Máte Pole neorané?“ Zlostne sa otočí, lebo jeho záhrada bola v Záhradkári označená ako Top 1. „Máte niečo o voľnočasových aktivitách seniorov?“ Jasné, Starec a more! „A niečo pre nich z psychológie?“ Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. No mohol to urobiť bez nejakej psychickej traumy?... Milí neknihovníci,  toto by ste chceli???
Knihovník musí poznať tovar, ktorý odporúča. Musí čítať. Ale kedy číta? Väčšinou doma, a vlastne všade, lebo knihy miluje. Kniha je na piedestáli jeho života postavená vysoko, a tak ho sprevádza od malička a až za zastropovaný dôchodok. Čiže, práca v knižnici nerovná sa čítanie v knižnici a práca moderného knihovníka nie je len o čítaní. Knižnica je komunitným centrom, kde sa stretávajú rôzne skupiny ľudí s rôznymi záujmami. Knihovník musí vedieť pre nich vyhľadať informácie v databázach, pripraviť s nimi výstavu, odmoderovať besedu o špeciálnej téme, zabaviť skupinu detí alebo celý kolektív pripraveným a náročným programom, napísať dobrý projekt, pomôcť s prácou na počítači, poskytnúť dokumenty v angličtine, atď, atď. Je toho veľa a samozrejme, nie každý knihovník je pre všetko, ale žiadny by vystačil len s čítaním.
To som napísala len tak, na obranu knihovníkov (a teda aj seba) a knihovníkovho širokého – občas rozbúšeného – srdca. Ale ak vás toto neodvrátilo od stereotypnej predstavy práce knihovníka, dajte si so mnou aspoň rezeň. Na niečo predsa zomrieť musíme...

Zuzku čitatelia nestretávajú často. Pracuje v kancelárii na metodickom oddelení a tak ju môžete stretnúť iba jednu sobotu v mesiaci. Nepohrdne však žiadnym podujatím pre deti, či dospelých a robí aj trénerku pamäti. Má rada dobrú literatúru a našu knižnicu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov