Preskočiť na hlavný obsah

Ako sa prestavuje oddelenie

Bola raz jedna knižnica, v tej knižnici náučné oddelenie. To náučné oddelenie malo staré regále a bolo ich dosť veľa. No prišla pani riaditeľka a šup - nakúpime nové police. A prišli zdroje zo ŽSK a šup - objednali sme nové police. A prišli nové police a šup - no... to už tak rýchlo nešlo.
Nové police prišli koncom novembra, ale kam ich umiestniť sme plánovali už dávno predtým.
Kreslili sme, gumovali, skicovali, premeriavali... Až kým sme nenašli riešenie. Od stredy 22. do piatku 24. nám páni z firmy nosili dosky a montovali, montovali, montovali. Z ôsmich ton (TON!!) dosiek postavili 93 nových regálov.
Podľa plánov sme museli zmeniť radenie fondu náučného oddelenia. Jednoducho povedané tam, kde bolo
predtým MDT 00 (všeobecnosti) teraz nájdete 94 (dejiny). A naopak.
A koľko kníh, bolo treba premiestniť? 60 000. Ani jedna neostala na svojom mieste. A to nehovorím o tisíckach časopisoch.
Všetko bolo treba vyložiť... niekam. Na stoly, stoličky, do prázdnych políc... Knihy boli jednoducho všade. Veľmi rýchlo sme zistili, že najjednoduchšie bude urobiť reťaz (pracovne hada) a posúvať knihy tak. A tak to bolo trochu ako v rozprávke o repke. Volali sme pomoc z iných oddelení, volali sme pomoc z kancelárií. Zapojili sa jednoducho všetci. Ekonómky, katalogizátorky aj pani riaditeľka. Prenášali sme knihy z jedného konca na druhý.
Staré drevené regále sme chceli odniesť do archívu. Na to ich bolo treba najskôr vyprázdniť. Potom odmontovať. Potom odtlačiť do výťahu... A vyhnúť sa kopám kníh.
Nové regále bolo treba zmontovať k sebe, aby sa nerozchádzali.  Potom všetko umyť, oprášiť. Ak si náhodou myslíte, že knihovníctvo je práca čistých rúk, pri prestavbe si rýchlo napravíte názor.
Regále, ktoré už predtým stáli bolo treba posnunúť na nové miesto. Tak ak ste niekedy počuli výkriky RAZ, DVA, TRIIII, tak sme robili práve to.
Snažili sme sa každý deň počas dvoch týždňov, aby sme vám knihy sprístupnili čo najskôr. Na oddelení sa však ešte aj v týchto chvíľach pracuje, pretože v študovni knihy stále nie sú uložené podľa našich predstáv. Ospravedlňte preto znížený komfort pre využívaní našich služieb.
Na náučnom oddelení teraz nájdete okrem všetkých skvelých vecí aj cudzojazyčnú literatúru okrem tej anglickej a cudzojazyčných detských kníh. Teda či budete chcieť nemeckú učebnicu alebo francúzsku poéziu, zamierte na prvé poschodie smerom k bývalej čitárni.
Apropo, čitáreň sa presunula bližšie k študovni. Stále v nej nájdete dennú aj inú periodickú tlač. Študovňa sa uzatvorila a vzniklo tam tiché miesto na prácu a štúdium. Dokonca tam nebudú ani naše usmievavé kolegyne. Môžete sa teda plne sústrediť.
Aj mimo tichej študovne sme vytvorili mnoho miest na prácu alebo na nezáväzné stretávanie sa. Každé voľné miesto sme obsadili stolíkom, či už s pracovným počítačom alebo bez neho. V priestoroch bývalej čitárne sme uložili stoly tak, aby podporovali najmä spoločnú prácu.
Tým, ktorí sa na náučnom oddelení už orientovali sa možno pri prvej návšteve zatočí hlava. Nemajte strach! Občas aj naše kolegyne chodia okolo políc trochu bezradne. Veríme však, že si všetci rýchlo zvyknú na zmenu uloženia (koniec knihám vyčleneným pod oknami!!!) a s našimi službami budete spokojní.


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Hana Lasicová - beseda Od knihy k scenáru

Minulú stredu sme mali v knižnici opäť zaujímavú besedu. Tentokrát naše pozvanie prijala Hana Lasicová . Ako som smerovala na besedu vôbec som si neuvedomila, že som už okolo pani Lasicovej prešla aspoň dvakrát. Útle žieňa so širokým úsmevom som zaregistrovala až po jej príchode do miestnosti. Od prvého momentu som vedela, že táto beseda bude naozaj príjemná, zaujímavá a nepochybne veselá. Rozhovor sa niesol v priateľskom duchu, dozvedeli sme sa zaujímavosti nielen z profesijného života, ale aj zo súkromia. Hana si s láskou zaspomínala na svojho otca a jeho užitočné rady, pripomenula si aj Jula Satinského a radosť z detstva, kde bola na ulici obklopená množstvom detí z ďalších hereckých rodín. Debata samozrejme nemohla obísť literárne počiny od prvej knihy  Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...? až po knihu Slúžka . Hana písala mame maily o jej Erasmus pobyte a tá jej neskôr navrhla či by to nechcela vydať knižne. Tento večer sme mali šťastie a Hana nám dokonca prečítala úryvok