Preskočiť na hlavný obsah

Stephenie Meyer: Polnočné slnko

Čoraz častejšie sa stáva, že autori sa po dlhých rokoch literárne vrátia k svojim prvým úspechom a napíšu pokračovanie. To isté spravila aj Stephenie Meyer a po viac ako 15 rokoch sa vrátila k sérií Twilight. Vydala knihu s názvom Polnočné slnko - ktorá vlastne ani nie je pokračovaním série, ale prerozprávaním prvej knihy Zatmenie, tentokrát z pohľadu druhej hlavnej postavy, upíra Edwarda.

Áno je pravda, že táto séria bola "v kurze” už naozaj dávno a pôvodní čitatelia/čitateľky medzitým dospeli. To však podľa mňa neznamená, že sa k týmto knihám nevrátia, hoci len z číreho sentimentu či zvedavosti. Ja osobne som siahla po Polnočnom slnku aj preto, lebo mám rada príbehy písané z viacerých uhlov pohľadu.

Je pravda, že prvú knihu Zatmenie som čítala už naozaj veľmi dávno. Pri čítaní novej knihy som zistila, že si toho z pôvodnej série už veľa nepamätám, takže to bolo sčasti ako čítanie úplne nového príbehu.

Edward je podľa môjho názoru oveľa lepší rozprávač príbehu ako Bella. Veľa si všíma svoje okolie a ešte viac o ňom uvažuje, a že je tých myšlienok skutočne veľa. Dokonca vie Edward byť aj celkom vtipný. Vďaka svojej schopnosti nám približuje všetky postavy v novom svetle, prostredníctvom ich vlastných myšlienok, ku ktorým pridáva aj svoje postrehy. Najviac z celej knihy sa mi páčilo ponorenie sa hlbšie do vzťahov celej rodiny Cullenovcov, ktoré tu dostali väčší priestor. Vďaka všetkým týmto podrobnostiam dostáva hlavná dejová línia konečne rozšírenie okolitého sveta, ktoré si zaslúži.

Ak teda ešte váhate, či siahnuť po tejto oddychovej knihe, neváhajte, určite sa to oplatí. Napriek viac ako 600 stranám sa kniha číta jednoducho a naozaj rýchlo.

Meyerová sa vyjadrila aj o možných ďalších pokračovaniach prerozprávaného príbehu, avšak naznačila aj to, že rozprávačom nemusí byť iba Edward. Som preto zvedavá, čo budúcnosť prinesie.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou, ktorá má pod palcom sociálne siete knižnice, jej webovú stránku aj marketing. Napriek svojej „dospeláckej“ práci rada siahne po mládežníckej literatúre, hlavne po knihách o Harrym Potterovi a nepohrdne ani dobrou spoločenskou hrou.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov