Preskočiť na hlavný obsah

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piatyBosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.

Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsedem rokov. A to je na poriadnu čarodejnicu nič. Je to úplná mladica, takmer ešte pubertiačka. Teda, musím sa opraviť, má už stodvadsať sedem a pol roka, takže sa naša bosorečka právom cíti byť dospelá. Veľmi túži zúčastniť sa veľkej bosoráckej slávnosti, ale čarodejnice ju tam nechcú. Prekážkou je jej nízky vek a údajná nedostatočná skúsenosť v čarovaní. Je síce pravda, že jej občas nejaké kúzlo nevyjde a má presne opačné účinky než pôvodne zamýšľala, ale veď sa zlepšuje, cvičí aj šesť hodín denne! A tak sa pokúsi na oslavu prekĺznuť... lenže ju odhalia a je zle-nedobre!

Šancu stať sa právoplatnou bosorkou má zas o rok... Ale jej ostatné kolegyne dôrazne prízvukujú: má šancu, iba ak bude skutočne dobrá bosorka! Myslia tým, ak bude vedieť dobre čarovať. Ibaže naša milá malá hrdinka, ktorá je (na rozdiel od nich) dobrákom od kosti, si to vysvetlí po svojom. A doslovne. Ak má byť dobrá, tak teda bude naozaj dobrá! Nasadne na metlu, vezme svojho mudrlantského kamaráta, hovoriaceho havrana Abraxasa, a poďme ho do sveta, konať dobré skutky!

Začína sa bláznivý prepletenec napínavých, a veselých príhod. Naša bosorečka pomáha kde môže. Dobro odmeňuje a zlo trestá. A čo na to ostatné bosorky? A ako sa to všetko skončí? To Vám už neprezradím, nechajte sa prekvapiť. A verte, že prekvapení skutočne budete.

Spisovateľ Otfried Preussler (1923 – 2013), autor Malej bosorky, je uznávaným klasikom nemeckej detskej literatúry. A stále vydávaným a čítaným. Jeho knihy, ktorých napísal niekoľko desiatok, boli preložené do vyše päťdesiatich jazykov! A drží aj jedno prvenstvo. Dnes už síce nie je neobvyklé, keď sa ako hlavní hrdinovia predstavia bytosti, ktoré boli pôvodne skôr zápornými postavami. Ale v dobe kedy Preussler písal to bolo niečo nevídané. Ako príklad uvediem Malé strašidielko alebo Malého vodníka. V jeho podaní však nečakajte nič strašidelné, skôr roztomilé a obohatené nemalou dávkou vtipu a morálneho posolstva.
Samozrejme, že mnohé diela boli aj sfilmované. Medzi inými i Malá bosorka. Možno si ten krásny animovaný seriál večerníčkov pamätáte zo svojej mladosti. Ak si, milý čitateľ týchto riadkov, ešte dieťaťom, popros rodičov, aby ti zohnali nielen seriál, ale najmä knižku. Určite sa zaradíš medzi tých, pre ktorých je tento príbeh neodmysliteľne spätý s detstvom a na bosorečkine huncútstva a dobré skutky budeš spomínať i po rokoch.
Tento príbeh nám dáva jednoznačné posolstvo: každý z nás môže konať dobro a čo viac, každý z nás by mal konať dobro! A môžete začať hneď teraz. To bude najlepšie!

Nemusíte čakať, kým budete mať stodvadsaťsedem rokov J
No teraz už:
Čáry máry, nech sa vám darí!

Ahojte zas o mesiac!
Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …