Preskočiť na hlavný obsah

Očami praktikantky: Nádej jednej matky; Černobyľská modlitba

Každý rok nám sem do knižnice zavítajú praktikanti zo Žilinskej univerzity v Žiline a pomáhajú nám s našimi knihovníckymi povinnosťami. Tentokrát sa praktikantka Rebeka K., študentka mediamatiky a kultúrneho dedičstva, podujala napísať nám o knihách, ktoré ju očarili. Hádam očaria aj vás!

Nádej jednej matky – Francine Riversová 

„Čo viac môžeme dať našim deťom než šancu na lepší život?“

Marta Schneiderová, ktorá síce mala otca aj matku, život ľahký vôbec nemala. Otec jej len blížil a matka sa snažila vynahradiť aspoň kúsok lásky. Otec zakázal školy, ale matka povzbudzovala ďalej. Marta zažila mnoho bolesti od ľudí, ktorí mali byť pri nej, hlavne od otca, ktorý ju mal chrániť. Keď sa po tomto všetkom rozhodne odísť, nie je to ani trochu prekvapivé; má na to nárok. Verí, že to všetko, čo prežila, ju pripravilo na život. Ale popravde, žiadny test vás nepripraví na deti.

Veľmi sa mi páči dej aj štýl písania, ktorý autorka použila. Jedná sa o kresťanský román, ktorý som dostala do rúk po prvýkrát. Zo začiatku som mala obavy, ale tie sa každou kapitolou rozplývali preč.

Keďže som tiež matka a mám dcéru, táto kniha sa ma hlboko dotkla. Ako rodičia máme veľké očakávania, chceme pre svoje deti to najlepšie, no občas zabúdame na to, čo naozaj potrebujú – našu lásku, pochopenie a čas. Niekedy sme takí zaujatí tým, aby sme im zabezpečili lepšiu budúcnosť, že zabúdame byť prítomní v ich prítomnosti.

Táto kniha mi pripomenula, že rodičovstvo nie je o dokonalosti, ale o snahe. O tom, aby sme prijali svoje deti také, aké sú, a aby sme ich podporovali na ich vlastnej ceste, aj keď to nie je vždy ľahké.

Prečo si prečítať Nádej jednej matky? Pretože vás naučí, že v láske a vo viere je obrovská sila. A niekedy stačí len otvoriť oči a srdce, aby sme pochopili, čo je naozaj dôležité.

Černobyľská modlitba – Svjatlana Aleksijevič
 
„Mám takú potrebu lásky... Ale bojím sa... Bojím sa milovať.“

Černobyľ, Černobyľská havária, atómová katastrofa, zakázané územie, radiácia, smrť, nevyliečiteľná choroba, rakovina, mutácie... sama už ani neviem, čo všetko človeku napadne pri tomto jednom názve mesta. Povedzme si ešte Pripjať? Ukrajina? ZSSR? Je toho viac než dosť. 

„Budem sa modliť modlitbu za Černobyľ.“

Nie je to len názov mesta, je to znamenie niečoho, čo by sme nechceli zažiť. Jednoducho povedané, Černobyľ nám hovorí len o smrti, no a ta nás navždy bude desiť. Je to bežné, každý sa jej bojí, čiže to nie je nič cudzie. Černobyľ sa v posledných rokoch pripomenul seriálom od HBO, no ja tu dnes budem hovoriť o tejto knižke.

Tá vznikla v roku 1997, 11 rokov po havárií, a napísala ju bieloruská spisovateľka, ktorá bola ocenená Nobelovou cenou. Bielorusko bolo tiež zasiahnuté touto haváriou, keďže sa vtedajšia vláda ZSSR rozhodla, že rádioaktivita sa nemôže dostať do Moskvy. Do Bieloruska sa dostala pár dní po výbuchu.

Spisovateľka mala dobrý dôvod sa do tejto témy pustiť a spravila to veľmi dobrým spôsobom. Nečakajte fakty, minúty, tabuľky, percentá, fotografie... Nie, čakajte ľudské hlasy, čakajte plač, smrť a utrpenie. 

„O čom vám mám vlastne rozprávať... O smrti, nebo o láske? Či je to to isté?“

Pre ľudí je ľahšie pozrieť sa a odsúdiť, ale pochopiť? To je ťažké veľmi. Prečo som sa rozhodla písať o tejto knihe? Úprimne poviem, že to je kvôli Ljudmile Ignatenkovej. Manželke seržanta Vasilija Ignatenka, ktorý slúžil v Pripjati na hasičskej stanici č. 6. V období tejto katastrofy bola tehotná, mala 23 rokov.

Obaja si veľmi priali dieťa a toto bola ich radosť, nesmierne sa tešili. To sa zmenilo 26. apríla 1986, keď sa jej manžel nevrátil zo služby. Ljudmila neskôr hovorila o tom, ako nevedela, že je v ohrození aj ona sama. Nikto ju nevaroval, nikto jej nevysvetlil, čo znamená byť v blízkosti rádioaktívneho tela jej manžela. Jej výpoveď je srdcervúca, pretože ukazuje nielen tragédiu, ale aj obrovskú nevedomosť a ľahostajnosť systému.

Príbehov, ako je ten jej, je v tejto knihe viac. Všetky sú smutné, ale poučné. Príbehy otvárajú oči a zároveň učia, aká je cena ľudského hlasu. Môžete mi veriť, keď poviem, že mnohé z nich je naozaj ťažké dočítať. Neberme život ako samozrejmosť.   

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktor...

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu...

Andrzej Sapkowski: Zaklínač

Najnovšie vydanie Zaklínač obsahuje aj mapu, ktorú v staršom vydaní nenájdete. Letná téma našej celoročnej čitateľskej výzvy je Kufor plný kníh - teda čítame knihy, ktoré spolu tvoria sériu alebo patria do jednej edície. Preto som sa aj ja rozhodla siahnuť po sérii, ktorú som si už dávno chcela prečítať, no akosi som sa k tomu nedostala. Priznám sa, že ma k tomu podnietil aj Netflix seriál, ktorý som si pozrela ako prvý. Vybrala som si sériu poľského autora Andrzeja Sapkowského - Zaklínač . Príbeh zaklínača Geralta z Rivie nepatrí medzi literárne novinky, no prežíva svoje “znovuobjavenie” širokou verejnosťou. Od svojho prvého vydania knihy inšpirovali už k niekoľkým pokusom o sfilmovanie, na základe série boli vytvorené aj počítačové hry a najnovšie, ako som už spomínala, seriálové spracovanie na Netflixe. Prvé dve knihy Posledná želanie a Meč osudu sú písané formou poviedok, pôvodne ich autor totižto uverejňoval v poľskom časopise Fantastyka. Obe knihy nás uvádzajú do dávneho ...