Preskočiť na hlavný obsah

Netflix a literárne predlohy

V poslednom čase má mnoho ľudí viac času na čítanie ale aj na pozeranie filmov či seriálov. Ani Slovensko neobišiel trend streamovacích služieb akými sú Netflix, HBO GO, Prime Video, Apple TV+, Plex a iné.

Množstvo filmov a seriálov na týchto platformách má spojitosť aj s literatúrou. Niektoré sa držia priamo knižnej predlohy, iné sa len okrajovo dotýkajú knihy, ktorá sa objaví ako replika vo filme. Dnes prinášame zopár tipov práve na takéto seriály a filmy na Netflixe a ich knižné predlohy.

Bridgertonovci
Tento seriál patrí medzi aktuálne hity Netflixu. Za krátky čas ho videli desiatky miliónov divákov. Knižnou predlohou je séria kníh od autorky Julie Quinn, ktoré patria medzi romantickú literatúru. 

13 dôvodov prečo
Tento seriál sa zaoberá zložitou témami ako napríklad šikana a ubližovanie si na zdraví. Seriál je populárny predovšetkým medzi mladšou generáciou a odvíja sa od knižnej predlohy, ktorá má v slovenskom preklade názov Mŕtve dievča neklame.

Anne s “E” na konci
Netflix prišiel s novým seriálovým spracovaním príbehu Anny zo Zeleného domu od Lucy Maud Montgomeryovej. Ponorte sa do príbehu odvážnej siroty, ktorá nájde nový domov.

Lupin
Tento seriál patrí medzi tie novšie, ktoré sa zaradili do vysielania až v tomto roku. Zlodej Assane Diop sa vydáva po knižných stopách Arsèna Lupina, ktorého označujú titulom zlodej gentleman.

Zaklínač
Poľský autor Andrzej Sapkowski je uznávaným autorom a jeho séria Zaklínač je v literárnych kruhoch dávno známa. A nedávno sa dočkala amerického spracovania v podobe seriálu, ktorý bude pokračovať na Netflixe aj v nasledujúcich rokoch.

Dámsky gambit
Kniha Waltera Tevisa - Dámsky gambit sa stala predlohou jedného z najúspešnejších seriálov Netflixu. Príbeh mladej šachistky sa odohráva v 50.tych rokoch (kniha má byť v slovenčine vydaná v tomto roku - 2021).

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť
Guernsey je jeden z dvoch britských ostrovov, ktoré boli počas druhej svetovej vojny okupované Nemcami a práve on sa stal dejiskom knihy Mary Ann Shafferovej a Annie Barowsovej. A o tom, že sa nám ich kniha páči, svedčí aj tento príspevok na našom blogu.

Môj príbeh
Dokument, ktorý sleduje súkromie bývalej prvej dámy USA Michelle Obamovej. Tomuto dokumentu predchádzal aj zrod rovnomennej knihy - Môj príbeh.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia