Sirota z Varšavy - Elžbieta Rabineková bude mať čoskoro štrnásť rokov. Vyrastá uprostred druhej svetovej vojny u svojich príbuzných vo Varšave, keďže jej rodičia pred rokmi zahynuli. Spočiatku je k situácii okolo seba ľahostajná a žije si svoj život. No len do chvíle, kým sa zoznámi s ošetrovateľkou Sárou, ktorá jej poodhalí tajomstvo Varšavského geta, deportácii, všade číhajúcej smrti. Pod vplyvom tragických udalostí sa Elžbieta rozhodne pomáhať ľuďom žijúcim za plotom aj s vedomím, že riskuje vlastný život. V gete sa zoznámi s Romanom Gorkom, chlapcom, ktorý je len o niečo starší od Elžbiety, no už stihol prebrať veľký kus zodpovednosti za svoju rodinu. Roman je vo svojom vnútri spravodlivý, nezištne pomáha druhým, no zároveň svojou rebelskou povahou ohrozuje ostatných naokolo. Zostáva otázkou kto sa zachráni a kto prežije. Často je to len vecou náhody a šťastných alebo naopak nešťastných okolností. Aj keď obal knihy autorky Kelly Rimmerovej môže zavádzať, príbeh je pomerne drsný, prostredie je veľmi autentické, atmosféra vo Varšavskom gete vám dodáva pocit, ako keby ste sa v ňom reálne nachádzali.
Vyhasnuté oči - Osudy jedenástich žien, ktoré si prešli, no poväčšine neprežili peklo koncetračných táborov. Autorka knihy Manca Schwalbová si spomína na svoje spoluväzenkyne, s ktorými sa dostala počas svojho pobytu v koncentračnom tábore do kontaktu. Niektoré v ňom strávili celé mesiace, iné zomreli už po pár dňoch alebo týždňoch. Boli v ňom ženy rôzneho veku, sociálneho postavenia, národnosti, zamestnania. Mníška, učiteľka, pomocnica v domácnosti, študentka, zdravotná sestra, slávna huslistka... Kratučké, no o to intenzívnejšie osudy plné emócii, smútku, nádeje aj beznádeje. Nečíta sa to ľahko, ale je to silný zážitok.
Utopia Avenue - David Michell je jedným z najzaujímavejších rozprávačov a spisovateľov súčasnosti. Preslávil sa najmä dielom Atlas mrakov, ktoré bolo aj úspešne sfilmované. V jeho najnovšom románe sa vrátime do roku 1966, do Veľkej Británie, kedy vzniká hudobná skupina Cesta do Tramtárie (v anglickom origináli Utopia Avenue). Dean Moss je skvelý basgitarista, ale aj večný smoliar. Elfina hrá na klávesy a lavíruje medzi folkovou hudbou a jazzom Pochádza z typickej konzervatívnej rodiny. Jesper zápasí so svojimi vnútornými démonmi a vyrastá v aristokratickej rodine. A napokon skvelý bubeník Grif, ktorý si žije tak trochu vo vlastnom svete. Román zachytáva krátke obdobie vzostupu tejto hudobnej skupiny, o ktorej ste nikdy nepočuli, pretože reálne nikdy neexistovala, no napriek tomu máte pocit, akoby ste ju dôverne poznali. Prichádzajú prvé hudobné turné po Európe, napokon cesta do Ameriky. Ak ste fanúšikom hudby a životného štýlu šesťdesiatych rokov, prídete si na svoje. Epizódne sa v knihe zjaví David Bowie. Allen Ginsberg, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Leonard Cohen... Spomína sa tu napríklad aj Godingov román Pán múch. Veľkým plusom Utopia Avenue je mapovanie situácie šesťdesiatych rokov. Ako sa skupina dostáva do povedomia, postupne pribúdajú aj problémy s drogami, psychické problémy, hľadanie sexuálnej orientácie, nechcený potomok, hádky medzi členmi kapely a všetko to, čo patrí k narastajúcej (nielen) hudobnej sláve. Pre hudobných fajnšmekrov šesťdesiatych rokov je román priam povinnosťou, pre nás ostatných zase veľmi zaujímavou sondou do nie tak dávnej minulosti. Možno sa budete musieť tak trošku prehrýzť cez hudobný slang, ale celkový čitateľský zážitok vám túto námahu určite vynahradí.
Komentáre
Zverejnenie komentára