Preskočiť na hlavný obsah

Eric de Kermel : Kníhkupectvo na bylinkovom námestí

„Nikdy som sa necítila byť bližšie sama sebe, ako pri čítaní slov niekoho iného.“

Na tento titul som natrafila minulý rok v jednom z mnohých newsletterov, ktoré mi pravidelne pripomínajú, že svet kníh nikdy nestojí na mieste a teda nesmiem stáť ani ja bez ohľadu na to, v akých situáciách sa nachádzam. Zapôsobil na mňa názov - Kníhkupectvo na bylinkovom námestí a zasadenie príbehu, avšak najmä fakt, že ide o knižku o knižkách, ktorým rada dávam šancu.

Hlavnou rozprávačkou príbehu je Natália, niekedy až priveľmi citlivá a vnímavá pani, ktorá sa spontánne rozhodne ísť si za svojím snom. Napriek stabilnému životu v hlavnom meste, ktorý už sám o sebe znel pre mňa ako rozprávka, sa s manželom rozhodnú opustiť ruch Paríža a presťahovať sa do menšieho mestečka na juhu Francúzska. Práve tu si Natália kúpi kníhkupectvo na malebnom námestí a splní si tak svoj sen – ktorý možno v malej miere drieme takmer v každom z nás, milovníkov kníh. 

V jednotlivých kapitolách nás Natália zoznámi s niektorými zo svojich zákazníkov či ľudí z mestečka. Sú to postavy, do ktorých sa dá dobre vcítiť a asi každý sa v nejakej tak trochu nájde. Každá z nich prežíva svoje vlastné radosti aj starosti a ktoré si obľúbite – niektoré možno aj viac ako samotnú Natáliu. Títo ľudia prichádzajú do kníhkupectva po knižky, ale aj na milý, niekedy trochu filozoficky ladený, rozhovor. Knižka obsahuje aj mnohé referencie na ďalšie knižné tituly – väčšina je dostupná len v origináli, mne sa však tento koncept zapáčil. Napriek tomu, že si niektoré spomínané tituly zrejme neprečítam, nepôsobilo to na mňa nijako rušivo.

Knižka je plná nádherných myšlienok, ktoré môžu inšpirovať, potešiť a aj rozplakať. Mohli by sme polemizovať o tom, že nie je veľmi reálne vstúpiť do kníhkupectva a takmer okamžite sa začať zdieľať s predavačkou a majiteľkou v jednej osobe o svojich najhlbších starostiach. Čo sa však nedá uprieť je sila kníh spájať rôznych ľudí a sila písaného slova podávaného v správny čas správnemu človeku.

Kniha je písaná veľmi ľudsky, oddychovo a veľmi ľahko sa číta, nejde o žiadnu turbulentnú drámu s neskutočnými zápletkami, je práve vhodná do pokojného poobedia k šálke čaju. Atmosféra kníhkupectva, ale aj mestečka, je vykreslená veľmi upokojujúco, a aj po dočítaní knižky sú to práve pocity pohody a akejsi rovnováhy, ktoré vo mne pretrvávajú. 

Hoci by sa dala prečítať na posedenie, možno je lepšie si na ňu dopriať čas a byť na chvíľku sám s myšlienkami a s odkazom zákazníkov Kníhkupectva na bylinkovom námestí, pretože žijú svoje životy tak ako my a môžu nás povzbudiť na našej ceste. Vďaka nim môžeme cítiť, že nie sme jediní na svete vo svojich starostiach a že môžeme nájsť pomoc a povzbudenie. A na druhú stranu, my môžeme byť tou pomocou a posilou pre ľudí okolo nás. 

Takže, nájdete sa skôr v Natálii, ktorá sa rozhodne vydať po ceste za svojím snom, no akosi si nevie nájsť cestu k svojim dospelým deťom alebo v pokornom Arthurovi, ktorý prijíma svoje povinnosti, hoci sníva o dobrodružnej, ale neistej kariére herca? Alebo sa radšej vydáte na, nielen knižné, cesty so Jacquesom, ktorý objavil sám seba až po rodinnej tragédii? A možno si aj vy prostredníctvom príbehov rozširujete obzory nielen literárneho sveta, podobne ako Cloé?

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov