Preskočiť na hlavný obsah

Peter Wohlleben: Duševný život zvierat

„Nepatrí k skutočnej vďačnosti postoj k životu? Tešíme sa z drobných vecí života bez toho, aby sme chceli stále viac? Z tohto pohľadu je vďačnosť pocit šťastia a spokojnosti v súvislosti s okolnosťami, za ktoré sami nezodpovedáme.“

Niektoré knihy si nájdu nás, nie my ich. A ak je pravdou, že obálky majú upútať, tak táto ma naozaj dostala, musela som si ju prelistovať a hneď aj požičať. Ale nesúďme knihu len podľa obalu. Táto útla knižka bola pre mňa kombináciou vysokoškolskej prednášky a prechádzky v lese. Že vám to nejde úplne dokopy? Tak to ma ešte nepoznáte... :)

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či vás má váš pes naozaj rád, alebo vás má rád práve preto, že mu doprajete dlhé prechádzky? A mačka? Nepovažuje sama seba za božstvo, keďže jej pravidelne plníte misku? Ako nás môžu mať radi, keď ich vlastne držíme v zajatí? Cítia zvieratá bolesť a strach? Majú naozaj nejaký šiesty zmysel? Sú zvieratá niekedy kruté – k sebe navzájom alebo k iným druhom, alebo ide vždy iba o prežitie? A prečo ešte existuje altruizmus, keď je evolučne tak nevýhodný?

Na príkladoch domácich (respektíve zdomácnených) ale aj divo žijúcich zvierat nám Peter Wohlleben, tiež autor bestselleru Tajný život stromov, približuje mnohé city či emócie vlastné nám ľuďom. Autor je nielen lesníkom, ale aj vzdelaným a sčítaným človekom. Veľmi zrozumiteľne predkladá poznatky vedeckých výskumov o duševnom svete zvierat, ktorý sa viac či menej líši od toho nášho. Popisuje rozdiely vo vnímaní a spracúvaní informácií rôznych stavovcov aj bezstavovcov, ale aj rozdiely a podobnosti v reakciách na podnety z prostredia. Pri popisoch zmien úrovní hormónov, činnosti mozgových štruktúr, kognitívnej činnosti či problematike vedomia som sa opäť ocitla na prednáškach z neurológie (spätne je to totiž vždy zaujímavejšie, hlavne keď Vám nejde iba o to úspešne spraviť skúšku, ale máte na štúdium čas a chuť!). To všetko sa harmonicky prelínalo s rozprávaním o konkrétnych zážitkoch či príhodách v lese a v revíri, takže informácie boli príjemne uchopiteľné. Celkovo sa knižka číta veľmi ľahko a rada sa k nej ešte vrátim najmä pre pocit, ktorý vo mne budila. Je tiež pravdepodobné, že si ju kúpim do svojej knižnice.

Páči sa mi pohľad na svet zvierat, za ktorým vlastne nemusíme chodiť len do lesov, máme ho okolo seba aj v mestách. Po dočítaní knihy mám chuť ísť na prechádzku a cvičiť sa v novom pohľade na ríšu zvierat tak, ako som to doteraz úplne nedokázala. No a v auguste určite vyskúšam pod horou zapískať na steble trávy – ak Vás zaujíma prečo, myslím, že viete, kde sa dočítate odpoveď.

Mám ešte dodávať, že na môj osobný zoznam pribúda aj Tajný život stromov?

„Každý, kto sa môže učiť od staršej generácie, sa vyhne predčasnej smrti.“

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Kam odložiť knihu, ktorú si nebudem brať domov...

Každému z nás sa to už stalo. Pri hľadaní konkrétnej knihy nás zaujal aj iný titul a tak sme sa ho rozhodli vziať z regálu, alebo sme sa po prečítaní niektorej recenzie (možno aj práve z nášho blogu 😊) rozhodli siahnuť po ďalšej knižke a dať jej šancu. Mnohí z nás to však poznajú najmä z čias, keď sa priblížil čas odovzdania seminárnych, semestrálnych či záverečných prác a už nebol čas otáľať, nabehli sme do knižnice a brali z regálov všetko, čo obsahovalo aspoň jedno kľúčové slovo k našej téme a bolo dostupné v knižnici. Nech už je ale dôvod akýkoľvek, všetci sa radi túlame pomedzi regály a preberáme sa množstvom farebných titulov so zaujímavými názvami na chrbtoch. Lenže čo ak po usadení sa do niektorého kresla a po prelistovaní knižky zistíme, že nám celkom nepasuje do nášho vkusu? Alebo že nám do zadania záverečnej práce vhodne pasovala len jedna podkapitola a rozhodneme sa po jej spracovaní knižku nebrať so sebou a nechať v knižnici? Kam s knižkou, keď sú všetky regály jeden ako