Preskočiť na hlavný obsah

Čo má spoločné Tieň vetra, Sedem sestier a YouTube?

Ak nielen radi čítate, ale aj premýšľate nad tým, čo vám čítanie dáva, tak určite viete, že posilňuje vašu empatiu a poznávanie rôznych podôb života. A najmä, rozvíja Vašu predstavivosť. Podľa slov si vykresľujete literárne postavy, vnútorným zrakom skúmate rôzne situácie, ochutnávate pocity, ktoré by ste inak nezažili, lietate dejinami a časovými pásmami. Ale nemáte niekedy pocit, že je toho na vašu fantáziu priveľa a potrebovali by ste svoju predstavivosť o niečo oprieť? Alebo si aspoň overiť, či obrazy vo vašej hlave nenaberajú príliš nereálny smer? Ja áno a nedávno som prišla na jednu pomôcku. Je ňou tak trochu nepriateľ a konkurent kníh, samotný pán YouTube.

K pozeraniu jednej série videí na tejto platforme ma priviedla kniha Tieň vetra, ktorá sa odohráva aj v uličkách Barcelony. Počas jej čítania ma neustále prenasledoval pocit, že ak by som v Barcelone osobne bola, vedela by som sa lepšie ponoriť do atmosféry deja. A tak som do vyhľadávania na YouTube napísala slovo Barcelona a dostala som sa k „walk“ videám, ktoré boli natočené počas pandémie a zachytávajú krok za krokom cestu vybranými mestami a vybranými trasami. Vyše hodiny som kráčala po uličkách španielskeho mesta, stretávala protiidúcich ľudí, počula útržky ich reči a vnímala veľmi sugestívne a reálne jeho atmosféru.

Druhýkrát som tento postup využila nedávno, keď som si z našej knižnice požičala prvú časť sedemdielneho románu Sedem sestier. Pribalila som si ju na dovolenku a nechala sa ľahučko unášať jednoduchým dejom. Až kým som neprišla k časti, ktorej dej sa prehupol do čias stavania sochy Ježiša Krista na kopci Corcovado v Rio de Janeiro. Našla som si video na YouTube, ktoré zachytáva cestu vláčikom na vrchol Corcovada a detailnú prehliadku miesta, kde stojí socha Krista. Vďaka zachyteniu každého kroku som mala pocit, že som na vrchole hory a v blízkosti sochy ja sama a dobre sa mi atmosféra miesta vryla do mysle. Takže, keď v knihe hlavná postava románu dostala ponuku k sobášu práve na tomto mieste, vedela som si ho predstaviť a doplnilo to môj dojem z čítania. 
Mimochodom, s románom Sedem sestier sme v Rio de Janeiro neskončili. Odskočili sme si aj do Paríža a túlali sa v umeleckej štvrti Montparnasse. A medzi nami, už sa teším, kam zavítam s druhou časťou tejto série.

Odporúčam vám túto techniku. Ak sa dej odohráva v konkrétnom meste, pustite si na internete lokálne video. Uvidíte, aké možnosti sa otvoria Vašej predstavivosti pri následnom čítaní knihy.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov