Preskočiť na hlavný obsah

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piatyBosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.

Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsedem rokov. A to je na poriadnu čarodejnicu nič. Je to úplná mladica, takmer ešte pubertiačka. Teda, musím sa opraviť, má už stodvadsať sedem a pol roka, takže sa naša bosorečka právom cíti byť dospelá. Veľmi túži zúčastniť sa veľkej bosoráckej slávnosti, ale čarodejnice ju tam nechcú. Prekážkou je jej nízky vek a údajná nedostatočná skúsenosť v čarovaní. Je síce pravda, že jej občas nejaké kúzlo nevyjde a má presne opačné účinky než pôvodne zamýšľala, ale veď sa zlepšuje, cvičí aj šesť hodín denne! A tak sa pokúsi na oslavu prekĺznuť... lenže ju odhalia a je zle-nedobre!

Šancu stať sa právoplatnou bosorkou má zas o rok... Ale jej ostatné kolegyne dôrazne prízvukujú: má šancu, iba ak bude skutočne dobrá bosorka! Myslia tým, ak bude vedieť dobre čarovať. Ibaže naša milá malá hrdinka, ktorá je (na rozdiel od nich) dobrákom od kosti, si to vysvetlí po svojom. A doslovne. Ak má byť dobrá, tak teda bude naozaj dobrá! Nasadne na metlu, vezme svojho mudrlantského kamaráta, hovoriaceho havrana Abraxasa, a poďme ho do sveta, konať dobré skutky!

Začína sa bláznivý prepletenec napínavých, a veselých príhod. Naša bosorečka pomáha kde môže. Dobro odmeňuje a zlo trestá. A čo na to ostatné bosorky? A ako sa to všetko skončí? To Vám už neprezradím, nechajte sa prekvapiť. A verte, že prekvapení skutočne budete.

Spisovateľ Otfried Preussler (1923 – 2013), autor Malej bosorky, je uznávaným klasikom nemeckej detskej literatúry. A stále vydávaným a čítaným. Jeho knihy, ktorých napísal niekoľko desiatok, boli preložené do vyše päťdesiatich jazykov! A drží aj jedno prvenstvo. Dnes už síce nie je neobvyklé, keď sa ako hlavní hrdinovia predstavia bytosti, ktoré boli pôvodne skôr zápornými postavami. Ale v dobe kedy Preussler písal to bolo niečo nevídané. Ako príklad uvediem Malé strašidielko alebo Malého vodníka. V jeho podaní však nečakajte nič strašidelné, skôr roztomilé a obohatené nemalou dávkou vtipu a morálneho posolstva.
Samozrejme, že mnohé diela boli aj sfilmované. Medzi inými i Malá bosorka. Možno si ten krásny animovaný seriál večerníčkov pamätáte zo svojej mladosti. Ak si, milý čitateľ týchto riadkov, ešte dieťaťom, popros rodičov, aby ti zohnali nielen seriál, ale najmä knižku. Určite sa zaradíš medzi tých, pre ktorých je tento príbeh neodmysliteľne spätý s detstvom a na bosorečkine huncútstva a dobré skutky budeš spomínať i po rokoch.
Tento príbeh nám dáva jednoznačné posolstvo: každý z nás môže konať dobro a čo viac, každý z nás by mal konať dobro! A môžete začať hneď teraz. To bude najlepšie!

Nemusíte čakať, kým budete mať stodvadsaťsedem rokov J
No teraz už:
Čáry máry, nech sa vám darí!

Ahojte zas o mesiac!
Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov