Berlínčanka (Mandy Robotham) - Georgie Youngová je talentovaná začínajúca novinárka z Londýna. Spoločne s kolegom Maxom Spenderom odchádzajú do predvojnového Berlína, v ktorom je väčšina spoločnosti nadšená z Adolfa Hitlera. Stupňuje sa prenasledovanie Židov. Georgie je nedôverčivá k nacistickej ideológii, napriek tomu je spočiatku očarená nemeckým vojakom Kasperom Vortschom. Čím hlbšie však preniká do politickej situácie a stretáva sa s vplyvnými ľuďmi, tým viac si uvedomuje, kam smeruje Hitlerova politika. Pribúdajú prípady prenasledovania Židov, oponentov fašistickej ideológie, lynčovania, rozbíjania výkladov, deportácii. Georgie tuší, že je len otázkou času, kedy to celé vyústi do vojny. Skôr ako ju odvolajú z Berlína, pokúsi sa ešte pomôcť niekoľkým svojim priateľom a známym. No to už dáva do hry aj svoj vlastný život.
Román Berlínčanka sa najviac sústreďuje na predvojnové Nemecko, konkrétne na Berlín. A práve atmosféra vtedajšieho mesta je najsilnejšou stránkou deja. Autorka odhaľuje zákulisie politiky, spoločnosti a približuje predvojnové napätie a očakávanie vojny. Nie je to román plný napínavých a dramatických scén, skôr odhaľuje veci postupne. Aj keď ide o pomerne rozsiahlu knihu (má viac ako 400 strán), dejovo zachytáva len niečo viac ako dvanásť mesiacov do vypuknutia svetového konfliktu. Ďalšie povojnové osudy hlavných hrdinov sú dopovedané na konci románu. No a takmer by som zabudol, nechýba ani romantická láska, ako to už v mnohých knihách a v živote občas býva.
Ženy zo zámku Lafayette (Stephanie Dray) - Pokiaľ máte radi francúzske dejiny, prídete si na svoje. Príbeh sa odohráva v troch časových rovinách. V roku 1774, 1914 a 1940. Prepájajú ho tri silné ženy, ktoré žijú v historicky významných obdobiach. Pred vypuknutím francúzskej revolúcie, na začiatku prvej a na začiatku druhej svetovej vojny. Striedavo sa ocitáme na francúzskom kráľovskom dvore plnom dvorných dám, šľachticov, politických udalostí a intríg. Hlavnou hrdinkou je mladá šľachtičná Adrienne, ktorá podporuje svojho bohatého manžela v boji za nezávislosť Spojených štátov. Rok 1914 nás prenesie do obdobia prvej svetovej vojny k manželom Chanlerovcom. Napriek nie práve ideálnemu manželstvu je Beatrice oddaná svojmu bohatému manželovi a keďže láska z ich vzťahu dávno vyprchala, Beatrice sa angažuje v humanitárnej oblasti a pomáha vojakom bojujúcim na fronte. Priamo na zámku zriadi školu a sirotinec, ktorý sa stará o opustené deti. V roku 1940 sa stretávame s učiteľkou a talentovanou umelkyňou Marthe Simonovou, ktorá sa spočiatku odmieta pripojiť k odboju, no vojnová situácia ju donúti prehodnotiť svoj postoj a napokon sa zo všetkých síl snaží pomáhať židovským obetiam.
Spoločným znakom hrdiniek románu je to, že sú to silné individuálne osobnosti, ktoré sa snažia pomáhať v kľúčových historických obdobiach. Okrem toho ich spája aj spoločné miesto na ktorom sa nachádzajú, aj keď každá v inom historickom období a tým je zámok Lafayette.
Veľmi pútavo napísaný príbeh, problém pre čitateľa môže byť v tom, že ho nemusia zaujímať všetky historické obdobia, ktoré sú súčasťou príbehu a tým si knihu nemusí vychutnať ako celok. Priznám sa, že k francúzskej revolúcii nemám taký silný vzťah ako k prvej a hlavne druhej svetovej vojne, takže pre mňa to bola menšia prekážka, ale to je iba moje subjektívne vnímanie, ktorým sa určite nenechajte odradiť.
Vražda malej morskej víly (Thomas Rydahl) - Tento príbeh o Andersenovi nie je žiadnou rozprávkou, ale krutou dobovou detektívkou s množstvom naturálnych scén a opisov, ktoré však rozhodne nie sú samoúčelné. Dánsko, rok 1844. Nájde sa telo zohavenej prostitútky a hlavným podozrivým je, v tom čase, ešte neznámy spisovateľ. Spolu so spoločníčkou zavraždenej sa budúci slávny autor pustí do vyšetrovania neľahkého prípadu. Ide mu doslova o krk, takže motivácia je v tej chvíli najmenším problémom. Autor skvelo zachytil atmosféru Dánska, ktoré v tom čase rozhodne nepripomínala vysnenú severskú krajinu. Dynamický dej, dramatické scény, drsné opisy a úžasný záver, ktorý snáď ani nešiel lepšie napísať. Povinné čítanie pre všetkých, ktorí majú radi historické detektívky a nevyrástli ešte s Andersenových rozprávok.
Komentáre
Zverejnenie komentára